Eliminacje FIFA World Cup Qatar 2022: Polska pokonuje San Marino, Buksa z hattrickiem, ale nadal bez czystego konta

Polska po meczu z Hiszpanią

Źródło: twitter.com/EURO2020

W meczu 5. kolejki reprezentacja Polski pokonała na wyjeździe San Marino 7:1. Świetnie spotkanie rozegrał Adam Buksa, który może pochwalić się hattrickiem.

W czwartek biało-czerwoni pewnie wygrali z Albanią 4:1, lecz gra podopiecznych Paulo Sousy pozostawiła trochę do życzenia. Dziś jednak nasza kadra mierzyła się z San Marino i nikt nie spodziewał się tutaj większych problemów.

Mecz rozpoczął się, tak jak powinien, bo już w 4. minucie reprezentacja Polski objęła prowadzenie. Karol Linetty podał górą w pole karne. Tam futbolówkę opanował Robert Lewandowski, a sekundę później z zimną krwią pokonał bramkarza gospodarzy. Kolejna akcja podopiecznych Paulo Sousy miała miejsce po upływie kwadransa. Tymoteusz Puchacz podał po ziemi w szesnastkę, tam tylko stopę dołożył Karol Świderski i pewnie umieścił futbolówkę w bramce. Moment później padła trzecia bramka dla naszej kadry. Damian Szymański zagrał pod bramkę, tam zupełnie niepilnowany był Lewandowski i drugi raz dziś wpisał się na listę strzelców. Wydawało się, że ten gol ustali wynik do przerwy, lecz w końcówce pierwszej połowy padł jeszcze jeden gol dla biało-czerwonych. W drugim meczu z rzędu bramkę zdobył Karol Linetty.

Paulo Sousa wiedział, że wynik jest bezpieczny i w przerwie dokonał trzech zmian. Z boiska zeszli Wojciech Szczęsny, Moder i Lewandowski, a w ich miejsce pojawili się Łukasz Skorupski, Bartosz Slisz i Adam Buksa. Mało kto spodziewał się jednak, że w pierwszych minutach drugiej połowy to gospodarze będą mieli przewagę. A już zupełnie nikt, że strzelą gola honorowego. Gol dla San Marino to jednak duża zasługa Kamila Piątkowskiego, który za lekko podał do bramkarza, futbolówkę przejął Nicola Nanni i w sytuacji sam na sam nie dał żadnych szans Skorupskiemu. Później z każdą minutą gospodarze zaczynali grać coraz odważniej, a Polacy wyglądali coraz gorzej. Na szczęście biało-czerwoni strzelili piątą bramkę i to trochę uspokoiło grę, a także przywróciło kontrolę naszej kadrze. Michał Helik dopadł do futbolówki po nieudanym rzucie rożnym, dośrodkował pod bramkę, a tam z najbliższej odległości trafił Adam Buksa. Napastnik New England Revolution rozkręcał się z każdym momentem i w doliczonym czasie gry wpakował jeszcze dwa gole, tym samym ustrzelając hattricka i ustalając wynik meczu na 7:1 dla reprezentacji Polski.

Biało-czerwoni bez większych problemów pokonali dziś słabego rywala, ale nawet z nim nie potrafili zachować czystego konta. Oczywiście można usprawiedliwiać, że defensywa wyszła w rezerwowym składzie, ale naprawdę na stratę gola z San Marino nie ma żadnych usprawiedliwień. Na szczęście w strefie ataku nie można mieć praktycznie do nikogo zastrzeżeń. Najlepiej tam wyglądał Adam Buksa, który w krótkim odstępie czasowym ustrzelił klasycznego hattricka i pokazał, że zasługuje na wyjściowy skład w meczu z Anglikami.

05.09.2021, 5. kolejka Eliminacji FIFA World Cup Qatar 2022, Stadio Olimpico Serravalle

San Marino – Polska 1:7 (0:4)

Nicola Nanni 48′ – Robert Lewandowski 5′, 21′, Karol Świderski 16′, Karol Linetty 44′, Adam Buksa 67′, 90+2′, 90+4′

San Marino: Elia Benedettini – Alessandro D’Addario, Filippo Fabri (Giacomo Conti 66′), Cristian Brolli (Michele Cevoli 46′), Dante Rossi (Fabio Tomassoni 37′), Andrea Grandoni – Lorenzo Lunadei, Enrico Golinucci, Marcello Mularoni – Nicola Nanni (Mirko Palazzi 73′), Matteo Vitaoili (Jose Hirsch 46′)

Polska: Wojciech Szczęsny (Łukasz Skorupski 46′) – Tomasz Kędziora, Michał Helik, Kamil Piątkowski, Tymoteusz Puchacz (Nicola Zalewski 66′) – Jakub Kamiński, Damian Szymański, Karol Linetty (Przemysław Frankowski 79′), Jakub Moder (Bartosz Slisz 46′) – Karol Świderski, Robert Lewandowski (Adam Buksa 46′)

Żółte kartki: Nicola Nanni, Fabio Tomassoni, Lorenzo Lunadei, Marcello Mularoni

Sędzia: Mattias Gestranius