twitter.com/BBCSport

W pierwszym meczu barażowym o udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata Irlandia Północna uległa w Belfaście Szwajcarii 0:1. Gola na wagę zwycięstwa strzelił w 58. minucie z rzutu karnego Ricardo Rodríguez.

W swoich grupach eliminacyjnych obie reprezentacje okazały się gorsze od aktualnych mistrzów świata oraz Europy. Szwajcarzy prowadzili w grupie B przez większość eliminacji i dopiero na finiszu ulegli Portugalczykom, natomiast Wyspiarze zmagania w grupie C zakończyli z 11-punktową stratą do Niemców.

Pierwszą groźną okazję do zdobycia gola w Belfaście stworzyli sobie Szwajcarzy. W 9. minucie strzał Blerima Džemailiego zablokował Jonathan Evans, a po dobitce Granita Xhaki piłka poszybowała nad bramką. Po chwili Xhaka znów próbował szczęścia, po tym jak futbolówkę przed pole karne wyłożył mu Steven Zuber, ale i tym razem pomocnik Arsenalu uderzył za wysoko.
W 19. minucie goście byli bliscy objęcia prowadzenia. Xherdan Shaqiri wrzucił piłkę w pole karne, tam czubkiem buta trącił ją Haris Seferović, ale dobrą interwencją popisał się Michael McGovern.
W dalszej fazie pierwszej połowy Szwajcarzy wciąż byli stroną dominującą, ale nie potrafili poważnie zagrozić bramce rywala. W efekcie piłkarze schodzili na przerwę przy bezbramkowym wyniku.

Drugą odsłonę od mocnego uderzenia mogli rozpocząć podopieczni Vladimira Petkovicia. Xherdan Shaqiri w swoim stylu zszedł ze skrzydła do środka pola i uderzył lewą nogą zza pola karnego, ale nieznacznie chybił.
W 57. minucie w polu karnym gospodarzy doszło do kontrowersji. Po strzale Shaqiriego piłka trafiła w ramię Corry’ego Evansa. Pomimo, że pomocnik reprezentacji Irlandii Północnej odwracał się tyłem do piłki, a jego ręka ułożona była raczej naturalnie, rumuński arbiter wskazał na “wapno”. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Ricardo Rodríguez i wyprowadził Helwetów na prowadzenie.

Niecały kwadrans później swoją najlepsza jak dotąd sytuację stworzyli sobie podopieczni Michaela O’Neilla. Chris Brunt precyzyjnie dośrodkował na głowę Josha Magennisa, a po jego strzale piłka minęła bramkę Szwajcarów. Po chwili Brunt sam mógł wpisać się na listę strzelców, ale uderzenie gracza West Bromwich bezpośrednio z rzutu wolnego było zbyt wysokie.
Końcowe minuty spotkania nie przyniosły już zmiany rezultatu. Szwajcaria odniosła cenne zwycięstwo i jest już bardzo blisko awansu na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata. Mecz rewanżowy w niedzielę w Bazylei.

09.11.2017, eliminacje do Mistrzostw Świata – pierwszy mecz barażowy, Belfast, Windsor Park, frekwencja – 18 269

Irlandia Północna – Szwajcaria 0:1 (0:0)
Ricardo Rodríguez 58′ (k.)

Irlandia Północna: Michael McGovern – Conor McLaughlin, Gareth McAuley, Jonathan Evans, Chris Brunt – Corry Evans (George Saville 65′), Oliver Norwood, Steven Davis – Josh Magennis, Stuart Dallas (Jamie Ward 52′), Kyle Lafferty (Conor Washington 78′).

Szwajcaria: Yann Sommer – Stephan Lichtsteiner, Fabian Schär, Manuel Akanji, Ricardo Rodríguez – Granit Xhaka, Denis Zakaria, Blerim Džemaili (Fabian Frei 83′), Xherdan Shaqiri, Steven Zuber (Admir Mehmedi 87′) – Haris Seferović (Breel Embolo 77′).

Żółte kartki: C. Evans – Schär

Sędzia: Ovidiu Hațegan (Rumunia)