eLKE: Radość w Częstochowie, niepotrzebne nerwy w Poznaniu

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

Raków Częstochowa wykonał swój plan i wygrał 1:0 w rewanżowym spotkaniu ze Spartakiem Trnava i zapewnił sobie awans do IV rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy, w której zmierzy się z czeską Slavią Praga. Dopiero po dogrywce Lech Poznań poradził sobie z Víkingurem. Mistrz Islandii w ostatniej akcji drugiej połowy doprowadził do dogrywki. W dodatkowym czasie “Kolejorzowi” skórę uratowali Filip Marchwiński i Afonso Sousa. O fazę grupową Ligi Konferencji Europy mistrz Polski zagra z luksemburskim Dudelange.

Pomimo kilku problemów Raków Częstochowa nie zawiódł i wywalczył awans do ostatniej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. W rewanżowym spotkaniu ze Spartakiem Trnava przez pewien czas wicemistrzowi Polski nie szło, Słowacy kilkukrotnie byli blisko wyjścia na prowadzenie. Drużyna prowadzona przez Marka Papszuna przetrzymała jednak trudny moment bez żadnych strat, a w 67. minucie dobiła rywala. Po zagraniu na wolne pole Iviego Lópeza futbolówkę pomiędzy nogami Dominika Takáča pokonał Władysław Koczerhin. Poza kadrą meczową Spartaka pozostał Polak Miłosz Kozak.

O historyczyn awans do fazy grupowej europejskich pucharów Raków zagra z czeską Slavią Praga. Czesi w pierwszym meczu z Panathinaïkósem Ateny wygrali 2:0, jednak na wyjeździe mieli spore problemy. Sygnał do odrabiania strat Grekom dał w 57. minucie Andraž Šporar. Gospodarzom do dogrywki brakowało wówczas już tylko jednego gola. Ich marzenia prysły jednak w samej końcówce, gdy wyrównującego gola strzelił Václav Jurečka. Pierwszy mecz Rakowa ze Slavią zostanie rozegrany 18 sierpnia o godz. 18:00 w Częstochowie. Rewanż odbędzie się tydzień później w Pradze.

Niepotrzebną nerwówkę swoim kibicom sprawili zawodnicy Lecha Poznań. Mistrz Polski po golach Mikaela Ishaka i Kristoffera Velde prowadził już 2:0 z Víkingurem. Islandczycy w ostatniej akcji podstawowego czasu gry skontrolowali Lecha i doprowadzili do dogrywki. Tam jednak “Kolejorza” uratował Filip Marchwiński i Afonso Sousa. Lech wygrywa ostatecznie 4:1, lecz powinien zdecydowanie wyżej. Strzelec czwartego gola w 118. minucie nie wykorzystał rzutu karnego. O awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy Lech zagra z luksemburskim Dudelange, który w III rundzie eliminacji Ligi Europy musiał uznać wyższośc szwedzkiego Malmö FF.

Sporą wpadkę zaliczył turecki Konyaspor, którego zawodnikiem jest Konrad Michalak. Klub byłego młodzieżowego reprezentanta Polski przegrał na swoim boisku 2-4 z FC Vaduz i odpadł z dalszej rywalizacji. Ich rywal jest zdobywcą Pucharu Liechtensteinu, który obecnie znajduje się w okolicach strefy spadkowej … drugiej ligi szwajcarskiej. Michalak pojawił się na boisku w przerwie, lecz nie zdołał uratować swojej drużyny przed kompromitacją.

Nie zawiodła natomiast druga z tureckich drużyn, w której mamy swojego przedstawiciela. Başakşehir Patryka Szysza po wygranej 3:1 w pierwszym meczu w rewanżu nie utracił nic ze swojej jakości i na własnym boisku pokonał 3:0 islandzki Breiðablik. Były napastnik Zagłebia Lubin pojawił się na boisku w 69. minucie zmieniając Stefano Okakę. W decydującej rundzie Turcy zagrają z belgijskim Royal Antwerp, który z łatwością ograł norweski Lillestrøm SK.

W kolejnej rundzie melduje się natomiast holenderskie Twente, do którego latem przeszedł Przemysław Tytoń. Doświadczony bramkarz spotkanie z serbskim FK Čukarički Belgrad spędził na ławce i wciąż czeka na debiut w nowej drużynie. Holendrzy nie mieli większych problemów z pokonaniem swojego rywala – na wyjeździe wygrali 3:1, a u siebie dołożyli zwycięstwo 4:1. O awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy będzie im jednak szalenie trudno. Ich kolejnym rywalem będzie włoska Fiorentina.

Pomimo wygranej 2:1 w rewanżu z Molde z dalszej rywalizacji odpada węgierski Kisvárda FC, którego barwy reprezentuje Rafał Makowski. W rewanżu Polak zagrał cały mecz, jednak nie pomógł swojej drużynie w awansie. Decydujące okazało się zwycięstwo 3:0 Norwegów w pierwszym meczu.

W dobrym stylu z rozgrywkami Ligi Konferencji Europy pożegnał się Michał Przybylski. Jego B36 Tórshavn co prawda dwukrotnie uległo duńskiemu Viborgowi, lecz były młodzieżowy reprezentant Polski był autorem jedynego gola dla farerskiego zespołu w tym dwumeczu. W 79. minucie Przybylski ładnym strzałem z powietrza wykończył dośrodkowanie z lewej strony boiska. Viborg pokonał B36 3:0 i 2:1, a o awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy powalczy z angielskim West Ham United, którego bramkarzem jest Łukasz Fabiański.

Ogromną niespodziankę po raz kolejny sprawili zawodnicy maltańskiego Ħamrun Spartans FC. Zespół ten w doliczonym czasie rewanżowego spotkania z bułgarskim Lewskim Sofia doprowadził do dogrywki, a w serii rzutów karnych pokonał znacznie bardziej utytułowanego rywala 4:1. O historyczny awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy Ħamrun zagra z serbskim Partizanem Belgrad, który odpadł z Ligi Europy po porażce z AEK-iem Larnaka.

Z europejskimi pucharami żegna się Zoria Ługańsk, która domowe spotkanie z Universitateą Craiova rozegrała w Lublinie. Ukraińcy w pierwszym meczu wygrali 1:0, jednak w Rumunii musieli uznać wyższość swojego rywala, który wygrał aż 3:0. Serii rzutów karnych potrzebował szwajcarski FC Basel, by wyeliminować pogromcę Pogoni Szczecin Brøndby. Z przytupem stratę z pierwszego spotkania odrobili piłkarze AZ Alkmaar. Holendrzy w pierwszym meczu przegrali na wyjeździe 0:1 z Dundee United. W rewanżu jednak zdominowali rywala tak bardzo, że zdołali wbić mu aż siedem goli (w tym pięć do przerwy).

Wyniki rewanżowych spotkań III rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy

a.) ścieżka ligowa

Raków Częstochowa (Polska) – FC Spartak Trnava (Słowacja) 1:0 (0:0)

Władysław Koczerhin 67

Pierwszy mecz: 2:0

Awans: Raków. W IV rundzie zagra z SK Slavia Praga (Czechy).

Panathinaïkós AO (Grecja) – SK Slavia Praga (Czechy) 1:1 (0:0)

Andraž Šporar 57 – Václav Jurečka 90

Pierwszy mecz: 0:2

Awans: Slavia. W IV rundzie zagra z Rakowem Częstochowa (Polska).

İstanbul Başakşehir FK (Turcja) – Breiðablik Kópavogur (Islandia) 3:0 (1:0)

Stefano Okaka 44, Ahmed Touba 74, Danijel Aleksić 84

Pierwszy mecz: 3:1

Awans: Başakşehir. W IV rundzie zagra z Royal Antwerp FC (Belgia).

Konyaspor Kulübü (Turcja) – FC Vaduz (Liechtenstein) 2:4 (1:2)

Guilherme 18 (karny), Amir Hadžiahmetović 90 – Cédric Gasser 28, 89, Manuel Sutter 31, Tunahan Çiçek 67

Pierwszy mecz: 1:1

Awans: Vaduz. W IV rundzie zmierzy się z SK Rapid Wiedeń (Austria).

FC Twente (Holandia) – FK Čukarički Belgrad (Serbia) 4:1 (2:1)

Robin Pröpper 17, Michel Vlap 34, Chrístos Tzólis 84, 90 – Luka Adžić 7

Awans: Twente. W IV rundzie zmierzy sie z ACF Fiorentina (Włochy).

Kisvárda FC (Węgry) – Molde FK (Norwegia) 2:1 (2:0)

Jasir Asani 14, 29 – Sivert Mannsverk 69

Pierwszy mecz: 0:3

Awans: Molde. W kolejnej rundzie zagra z Wolfsberger AC (Austria).

B36 Tórshavn (Wyspy Owcze) – Viborg FF (Dania) 1:2 (0:0)

Michał Przybylski 79 – Nils Mortimer 64, Alassana Jatta 86

Awans: Viborg. Jego rywalem w IV rundzie będzie West Ham United FC (Anglia).

FC Basel 1893 (Szwajcaria) – Brøndbyernes IF (Dania) 2:1 (2:1, 2:1, 2:1 – 3:1 w rzutach karnych)

Fabian Frei 40 (karny), Andi Zeqiri 45 – Mathias Kvistgaarden 45

Pierwszy mecz: 0:1

Awans: Basel. W IV rundzie zagrają z CSKA Sofia (Bułgaria).

AZ Alkmaar (Holandia) – Dundee United FC (Szkocja) 7:0 (5:0)

Vangélis Pavlídis 21, 36, Tijjani Reijnders 31, 41, Håkon Evjen 44, Dani de Wit 46, Mayckel Lahdo 74

Awans: AZ. W kolejnej rundzie zagra z Gil Vicente FC (Portugalia).

Gil Vicente FC (Portugalia) – Riga FC (Łotwa) 4:0 (3:0)

Ngonda Muzinga 16 (bramka samobójcza), Kevin Villodres 22, Fran Navarro 45, 76 (karny)

Awans: Gil Vicente. W kolejnej rundzie zagra z AZ Alkmaar (Holandia).

Vitória SC Guimarães (Portugalia) – HNK Hajduk Split (Chorwacja) 1:0 (1:0)

Ânderson 5

Pierwszy mecz: 1:3

Awans: Hajduk. W IV rundzie zmierzy się z Villarreal CF (Hiszpania).

AS Áris Saloniki (Grecja) – Maccabi Tel Awiw (Izrael) 2:1 (0:0)

Andre Gray 60 (karny), Cheick Doukouré 81 – Eran Zahavi 74

Awans: Maccabi. W IV rundzie zagra z OGC Nice-Côte d’Azur (Francja).

Gżira United FC (Malta) – Wolfsberger AC (Austria) 0:4 (0:2)

Tai Baribo 12, Dominik Baumgartner 33, Thorsten Röcher 59 (karny), Augustine Boakye 84

Pierwszy mecz: 0:0

Awans: Wolfsberger. Ich rywalem w IV rundzie będzie Molde FK (Norwegia).

Universitatea Craiova (Rumunia) – Zoria Ługańsk (Ukraina) 3:0 (1:0)

Raúl Silva 5, Ștefan Baiaram 53, Alexandru Crețu 57

Awans: Universitatea. W IV rundzie zagra z Hapoelem Beer Szewa (Izrael).

RSC Anderlecht (Belgia) – Paide Linnameeskond (Estonia) 3:0 (0:0)

Fábio Silva 62, Michael Murillo 72, 75

Awans: Anderlecht. W IV rundzie zagra z BSC Young Boys Berno (Szwajcaria)

BSC Young Boys Berno (Szwajcaria) – Kuopion Palloseura (Finlandia) 3:0 (2:0)

Jean-Pierre Nsamé 3, 57, Vincent Sierro 35

Awans: Young Boys. W kolejnej rundzie zagra z RSC Anderlecht (Belgia).

Hapoel Beer Szewa (Izrael) – FC Lugano (Szwajcaria) 3:1 (0:0)

Miguel Vítor 51, Albian Hajdari 65 (bramka samobójcza), Rotem Hatuel 85 – Ousmane Doumbia 73 (karny)

Awans: Hapoel. W IV rundzie zagra z Universitateą Craiova (Rumunia).

Djurgårdens IF (Szwecja) – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (Rumunia) 3:1 (2:1)

Hampus Finndell 12, Joel Asoro 23, 71 – Cosmin Matei 8

Awans: Djurgården. W kolejnej rundzie zagrają z APOEL-em Nikozja (Cypr).

FCSB Bukareszt (Rumunia) – FC DAC 1904 Dunajská Streda (Słowacja) 1:0 (1:0)

Andrei Cordea 28

Pierwszy mecz: 1:0

Awans: FCSB. Jego rywalem w IV rundzie będzie Viking FK (Norwegia).

Sligo Rovers FC (Irlandia) – Viking FK (Norwegia) 1:0 (1:0)

Will Fitzgerald 44

Pierwszy mecz: 1:5.

Awans: Viking. W IV rundzie zagra z FCSB Bukareszt (Rumunia).

Kyzył-Żar Petropawł (Kazachstan) – APOEL Nikozja (Cypr) 0:0

Awans: APOEl. W IV rundzie zagra z Djurgårdens IF (Szwecja).

SK Rapid Wiedeń (Austria) – Neftçı Baku (Azerbejdżan) 2:0 (0:0, 1:0, 1:0 – po dogrywce)

Marco Grüll 66, Ferdy Druijf 112

Pierwszy mecz: 1:2

Awans: Rapid. W IV rundzie zagra z FC Vaduz (Liechtenstein).

Royal Antwerp FC (Belgia) – Lillestrøm SK (Norwegia) 2:0 (1:0)

Michael Frey 11, Birger Verstraete 69

Awans: Antwerp. W IV rundzie zagra z İstanbul Başakşehir FK (Turcja).

FK Škendija 79 Tetovo (Macedonia Północna) – AIK Solna (Szwecja) 1:1 (1:0, 1:1, 1:1 – 2:3 w rzutach karnych)

Ferhan Hasani 22 (karny) – Yasin Ayari 56

Awans: AIK. W IV rundzie zagra z 1.FC Slovácko Uherské Hradiště (Czechy).

Lewski Sofia (Bułgaria) – Ħamrun Spartans FC (Malta) 1:2 (0:0, 1:2, 1:2 – 1:4 w karnych)

Tsunami 90 – Matthew Guillaumier 78, Ryan Camenzuli 90

Pierwszy mecz: 1:0.

Awans: Ħamrun. W kolejnej rundzie zagra z FK Partizan Belgrad (Serbia).

Petrocub Hîncești (Mołdawia) – FC Fehérvár (Węgry) 1:2 (1:2)

Constantin Sandu 34 (karny) – Budu Ziwziwadze 31, 39

Pierwszy mecz: 0:5

Awans: Fehérvár. Jego rywalem w IV rundzie będzie 1.FC Köln (Niemcy).

St Patrick’s Athletic FC (Irlandia) – CSKA Sofia (Bułgaria) 0:2 (0:1)

Maurício Garcez 12, Iwan Turicow 81 (karny)

Awans: CSKA. W IV rundzie zagra z FC Basel 1893 (Szwajcaria).

b.) ścieżka mistrzowska

Lech Poznań (Polska) – Víkingur Reykjavík (Islandia) 4:1 (2:0, 2:1, 3:1 – po dogrywce)

Mikael Ishak 32, Kristoffer Velde 44, Filip Marchwiński 96, Afonso Sousa 119 – Danijel Djuric 90

Awans: Lech. W kolejnej rundzie zagra z Football 1991 Dudelange (Luksemburg).

CFR Cluj (Rumunia) – Szachtior Soligorsk (Białoruś) 1:0 (1:0)

Jefté Betancor 37

Awans: Cluj. Ich rywalem w IV rundzie będzie NK Maribor (Słowenia).

Toboł Kustanaj (Kazachstan) – HŠK Zrinjski Mostar (Bośnia i Hercegowina) 1:1 (0:1)

Serges Déblé 53 – Mario Ćuže 34

Awans: Zrinjski. W IV rundzie zagra z ŠK Slovan Bratysława (Słowacja).

Hibernians FC (Malta) – RFS Ryga (Łotwa) 1:3 (0:1)

Jake Grech 71 (karny) – Petr Mareš 45 (karny), Andrej Ilić 78, 87

Awans: Ryga. W IV rundzie zagra z Linfield FC (Irlandia Północna).

KÍ Klaksvík (Wyspy Owcze) – Ballkani Suharekë (Kosowo) 2:1 (0:0, 2:1, 2:1 – 3:4 w rzutach karnych)