Ekstraklasa na salonach #7 – raport

Łukasz Przybył (Piłkarski Świat)

Eliminacje strefy europejskiej do przyszłorocznych Mistrzostw Świata dobiegły końca. W ciągu ostatnich sześciu dni rozegrano mecze dwóch ostatnich kolejek. Na europejskich boiskach nie zabrakło piłkarzy grających na co dzień w LOTTO Ekstraklasie. Bierzemy ich występy pod lupę w kolejnym naszym raporcie z cyklu „Ekstraklasa na salonach”.

Zgodnie z tradycją na pierwszy ogień idzie reprezentacja Polski. Adam Nawałka powołał tym razem pięciu zawodników z naszej rodzimej ligi, wśród których znalazło się miejsce dla jednego debiutanta – Damiana Kądziora z Górnika Zabrze. W czwartkowym meczu z Armenią zaprezentowało się trzech ligowców, ale tylko Michał Pazdan wybiegł na murawę w pierwszym składzie. Krzysztof Mączyński i Rafał Wolski pojawili się na niej w drugiej połowie, a ten ostatni ustalił wynik meczu strzelając gola na 6:1. Dla pomocnika Lechii Gdańsk było to premierowe trafienie w piątym występie w koszulce z Orłem na piersi. W meczu z Czarnogórą, w porównaniu do starcia w Erywaniu, doszło do jednej zmiany w składzie. Od pierwszej minuty wystąpił tym razem Mączyński, który w pełni odwdzięczył się Adamowi Nawałce za zaufanie i otworzył wynik spotkania. Reprezentacja Polski zwyciężyła ostatecznie 4:2, pieczętując tym samym awans na Mistrzostwa Świata.

Takim sukcesem nie mogą poszczycić się nasi zagraniczni ligowcy. O dużym pechu może mówić reprezentacja Słowacji. Nasi południowi sąsiedzi zajęli wprawdzie drugie miejsce w swojej grupie, ale stracili szansę na występ na mundialu. Spośród wiceliderów wszystkich grup mają bowiem na swoim koncie najmniej punktów, przez co nie wywalczyli prawa gry w barażach. Olbrzymie znaczenie dla takiego układu miała niewątpliwie porażka Słowaków ze Szkotami w przedostatniej kolejce. Zwycięstwo 3:0 nad Maltą trzy dni później na niewiele w takiej sytuacji się zdało. Na ostatnie minuty tego drugiego meczu na boisku zameldował się Jaroslav Mihalik z Cracovii. Jedną z bramek zdobył natomiast były piłkarz Legii Warszawa – Ondrej Duda.

Inny z byłych legionistów jest w swoim kraju jednym z bohaterów. Aleksandar Prijović, bo o nim mowa, strzelił zwycięskiego gola w meczu Serbia – Gruzja, pieczętując tym samym awans Serbów na rosyjski czempionat. W drużynie gości w 78. minucie tego spotkania na placu gry pojawił się Giorgi Merebaszwili. Trzy dni wcześniej pomocnik Wisły Płock wystąpił w pełnym wymiarze czasowym w przegranym w takim samym stosunku meczu z Walią. Murawy nie powąchał natomiast jego rodak Lasza Dwali (Pogoń Szczecin), który oba te spotkania obejrzał z ławki rezerwowych.

Duda i Prijović to nie jedyni byli piłkarze polskich klubów, którzy w ostatnich dniach trafiali do siatki na arenie międzynarodowej. Na listę strzelców, w zremisowanym 2:2 meczu z Turcją, wpisał się Fin Paulus Arajuuri. Jego były kolega z Lecha Poznań, a obecnie gracz Legii Warszawa – Kasper Hämäläinen, pojawił się na boisku na ostatnie pół godziny tego spotkania, a trzy dni wcześniej rozegrał pełne dziewięćdziesiąt minut przeciwko Chorwacji (1:1). O kwadrans dłużej na boisku przebywał inny z warszawskich stranierich – Armando Sadiku. Albańczyk rozegrał cały mecz przeciwko Włochom (0:1) oraz drugą połowę starcia z Hiszpanami (0:3).

Aby strzelać gole w międzynarodowych rozgrywkach, nie trzeba jednak wcale opuszczać polskiej ligi. Jako przykłady mogą posłużyć Sergei Zenjov (Cracovia) i Igors Tarasovs (Śląsk Wrocław). Ten pierwszy zdobył jedną z bramek w wygranym przez Estonię 6:0 meczu z Gibraltarem. Przy jednym z trafień asystę zaliczył natomiast Konstantin Vassiljev. Pomocnik Piasta Gliwice z powodu kontuzji opuścił boisko jednak już w 20. minucie, przez co nie zagrał w drugim meczu Estończyków – przegranym 1:2 starciu z Bośnią i Hercegowiną. Tarasovs natomiast trafił do siatki przeciwko Andorze. Reprezentacja Łotwy zwyciężyła 4:0, a dwie bramki dołożył nasz… pierwszoligowiec – Valērijs Šabala z Podbeskidzia Bielsko-Biała.

W statystykach zapisał się także Spas Delev. Bułgar z Pogoni Szczecin zaliczył asystę w zremisowanym meczu z Luksemburgiem. W tym spotkaniu wystąpił także Simeon Slavchev z Lechii Gdańsk, który trzy dni wcześniej obejrzał żółty kartonik w meczu przeciwko Francji. Niczym szczególnym tym razem nie wyróżnił się litewski duet z Jagiellonii Białystok. Fedor Černych i Arvydas Novikovas zdobyli razem ponad połowę dorobku strzeleckiego reprezentacji Litwy w tych eliminacjach, ale w meczach z Maltą i Anglią nie zdołali wpisać się na listę strzelców.

Eliminacje do Mistrzostw Świata 2018 dobiegły końca, zatem przyszła pora na ich podsumowanie. Już niebawem na naszym portalu wydanie specjalne „Ekstraklasy na salonach”, obejmujące bilans wszystkich przedstawicieli LOTTO Ekstraklasy w całych eliminacjach. Zapraszamy.


POLSKA
Armenia – Polska 1:6
Polska – Czarnogóra 4:2
Michał Pazdan (Legia Warszawa) – do 85. minuty z Armenią, cały mecz z Czarnogórą
Krzysztof Mączyński (Legia Warszawa) – od 60. minuty z Armenią, do 90. minuty i gol z Czarnogórą
Rafał Wolski (Lechia Gdańsk) – od 72. minuty i gol z Armenią, od 90. minuty z Czarnogórą
Maciej Makuszewski (Lech Poznań) – nie grał z Armenią, od 89. minuty z Czarnogórą
Damian Kądzior (Górnik Zabrze) – nie grał

LITWA
Malta – Litwa 1:1
Litwa – Anglia 0:1
Fedor Černych (Jagiellonia Białystok) – całe mecze z Maltą i Anglią
Arvydas Novikovas (Jagiellonia Białystok) – całe mecze z Maltą i Anglią

SŁOWACJA
Szkocja – Słowacja 1:0
Słowacja – Malta 3:0
Jaroslav Mihalik (Cracovia) – nie grał ze Szkocją, od 87. minuty z Maltą
Martin Polaček (Zagłębie Lubin) – nie grał

GRUZJA
Gruzja – Walia 0:1
Serbia – Gruzja 1:0
Georgi Merebaszwili (Wisła Płock) – cały mecz z Walią, od 78. minuty z Serbią
Lasza Dwali (Pogoń Szczecin) – nie grał

FINLANDIA
Chorwacja – Finlandia 1:1
Finlandia – Turcja 2:2
Kasper Hämäläinen (Legia Warszawa) – cały mecz z Chorwacją, od 60. minuty z Turcją

ALBANIA
Hiszpania – Albania 3:0
Albania – Włochy 0:1
Armando Sadiku (Legia Warszawa) – od 46. minuty z Hiszpanią, cały mecz z Włochami

ESTONIA
Gibraltar – Estonia 0:6
Estonia – Bośnia i Hercegowina 1:2
Sergei Zenjov (Cracovia) – do 58. minuty i gol z Gibraltarem, do 77. minuty z Bośnią i Hercegowiną
Konstantin Vassiljev (Piast Gliwice) – do 20. minuty i asysta z Gibraltarem, nie grał z Bośnią i Hercegowiną
Ken Kallaste (Korona Kielce) – nie grał

ŁOTWA
Wyspy Owcze – Łotwa 0:0
Łotwa – Andora 4:0
Vitalijs Maksimenko (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – cały mecz z Wyspami Owczymi, nie grał z Andorą
Igors Tarasovs (Śląsk Wrocław) – cały mecz i żółta kartka z Wyspami Owczymi, cały mecz i gol z Andorą
Pāvels Šteinbors (Arka Gdynia) – nie grał

BUŁGARIA
Bułgaria – Francja 0:1
Luksemburg – Bułgaria 1:1
Simeon Slavchev (Lechia Gdańsk) – cały mecz i żółta kartka z Francją, do 62. minuty z Luksemburgiem
Spas Delev (Pogoń Szczecin) – cały mecz z Francją, cały mecz i asysta z Luksemburgiem


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x