eLKE: Udany finisz eliminacji polskich piłkarzy

Źródło: wikipedia

Raków Częstochowa nie zdołał wywalczyć awansu do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. Ich brak w jesiennych zmaganiach w ramach nowo utworzonych rozgrywek zrekompensować spróbują nam polscy zawodnicy w zagranicznych klubach, którzy w zdecydowanej większości zdołali przebrnąć przez ostatnią rundę eliminacyjną.

W premierowej edycji fazy grupowej Ligi Konferencji Europy zobaczymy ośmiu polskich zawodników występujących poza granicami naszego kraju.

• Kajrat Ałmaty Jacka Góralskiego wygrywa 4:1, 3:1 z luksemburską Folą Esch. Polski pomocnik wciąż jest poza grą z powodu leczenia kontuzji kolana.
  • FC København w rewanżu pokazuje pełnie swoich możliwości gromiąc 5:0 turecki Sivasspor. Kamil Grabara w obu spotkaniach rozgrywa pełne 90 minut, a Kamil Wilczek wchodzi na boisku w 70. minucie rewanżowego meczu.
  • Rozpoczynająca grę w Europie Roma wygrała w dwumeczu z Trabzonsporem. W Turcji Włosi wygrali 2:1, natomiast w rewanżu byli już bezkonkurencyjni i wygrali 3:0. Nicola Zalewski oba mecze przesiedział na ławce rezerwowych.
  • PAOK Saloniki stoczył trudny dwumecz z HNK Rijeka. Na swoim terenie remis uratowali dopiero w samej końcówce, a w rewanżu w Chorwacji przez dłuższy czas mieli tylko jedną bramkę przewagi. Ostatecznie zespół Karola Świderskiego wygrał 2:0 i zagra jesienią w Lidze Konferencji Europy. Reprezentant Polski w rewanżowym meczu zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.
  • Po popisie w pierwszym meczu Union Berlin w rewanżu już nie zachwycił i “zaledwie” bezbramkowo zremisował z fińskim Kuopionem Palloseura. W obu spotkaniach w barwach niemieckiego zespołu wystąpił Tymoteusz Puchacz. W kadrze meczowej Unionu zabrakło za to Pawła Wszołka. Były pomocnik Legii Warszawa wciąż czeka na debiut w nowym klubie.
  • Rzutem na taśmę do tego grona dołączył Kacper Chorążka. Występujaca w IV rundze eliminacji Ligi Europy Omónia Nikozja pomimo zwycięstwa 4:2 w pierwszym spotkaniu z Royal Antwerp zdołała przepuścić dwubramkową zaliczkę, by ostatecznie przegrać w serii rzutów karnych. Polski bramkarz oglądał te wydarzenia z ławki rezerwowych. Chorążka trafił do Omónii w lutym tego roku, jednak wciąż czeka na debiut w barwach nowego klubu.

W tym gronie zabraknie niestety Jakuba Kiwiora. Jego MŠK Žilina w dwumeczu z FK Jablonec stracił aż osiem goli i nie miał żadnych szans na awans już po pierwszym, przegranym 1:5 meczu wyjazdowym. Dla Kiwiora najprawdopodobniej był to ostatni mecz w barwach słowackiego klubu. Polski obrońca na dniach ma przejść do innej drużyny, prawdopodobnie do Włoch.

W pozostałych spotkaniach emocji również nie brakowało. Nie lada sztuki dokonali piłkarze CSKA Sofia, którzy odrobili dwie bramki straty do Viktorii Plzeň i doprowadzili do dogrywki. W niej pomimo gry w dziesiątkę od 111. minuty ostatecznie zdołali strzelić gola i wywalczyć awans do fazy grupowej. Bardzo blisko podobnej sztuki byli zawodnicy Hammarby IF. Szwedzi również strzelili dwie bramki i doprowadzili do dogrywki z FC Basel. W niej oba zespoły strzeliły po jeszcze jednym golu, a w serii rzutów karnych lepsi byli Szwajcarzy. Czwartek ogólnie był trudnym dniem dla szwedzkich zespołów. Elfsborg pomimo porażki 0:5 w pierwszym spotkaniu z Feyenoordem w rewanżu wyrządzili sporo szkody Holendrom. Ostatecznie wygrali “tylko” 3:1, jednak z Europą żegnają się z podniesionymi głowami.

Tottenham drugi raz się nie potknął. Wzmocniony obecnością na boisku m.in. Harry’ego Kane’a przedstawiciel Premier League bardzo pewnie pokonał na swoim boisku portugalski FC Paços de Ferreira. Kane już do przerwy praktycznie pozbawił rywala złudzeń kompletując dublet. W drugiej połowie gości pogrążył Giovani Lo Celso.

Zwycięstwo mistrza w Gibraltaru w dwumeczu z mistrzem Łotwy nie brzmi jak coś sensacyjnego. Sytuacja zmienia się, gdy to zwycięstwo ma miejsce w ostatniej rundzie eliminacji i oznacza historyczny, pierwszy start drużyny z Gibraltaru w fazie grupowej europejskich pucharów. Oba spotkania Licoln Red Imps z Riga FC były szalenie wyrównane i zakończyły się remisami 1:1. W dodatkowych 30 minutach to gibraltarczycy okazali się zdecydowanie lepsi i po golach Roya Chipoliny i Kiana Ronana osiągnęli swój życiowy sukces.

Podobnej sztuki dokonali zawodnicy Flory Tallin. Mistrzowie Estonii nie tylko utrzymali dwubramkową przewagę z pierwszego spotkania, a na dodatek w rewanżu pokonali na wyjeździe 1:0 irlandzki Shamrock Rovers, dzięki czemu jako pierwszy estoński klub w historii zagrają w fazie grupowej europejskich pucharów. W innych spotkaniach w ramach ścieżki mistrzowskiej Maccabi Hajfa bardzo pewnie rozprawił się w rewanżu z Neftçı Baku wygrywając na swoim boisku z Azerami aż 4:0. Niewiele brakowało, by swojego przedstawiciela jesienią w Europie miała także litewska federacja. FK Bodø/Glimt z ogromnymi problemami zdołał pokonać Žalgiris Wilno. Po remisie 2:2 w pierwszym spotkaniu mistrz Norwegii w rewanżu strzelił tylko jednego gola.

Wyniki rewanżowych spotkań IV rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy

Ścieżka ligowa

KAA Gent (Belgia) – Raków Częstochowa (Polska) 3:0 (1:0)

Tarik Tissoudali 45, Vadis Odjidja-Ofoe 70, Julien De Sart 72

Pierwszy mecz: 0:1

Awans: Gent.

MŠK Žilina (Słowacja) – FK Jablonec (Czechy) 0:3 (0:1)

Dominik Pleštil 30, Antonín Vaníček 86, Tomáš Čvančara 88

Pierwszy mecz: 1:5

Awans: Jablonec.

Rosenborg BK (Norwegia) – Stade Rennais FC (Francja) 1:3 (0:2)

Stefano Vecchia 68 (karny) – Romain Del Castillo 5, Nayef Aguerd 41, Matthis Abline 82

Pierwszy mecz: 0:2

Awans: Stade Rennes.

AS Roma (Włochy) – Trabzonspor Kulübü (Turcja) 3:0 (1:0)

Bryan Cristante 20, Nicolò Zaniolo 65, Stephan El Shaarawy 84

Pierwszy mecz: 2:1

Awans: Roma.

Hammarby IF (Szwecja) – FC Basel 1893 (Szwacjaria) 3:1 (0:0, 2:0, 3:0 – po dogrywce) – 3:4 w karnych

Jón Guðni Fjóluson 48, 53, Aziz Ouattara Mohammed 101 – Arthur Cabral 109 (karny)

Pierwszy mecz: 1:3

Awans: Basel.

AS Anórthossis Famagusta (Cypr) – Hapoel Beer Szewa (Izrael) 3:1 (1:1)

Kostákis Artymatás 12, Lázaros Christodoulópoulos 62 (karny), 69 – Itay Shechter 43

Pierwszy mecz: 0:0

Awans: Anórthossis.

CSKA Sofia (Bułgaria) – FC Viktoria Plzeň (Czechy) 3:0 (1:0, 2:0, 2:0 – po dogrywce)

Graham Carey 6, Georgi Jomow 63, Jurgen Matheij 119

Awans: CSKA.

SBV Vitesse (Holandia) – RSC Anderlecht (Belgia) 2:1 (1:0)

Maximilian Wittek 4, 49 – Lior Refaelov 80

Pierwszy mecz: 3:3

Awans: Vitesse.

IF Elfsborg (Szwecja) – Feyenoord Rotterdam (Holandia) 3:1 (1:0)

Johan Larsson 42, Alexander Bernhardsson 49, Marokhy Ndione 77 – Guus Til 61

Pierwszy mecz: 0:5

Awans: Feyenoord.

FC København (Dania) – Sivasspor Kulübü (Turcja) 5:0 (2:0)

Jens Stage 24, Mohammed Daramy 39, Lukas Lerager 57, Pep Biel 62, Rasmus Winther Højlund 76

Awans: København.

Maccabi Tel Awiw (Izrael) – Szachtior Karaganda (Kazachstan) 2:0 (2:0)

Idan Nachmias 18, Dan Glazer 40

Awans: Maccabi.

HNK Rijeka (Chorwacja) – PAOK Saloniki (Grecja) 0:2 (0:1)

Omar El Kaddouri 10, Thomas Murg 80

Pierwszy mecz: 1:1

Awans: PAOK.

Saint Johnstone FC (Szkocja) – Linzer ASK (Austria) 0:2 (0:0)

Husein Balić 72, Marko Raguž 85 (karny)

Awans: LASK.

1.FC Union Berlin (Niemcy) – Kuopion Palloseura (Finlandia) 0:0

Pierwszy mecz: 4:0

Awans: Union.

Tottenham Hotspur FC (Anglia) – FC Paços de Ferreira (Portugalia) 3:0 (2:0)

Harry Kane 9, 34, Giovani Lo Celso 70

Awans: Tottenham.

Aberdeen FC (Szkocja) – Qarabağ Ağdam (Azerbejdżan) 1:3 (0:2)

Lewis Ferguson 90 (karny) – Toral Bayramov 8, Kady 18, Abdellah Zoubir 72

Awans: Qarabağ.

FK Partizan Belgrad (Serbia) – CD Santa Clara (Portugalia) 2:0 (2:0)

Ricardo Gomes 25 (karny), Siniša Saničanin 27

Pierwszy mecz: 1:2

Awans: Partizan.

Ścieżka mistrzowska

Kajrat Ałmaty (Kazachstan) – CS Fola Esch (Luksemburg) 3:1 (3:1)

Artur Szuszenaczew 12, 36, Vágner Love 28 – Mirza Mustafić 43

Pierwszy mecz: 4:1

Awans: Kajrat.

Lincoln Red Imps FC (Gibraltar) – Riga FC (Łotwa) 3:1 (1:1, 1:1, 2:1 – po dogrywce)