eLM: Fantastyczny comeback Crvenej zvezdy

UEFA

Festiwal UEFA Champions League / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Nie lada sztuki dokonali piłkarze Crvenej zvezdy Belgrad. Mistrz Serbii nie tylko odrobił straty z pierwszego spotkania z Kajratem Ałmaty, ale w rewanżu rozgromił rywala na swoim boisku 5:0.

Zeszłotygodniowe zwycięstwo Kajratu Ałmaty nad Crveną zvezdą Belgrad bez wątpienia było niespodzianką. W rewanżu na własnym terenie mistrz Serbii pokazał pełnię swoich możliwości. Trzy bramki do przerwy i dwie po przerwie pozbawiły zespół Jacka Góralskiego wszelkich złudzeń w kontekście potencjalnej gry w fazie grupowej Champions League. Kolejną przeszkodą drużyny z Belgradu będzie mołdawski Sheriff Tiraspol.

Przewagę z pierwszego spotkania zdołali obronić piłkarze Sheriffa Tiraspol i Olympiakósu Pireus. Ci pierwsi co prawda już po 10 minutach przegrywali 0:1 z Alaszkertem Erewan, jednak mistrz Mołdawii bardzo szybko przechylił szalę awansu na swoją korzyść. Mniej okazałe były oba występy Olympiakósu w starciu z azerskim Neftçı Baku. Grecy dwa razy skromnie pokazali niżej notowanego rywala jedną bramką, co wystarczyło w awansie do III rundy eliminacyjnej.

Zawodnicy rumuńskiego CFR Cluj nie powtórzyli błędów z pierwszego spotkania i nie pozwolili, by Lincoln Red Imps strzelił im chociaż jednego gola. Sami na swoim terenie strzelili dwie bramki, dzięki czemu zagwarantowali sobie grę jesienią w europejskich pucharach.

Przez dłuższy czas dogrywką pachniało w Razgradzie. Łudogorec co prawda od samego początku prowadził jednym trafieniem ze słoweńskim NŠ Mura, jednak gol Tomiego Horvata mocno utrudnił życie Bułgarom. Gospodarze w końcówce pokazali się jednak z najlepszej strony, strzelili dwie bramki i zagwarantowali sobie dwumecz w kolejnej rundzie z Olympiakósem. Losy dogrywki do samego końca decydowały się w Bernie. Wydawało się, że po strzeleniu trzeciego gola Slovanowi Bratysława piłkarze Young Boys Berno są już pewni promocji do kolejnego etapu eliminacji. Dwie szybkie bramki Ezekiela Henty’ego sprawiły jednak, że goście niespodziewanie wrócili do gry. Ostatecznie Szwajcarzy dowieźli zwycięstwo. W tym kontekście szczególnie bolesny okazuje się niewykorzystany rzut karny Rafaela Ratão z pierwszej połowy.

W ścieżce ligowej emocji zabrakło chyba tylko w spotkaniu PSV Eindhoven z Galatasaray. Po zwycięstwie 5:1 w pierwszym spotkaniu Holendrzy tym razem pokonali turecki zespół 2:1 i nie pozostawili żadnych złudzeń w kontekście awansu. Dogrywki potrzeba było do rozstrzygnięcia dwumeczu FC Midtjylland z Celtikiem. W obu spotkaniach pomiędzy tymi drużynami padł remis 1:1. W dodatkowych 30 minutach z lepszej strony pokazali się Duńczycy, którzy dzięki trafieniu Raphaela Onyediki awansowali do kolejnej rundy. Blisko dogrywki było w Pradze. Sparta zdołała jednak odrobić straty po przegranym 1:2 pierwszym meczu z Rapidem Wiedeń i dzięki bramkom Davida Moberga Karlssona z rzutu karnego i Jakuba Peška awansowali do III rundy, w której zagrają z AS Monaco Radosława Majeckiego.

Wyniki środowych, rewanżowych spotkań II rundy eliminacji Ligi Mistrzów:

Ścieżka mistrzowska

Neftçı Baku (Azerbejdżan) – Olympiakós SFP Pireus (Grecja) 0:1 (0:1)

Giórgos Massoúras 15

Pierwszy mecz: 0:1

Awans: Olympiakós. Ich rywalem w III rundzie będzie NŠ Mura Murska Sobota / Łudogorec Razgrad. Neftçı w III rundzie Ligi Europy zmierzy się z HJK Helsinki (Finlandia).

Sheriff Tiraspol (Mołdawia) – Alaszkert Erewan (Armenia) 3:1 (2:1)

Gustavo Dulanto 16, Henrique Luvannor 23, Sebastien Thill 87 (karny) – Aleksandar Glišić 10

Pierwszy mecz: 1:0.

Awans: Sheriff. Ich rywalem w III rundzie będzie FK Crvena zvezda Belgrad. Alaszkert w III rundzie Ligi Europy zagra z Kajratem Ałmaty.

CFR Cluj (Rumunia) – Lincoln Red Imps FC (Gibraltar) 2:0 (1:0)

Mike Cestor 18, Rúnar Már Sigurjónsson 58

Pierwszy mecz: 2:1.

Awans: Cluj. Ich rywalem w III rundzie będzie ŠK Slovan Bratysława. Rywalem Lincoln w III rundzie Ligi Europy będzie ŠK Slovan Bratysława.

Łudogorec Razgrad (Bułgaria) – NŠ Mura Murska Sobota (Słowenia) 3:1 (1:0)

Piéros Sotiríou 4, Elvis Manu 82, Cauly 90 – Tomi Horvat 64

Pierwszy mecz: 0:0

Awans: Łudogorec. Ich rywalem w III rundzie będzie Olympiakós. Mura w III rundzie Ligi Europy zagra z Žalgirisem Wilno (Litwa).

BSC Young Boys Berno (Szwajcaria) – ŠK Slovan Bratysława (Słowacja) 3:2 (2:0)

Jordan Siebatcheu 10 (karny), Ulisses Garcia 24, Michel Aebischer 48 – Ezekiel Henty 58, 62

Pierwszy mecz: 0:0

Awans: Young Boys. Ich rywalem w III rundzie będzie CFR Cluj. Slovan w III rundzie eliminacji Ligi Europy zagra z Lincoln Red Imps FC.

FK Crvena zvezda Belgrad (Serbia) – Kajrat Ałmaty (Kazachstan) 5:0 (3:0)

Aleksandar Katai 9, 42, Loïs Diony 21, Mirko Ivanić 49, Filipp Falco 56

Pierwszy mecz: 1:2

Awans: Crvena zvezda. Ich rywalem w III rundzie będzie Sheriff Tiraspol. W III rundzie eliminacji Ligi Europy Kajrat zagra z Alaszkertem Erewan.

Ścieżka ligowa

FC Midtjylland (Dania) – Celtic FC (Szkocja) 2:1 (0:0, 1:1, 2:1 – po dogrywce)

Awer Mabil 61, Raphael Onyedika 94 – Callum McGregor 48

Pierwszy mecz: 1:1

Awans: Midtjylland Ich rywalem w III rundzie będzie PSV Eindhoven. W III rundzie eliminacji Ligi Europy Celtic zagra z FK Jablonec (Czechy).

Galatasaray SK (Turcja) – PSV Eindhoven (Holandia) 1:2 (0:1)

Mbaye Diagne 84 – Noni Madueke 37, Marco van Ginekl 59

Pierwszy mecz: 1:5

Awans: PSV. Ich rywalem w III rundzie będzie Midtjylland. W III rundzie eliminacji Ligi Europy Galatasaray zmierzy się z Saint Johnstone FC (Szkocja).

AC Sparta Praga (Czechy) – SK Rapid Wiedeń (Austria) 2:0 (1:0)

David Moberg Karlsson 16 (karny), Jakub Peška 81

Awans: Sparta. Ich rywalem w III rundzie będzie AS Monaco FC (Francja). Rapid w III rundzie eliminacji Ligi Europy zagra z AS Anórthossis Famagusta (Cypr).