eLM: Faworyci nie zawiedli

Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Po wtorkowych spotkaniach poznaliśmy pierwsze zespoły, które awansowały do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. W kolejnej fazie rozgrywek meldują się Viktoria Plzeň, Sheriff Tiraspol, Łudogorec Razgrad, Dinamo Zagrzeb, FC Midtjylland oraz Pjunik Erewan.

W rewanżu na swoim terenie Viktoria Plzeň dosłownie przejechała się po HJK Helsinki. Jednobramkowa przewaga wywalczona w Finlandii budziła jeszcze pewne wątpliwości przed drugim spotkaniem, które jednak mistrz Czech kompletnie rozwiał. Czesi wygrali na swoim boisku aż 5:0, a prym w ich szeregach wiedli piłkarze, których jeszcze nie tak dawno oglądaliśmy na boiskach polskiej Ekstraklasy. Dwie bramki i asystę zanotował wykupiony ostatnio z Lecha Poznań Jan Sýkora, a jednego gola dorzucił Jan Kliment (poprzedni sezon w Wiśle Kraków). Rywalem Viktorii w III rundzie będzie Sheriff Tiraspol. W ich dwumeczu ze słoweńskim NK Maribor bardzo długo brakowało jakiegokolwiek gola. Mistrzowi Mołdawii awans do kolejnej fazy rozgrywek w 88. minucie zapewnił Momo Yansané.

Ciężką walkę o awans do kolejnej rundy stoczyli zawodnicy Dinama Zagrzeb. Po niespodziewanym remisie 2:2 na swoim terenie z FK Škupi Skopje mistrz Chorwacji wyjeżdżał na trudny mecz rewanżowy do Macedonii Północnej. Ostatecznie podopiecznym Ante Čačicia udało się wykonać plan minimum. Po golu Arijana Ademiego na początku drugiej połowy Dinamo wywalczyło awans i możliwość rozegrania dwumeczu z Łudogorcem Razgrad. Bułgarzy w pierwszym spotkaniu wygrali u siebie 3:0 z irlandzkim Shamrock Rovers. Na wyjeździe zespół ten mocno skomplikował sobie życie. Grający w dziesiątkę Łudogorec w 88. minucie stracił gola na 0:2. Teoretycznie Irlandczycy byli zaledwie jednego gola od doprowadzenia do dogrywki. Ich nadzieje szybko ostudził Cauly Oliveira, który trafieniem w doliczonym czasie gry przypieczętował awans Łudogorca do III rundy.

Seria rzutów karnych była potrzebna do rozstrzygnięcia batalii pomiędzy cypryjskim AEK-iem Larnaka a duńskim FC Midtjylland. Oba spotkania zakończyły się remisami 1:1, a w serii “jedenastek” minimalnie lepsi okazali się zawodnicy z północy Europy. W kolejnej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów FC Midtjylland zmierzy się z portugalską Benficą, natomiast AEK w eliminacjach Ligi Europy spróbuje wyeliminować serbski Partizan Belgrad.

Drogę z nieba do piekła przeszli zawodnicy Dudelange. Po golu Mohcine’a Hassana w 21. minucie spotkania mistrz Luksemburga prowadził już 2:0 w dwumeczu z Pjunikiem Erewan. Drużyna z Armenii już w 53. minucie zdołała wyrównać stan dwumeczu, a w ostatnim kwadransie strzeliła kolejne dwa gole i zapewniła sobie awans do III rundy oraz udział w co najmniej fazie grupowej Ligi Konferencji Europy. Jest to jeden z największych sukcesów klubu z Armenii w europejskich pucharach.

Wyniki wtorkowych rewanżowych spotkań II rundy eliminacji Ligi Mistrzów

a.) ścieżka mistrzowska

FC Viktoria Plzeň (Czechy) – HJK Helsinki (Finlandia) 5:0 (3:0)

Luděk Pernica 11, Jan Sýkora 21, 73, Lukáš Hejda 31, Jan Kliment 84

Pierwszy mecz: 2:1

Awans: Viktoria . Ich rywalem w III rundzie będzie mołdawski Sheriff Tiraspol. HJK w III rundzie eLE zagra ze słoweńskim NK Maribor.

Sheriff Tiraspol (Mołdawia) – NK Maribor (Słowenia) 1:0 (0:0)

Momo Yansané 88

Pierwszy mecz: 0:0

Awans: Sheriff. Ich rywalem w III rundzie będzie czeska Viktoria Plzeň. Maribor w III rundzie eLE zmierzy się z fińskim HJK.

Shamrock Rovers FC (Irlandia) – Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 2:1 (1:0)

Aaron Greene 21, Aidomo Emakhu 88 – Cauly 90

Pierwszy mecz: 0:3

Awans: Łudogorec. Ich rywalem w III rundzie będzie chorwackie Dinamo Zagrzeb. Shamrock w III rundzie eLE zagra z północnomacedońskim FK Škupi Skopje.

FK Škupi Skopje (Macedonia Północna) – GNK Dinamo Zagrzeb (Chorwacja) 0:1 (0:0)

Arijan Ademi 47

Pierwszy mecz: 2:2

Awans: Dinamo. Ich rywalem w III rundzie będzie bułgarski Łudogorec Razgrad. Škupi w III rundzie eLE zagra z irlandzkim Shamrock Rovers.

Football 1991 Dudelange (Luksemburg) – Pjunik Erewan (Armenia) 1:4 (1:1)

Mohcine Hassan 21 – Juninho 24, Luka Juričić 54, 85, Yusuf Otubanjo 76

Pierwszy mecz: 1:0

Awans: Pjunik. Ich rywalem w III rundzie będzie serbski FK Crvena zvezda Belgrad. Dudelange w III rundzie eLE zagra z gorszym z pary Žalgiris Wilno (Litwa) / Malmö FF (Szwecja).

b.) ścieżka ligowa

AEK Larnaka (Cypr) – FC Midtjylland (Dania) 1:1 (1:1, 1:1, 1:1 – 3:4 w rzutach karnych)

Victor Olatunji 9 – Henrik Dalsgaard 12

Pierwszy mecz: 1:1

Awans: Midtjylland. Ich rywalem w III rundzie będzie portugalski SL e Benfica. AEK w III rundzie eLE zagra z serbskim Partizanem Belgrad.