Eliminacje do MŚ: Triumf Słowaków w hicie grupy H. Kolejne punkty Cypru

Getty Images

Po wpadkach z Cyprem i Maltą reprezentacja Słowacji dość niespodziewanie znalazła sposób na Rosjan, zwyciężając w roli gospodarza 2:1. Najciekawiej zapowiadający się mecz 3. kolejki eliminacji do MŚ w grupie H został poprzedzony powiększeniem punktowego dorobku przez Cypr. W Nikozji wyższość swojego przeciwnika uznać musieli Słoweńcy. Z kolei w stolicy Chorwacji nie zawiedli srebrni medaliści mundialu z 2018 roku.

Pierwszy dzisiejszy eliminacyjny mecz w grupie H został rozegrany na Neo GSP Stadium w Nikozji. Gospodarze z Cypru zaskakująco nieźle rozpoczęli zmagania. Na inaugurację urwali punkty naszemu grupowemu rywalowi podczas nachodzącego Euro, czyli Słowacji. Trzy dni później nieznacznie ulegli Chorwatom, zaś w trzecim starciu wywalczyli pierwsze trzy punkty, pokonując 1:0 reprezentację Słowenii. Jan Oblak, Josip Ilicić czy biegający jeszcze w poprzednim sezonie na polskich boiskach w barwach Zagłębia Lubin Damjan Bohar, musieli uznać wyższość gospodarzy po bramce z 42. minuty autorstwa Ioannisa Pittasa.

Cypr – Słowenia 1:0 (0:0)

Pittas 42′

Cypr: Michael – Antoniou, Soteriou, Kousoulos, Laifis, Ioannou – Pittas, Kastanos (60′ Kyriakou), Artymatas (90+2′ Gogic), Papoulis (82. Loizou) – Sotiriou (90+2′ Elia)

Słowenia: Oblak – Stojanović, Blažič, Bajrić, Balkovec (81′ Kouter) – Lovrić (81′ Zahović), Bijol (58′ Črnigoj), Kurtić, Zajc (46′ Bohar) – Iličić, Kramer (58′ Vučkić)

Obecni wicemistrzowie świata długo nie mogli sforsować defensywy drużyny z Malty. Grę Chorwacji odmienił Ivan Periscić, który na murawie stadionu w Zagrzebiu zameldował się w 54. minucie, a kilka chwil później otworzył wynik spotkania. Przełomowy gol nadał jego drużynie znacznie większego impetu, co pozwoliło jeszcze dwukrotnie pokonać golkipera drużyny przeciwnej. W 76. minucie z rzutu karnego przymierzył Luka Modrić, za kilka chwil przed końcem wynik na 3:0 ustalił Josip Brekalo.

Chorwacja – Malta 3:0 (0:0)

Perisić 54′, Modrić k. 76, Brekalo 90′

Chorwacja: Livaković – Juranović, D. Vida, Ćaleta-Car, Melnjak (57′ Barišić) – Kovačić, Badelj (54′ Modrić) – Pasalić (54′ Brekalo), Vlašić, Oršić (78′ Lovrić) – Budimir (54′ Perišić)

Malta:  Bonello – Shaw, Pepe, Borg (67. Z. Muscat) – Mbong (67′ Corbalan), Guillaumier, Kristensen (81′ Gambin), Camenzuli – Teuma, Pisani – Satariano (46′ Nwoko)

Jeśli chodzi o grupę H, w trzeciej kolejce eliminacyjnych zmagań najciekawiej zapowiadał się mecz Słowacji z Rosją. Gospodarze rozpoczęli walkę o przyszłoroczny mundial w Katarze od dwóch remisów. Kolejna strata punktów znacząco mogłaby skompilować ich sytuację. Natomiast ekipa Stanisława Czerczesowa na dobry początek zagarnęła komplet punktów. Ataki Rosjan powstrzymać miał golkiper Lechii Gdańsk, Dusan Kuciak. 35-latek co prawda raz skapitulował, lecz w ostatecznym rachunku gol Mario Fernandesa nie wyrządził Słowakom krzywdy. Ci opowiedzieli bowiem dwukrotnie. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się w 38. minucie Milan Skriniar. Natomiast niespełna kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry drugiej połowie po raz drugi zaleźli się na prowadzeniu za sprawą Roberta Maka. Tym samym reprezentacja Słowacji mogła cieszyć się z pierwszego kompletu punktów.

Słowacja – Rosja 2:1 (1:0)

Skriniar 38′, 74′ – Fernandes 71′

Słowacja: Kuciak – Pekarík (90+2′ Pauschek), Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka, Hromada (61′ Hrošovský) – Koscelník, Duda, Mak (76′ Ďuriš) – Schranz (90+2′ Strelec)

Rosja: Šunin – Mário Fernandes, Siemionow, Džikija, Kudrjašov – Golovin, Ozdojev, Kuzjajev – Žemaletdinov (58′ Mirančuk), Dziuba, Żyrkow (46′ Mostovoj, 65′ Sobolev)