uefa.com

W wielkim finale francuskiego czempionatu Portugalia w dogrywce dzięki bramce Edera zdobyła swój pierwszy tytuł w tych rozgrywkach.

Od samego początku mecz naznaczył uraz Cristiano Ronaldo, któy w 8. minucie został ostro sfaulowany przez Payeta. As Realu Madryt zwijał się z bólu i opuścił plac gry, jednak po kilku minutach wrócił na boisko.

W 10. minucie Antoine Griezmann mógł dać radość rodakom, jednak po wspaniałej główce znakomitą interwencją popisał się Rui Patricio.

Kolejna warta uwagi sytuacja miała miejsce w 25. minucie, kiedy Ronaldo dał znać trenerowi i kolegom, że nie bedzie mógł kontynuować gry i ze łzami w oczach na noszach opuszczał plac gry.

Po zejściu Ronaldo Portugalia zamknęła się na swojej połowie i czekała na taki rywali.

Bardzo aktywny był Sissoko, który co rusz przeprowadzał rajd pod pole karne gości a wreszcie w 34. minucie uhonorował to potężnym strzałem, z którym poradził sobie jednak Rui Patricio.

W drugiej połowie znowu działo się to samo co w pierwszej. Znowu atakowali Francuzi, ale brakowało kropki nad “i”.

Swoją okazję miał Griezmann ale najlepszą zaprzepaścił Giroud, który trafił wprost w bramkarza Selecao. Wynik mógł zmienić Sissoko, ale ponownie bramkarz Portugalii stanął na wysokości zadania.

Sędzia po 90. minutach gry musiał zarządzić dogrywkę. Najlepszą okazję miał Gignac, ale jego strzał zatrzymał się na słupku. Portugalczycy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Strzał Edera przesądził o losach rywalizacji i po 120 minutach gry to Ronaldo i spółka wznieśli trofeum, któergo tak bardzo pragnęła Portugalia.

Francja 0-0 Portugalia (0-1 w dogrywce), 10.07.2016 r., godz. 21:00. Stadion: Stade de France (Paryż – Saint-Denis).

0-1, Eder (109′)

Kartki:

żółte: Umtiti, Matuidi, Koscielny, Pogba – Cedric, J. Mario, R. Guerreiro, W. Carvalho, Fonte, R. Patricio.

Francja: Lloris -Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matudi, Sissoko (Martial 110′), Payet (Coman 58′) -Griezmann, Giroud (Gignac 78′).

Portugalia: R. Patricio – Cedric, R. Carvalho, Pepe, R. Guerreiro – W. Carvalho, R. Sanches (Eder 79′). A. Silva (J. Moutinho 66′), J. Mario – Nani, Ronaldo (Quaresma 25′).