FIFA odrzuciła prośbę reprezentacji Danii o trenowanie w koszulkach z hasłami dotyczącymi praw człowieka

FIFA

FIFA negatywnie rozpatrzyła wniosek Duńskiego Związku Piłki Nożnej odnośnie napisów na koszulkach treningowych związanych z przestrzeganiem praw człowieka.

Nie od dziś wiadomo, że władze Kataru wykorzystują pracowników zatrudnionych przy organizacji zbliżającego się mundialu. Często łamane są prawa człowieka, a co najgorsze, przy pracy nad budową stadionów zginęło wiele ludzi. Takiej sytuacji sprzeciwia się coraz więcej państw, które będą miały okazję zagrać na tegorocznych mistrzostwach świata.

Dalsza część newsa pod materiałem wideo

Działania podjął Duński Związek Piłki Nożnej (DBU), który złożył prośbę do organów FIFA o możliwość trenowania w koszulkach z napisem „prawa człowieka dla wszystkich”. Jednak FIFA odrzuciła ją twierdząc, że według jej zasad na koszulkach zespołów nie mogą znajdować się hasła polityczne, religijne lub nawiązujące do osobistych haseł.

„Otrzymaliśmy dziś wiadomość od FIFA, że koszulki treningowe naszych piłkarzy, na których widnieje napis „prawa człowieka dla wszystkich”, zostały odrzucone ze względów technicznych, co jest godne ubolewania” – powiedział Jakob Jensen, dyrektor naczelny DBU.

Ponadto FIFA zaapelowała niedawno do wszystkich drużyn, aby te skupiły się na przygotowaniach sportowych do samego mundialu i nie wciągały w to kwestii ideologicznych oraz politycznych.

Hummel, czyli partner techniczny reprezentacji Danii, mając na uwadze łamanie praw i brak poszanowania dla człowieka w kraju, w którym ma odbyć się wielka impreza sportowa postanowił zaprotestować i stonował szczegóły na koszulkach Duńczyków. Dodatkowo jeden z trykotów jest w kolorze czarnym, co ma oznaczać żałobę po tych, którzy stracili życie biorąc udział w budowie stadionów.

Swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata w Katarze reprezentacja Danii rozegra 22 listopada o godzinie 14:00 czasu polskiego. Jej przeciwnikiem będzie Tunezja. Następnie 26 listopada Duńczycy zmierzą się z Francuzami, a na zakończenie fazy grupowej, 30 listopada stawią czoła reprezentacji Australii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.