Eliminacje Euro 2024: Harry Kane najlepszym strzelcem w historii Anglii. Wygrana “Synów Albionu” na start

MDI / Shutterstock.com

Koniec! Po niezwykle zaciętym spotkaniu na Stadio Diego Armando Maradona Włosi przegrali 1:2 z Anglią. Zmaganie odbyło się w ramach pierwszego meczu w eliminacjach Euro 2024. Gareth Southgate wygrał swoją 50 potyczkę w roli selekcjonera reprezentacji Anglii. Harry Kane stał się najskuteczniejszym piłkarzem reprezentacji Anglii w histori. A Anglia po 61 latach wygrywa wyjazdowe starcie z Włochami!

Spotkanie było zapowiadane jako rewanż za finał Euro 2020, który odbył się z rocznym opóźnieniem spowodowanym przez szalejącą pandemię COVID-19. Obie reprezentacje trafiły do grupy C w ramach kwalifikacji Euro 2024 w Niemczech. Innymi drużynami, z którymi będą rywalizować o miejsce w turnieju będzie Macedonia Północna, Ukraina oraz Malta. Ostatnie wyjazdowe zwycięstwo Anglii z Włochami miało miejsce w 1961 roku – w towarzyskim meczu wygrali 3:2 dzięki bramce Jimmy’ego Greavesa. Pomimo tego, faworytem starcia według kursów bukmacherskich była reprezentacja Anglii, która grała w delegacji.

Dominacja Anglików

Spotkanie rozpoczęliśmy od pokazów świetlnych na Stadio Diego Armando Maradona, a także dziwacznego odegrania hymnu obu państw. Odejście od tradycyjnego odegrania hymnu nie za bardzo przypadło do gustu kibicom oraz komentatorom, którzy od razu po zakończeniu podzielili się swoimi odczuciami. Przejdźmy teraz do wydarzeń boiskowych, bo one od samego początku zostały zdominowane przez Anglików. Dużo więcej pracy między słupkami miał Gianluigi Donnarumma, który w porównaniu do Jordana Pickforda zdążył się spocić. Reprezentacja prowadzona przez Garetha Southgate’a skutecznie wychodziła spod pressingu Włochów. Stwarzała sobie też o wiele groźniejsze sytuacje bramkowe. W pierwszych 10. minutach sędzia główny, Srdan Jovanović musiał kilka razy sięgać po gwizdek, aby przerwać grę z powodu przewinień po obu stronach.

W 12. minucie Jude Bellingham, który znajduje się na liście życzeń Liverpoolu pokazał swoją próbkę umiejętności. 19-latek oddał potężny strzał sprzed pola karnego, który zmierzał prosto pod poprzeczkę, jednak Donnarumma popisał się niesamowitą interwencją. Minutę później golkiper występujący na co dzień w Paris Saint-Germain musiał wyciągać piłkę z siatki po raz pierwszy. Autorem bramki był Declan Rice, który otworzył swoje konto strzelecie w eliminacjach Euro 2024. Zawodnik West Hamu strzelił tuż przy prawym słupku. Z każdą kolejną minutą przewaga “Synów Albionu” rosła. Włosi próbowali odpowiadać, wyprowadzając kontry i uspokajając grę po swojej stronie, jednak na nic się to nie zdało.

Harry Kane przechodzi do historii

Wcześniej wspomnieliśmy o Bellinghamie, który oddawał groźny strzał z dystansu. W  32. minucie Kalvin Phillips powtórzył próbę swojego kolegi, ale nie była ona tak efektywna, jak ta zawodnika Borussi Dortmund. “Azzurri” zostawili mu tak dużo miejsce, że miał bramkę przed sobą. Ostatni cios przed przerwą Anglicy wyprowadzili w 44. minucie spotkania. Właśnie wtedy w polu karnym strzeżonym przez Donnarummę, piłka spadła na rękę  Di Lorenzo. Początkowo sędzie nie dopatrzył się niczego złego, ale po interwencji VAR został wezwany do monitora. Po przeanalizowaniu sytuacji zmienił swoją decyzję i wskazał na rzut karny. Do piłki podszedł niezawodny Harry Kane, który w 44. minucie podwyższył wynik spotkania na 2:0. Zawodnik Tottenhamu dzięki tej bramce stał się najskuteczniejszym piłkarzem reprezentacji Anglii w historii. Na swoje konto zapisał 54. bramkę. Goście mogli w doliczonym czasie gry pierwszej połowy rzucić mocniej Włochów na kolana, ale Jack Grealish fatalnie spudłował.

Odrodzenie “Azurri” – odwrócenie ról

Po zmianie stron, zobaczyliśmy inną twarz “Azzurri “. Twarz, która dostała wiatr w żagle i chciała szybko odrobić straty. Ta sztuka się udała już w 56. minucie. Lorenzo Pellegrini fantastycznie w polu karnym dostrzegł Mateo Reteguiego. Zanim podał do niego piłkę, to ściągnął uwagę kilku angielskich obrońców. Precyzyjne podanie otworzyło konto bramkowe Mateo Reteguiego w jego debiucie! Po złapaniu bramki kontaktowej, włoska ekipa chciała szybko odrobić straty, jednak angielski piłkarze nie dopuszczali na bliskie podejście do bramki.

Po dwóch kwadransach drugiej połowy statystyki statystyki były miażdżące dla Anglików. Włosi stworzyli sobie pięć sytuacji bramkowych, jedną próbę na bramkę. Natomiast w tej samej rubryce po stronie “Synów Albiony” statystyki wskazywały “0”. W kolejnych minutach gra się zaostrzyła, a angielscy zawodnicy łapali kartki za opóźnianie gry. Od 80. minuty spotkania reprezentacja Anglii grała w osłabieniu. Luke Shaw wyleciał z boiska po dwóch żółtych kartkach. Zawodnik Manchesteru United swój pierwszy żółty kartonik otrzymał w 78. minucie, a dwie minuty później został usunięty z boiska przez drugi żółty kartonik. Włochów nie było już stać na wyrównanie rezultatu spotkania. Reprezentacja Anglii wygrała 2:1 z Włochami. Jest to pierwsze wyjazdowe zwycięstwo od 61 lat!

W kolejnym meczu w ramach kwalifikacji do Euro 2024 w Niemczech Włosi zagrają z Maltą na wyjeździe. Spotkanie odbędzie się 26 marca (niedziela) o godzinie 20:45. Z kolei, reprezentacja Anglii zmierzy się z Ukrainą na Wembley. Pierwszy gwizdek w Londynie zabrzmi o godzinie 18:00.

23.03.2023 rok, Eliminacje do Euro 2024 w Niemczech, Stadio Diego Armando Maradona (Neapol)

Włochy – Anglia 1:2 (0:2)

Mateo Retegui 56′ -Declan Rice 13′, Harry Kane 44′

Włochy: Donnarumma – Di Lorenzo, Toloi (69′ Jorginho), Acerbi, Spinazzola – Barella (62′ Cristante), Jorginho, Veratti (88′ Scamacca) – Berardi (62′ Politano), Retegui, Pellegrini (69′ Gnonto)

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Phillips, Rice, Bellingham (85′ Gallagher) – Saka (85′ James), Kane, Grealish (69′ Foden (81′ Trippier))

Żółte kartki: Rice, Walker, Maguire, Jorginho, Acerbi

Czerwona kartka: Luke Shaw po dwóch żółtych (78′, 80′)

Sędzia: Srdan Jovanović