Eliminacje do MŚ: Kolejny rekord Ronaldo, zwycięstwo Luksemburga

Cristiano Ronaldo

Źródło: twitter.com/fifaworldcup

W kolejnej serii meczów grupy A Cristiano Ronaldo uratował zwycięstwo Portugalczykom, a Luksemburg ograł niżej notowany Azerbejdżan.

Luksemburg 2:1 Azerbejdżan

Luksemburczycy zdecydowanie weszli w to spotkanie, co niemalże natychmiast im się opłaciło. W 8. minucie meczu po asyście Daniela Sinaniego na listę strzelców wpisał się Michael Goncalves Pinto. Gospodarze nie zamierzali odpuszczać i wciąż napierali na gości. Po jednej z ich akcji arbiter, po przewinieniu jednego z reprezentantów Azerbejdżanu, wskazał na wapno. Do piłki podszedł Gerson Rodrigues i wpakował ją do siatki, dzięki czemu wyprowadził swoją drużynę na dwubramkowe prowadzenie. Po przerwie goście nie złożyli broni i za sprawą Emina Makhmudova zdobyli gola kontaktowego. Zabrakło im już jednak czasu na znalezienie trafienia wyrównującego i mecz zakończył się wynikiem 2:1.

Portugalia 2:1 Irlandia

Rywalizacja mogła doskonale rozpocząć się dla Portugalczyków. Po fatalnym błędzie irlandzkiego golkipera futbolówkę w polu karnym przechwycił Bruno Fernandes i został sfaulowany przez Jeffa Hendricka. Sędzia postanowił podyktować rzut karny i po długiej weryfikacji VAR podtrzymał swoją decyzję. Naprzeciwko Gavina Bazunu stanął Cristiano Ronaldo. Niespodziewanie z pojedynku obronną ręką wyszedł 19-letni bramkarz, który sparował uderzenie 36-latka. Na kolejną szansę należało czekać kilkanaście minut. Po dobrym dośrodkowaniu idealną szansę na gola miał Diogo Jota, ale jego strzał głową wylądował na słupku. Tuż przed końcem pierwszej połowy na prowadzenie wyszli goście. Jamie McGrath wrzucił piłkę w szesnastkę, doskonale na nią nabiegł John Egan i zaskoczył Ruiego Patricio. Gospodarze po przerwie ruszyli do ataku, lecz długo bili głowami w mur. Zasłużonego gola dla Portugalii zdobył tuż przed końcem regulaminowego czasu gry Ronaldo, wykorzystawszy dośrodkowanie z rzutu rożnego Goncalo Guedesa. Warto dodać, że było to trafienie numer 110 dla 36-latka w narodowych barwach. Dzięki temu wyprzedził on Aliego Daei w klasyfikacji najlepszych strzelców w rozgrywkach międzynarodowych. Tuż przed końcowym gwizdkiem ten sam zawodnik uratował trzy punkty dla swojej kadry. Tym razem wykończył wrzutkę w pole karne Joao Mario. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1