Copa Del Rey: Real Sociedad triumfatorem rozgrywek 2019/2020!

Real Sociedad

W zaległym finale Copa Del Rey z sezonu 2019/20 Athletic Bilbao mierzył się z Realem Sociedad na stadionie Olimpijskim w Sewilli. Puchar zgarnęli piłkarze Imanola Alguacila, a gola na wagę wygranej zdobył z rzutu karnego Mikel Oyarzabal.

Poprzednią edycję Pucharu Króla wygrała Valencia, którą wtedy dowodził Marcelino. Dziś ten szkoleniowiec pełni funkcję sternika Athleticu. Miał szansę na obronę trofeum, a także zgarnięcie kolejnego za około 2 tygodnie. Po 90. minutach tego starcia wiemy, że taki scenariusz na pewno nie będzie miał miejsca.

Dużo lepiej w to spotkanie weszli zawodnicy Realu Sociedad. Przede wszystkim grali bardziej elastycznie niż ich rywale. Świadczyły o tym liczne zmiany formacji podczas trwania meczu, a także spory udział w grze Davida Silvy. Zespół jest od byłego gracza Manchesteru City uzależniony, gdy jego nie ma wyniki od razu ulegają pogorszeniu. Pomimo łagodnego początku i dwóch prób podań prostopadłych Txuri-Urdin większego zagrożenia nie udało im się stworzyć. Nie rozgrywali oni także akcji z wykorzystaniem bramkarza, futbolówka od razu była zagrywana w kierunku napastnika. Swoje także zrobił ulewny deszcz, który mocno przystopował obie ekipy.

Sytuacja zmieniła się w okolicach 20. minuty meczu. Athletic zaczął powoli dochodzić do głosu, głównie poprzez próby dośrodkowań, lecz zbyt mała liczba zawodników. Dużo lepiej ta sztuka wychodziła zawodnikom z San Sebastian. Głównie Portu zagrywał piłkę pomiędzy bramkarzem, a napastnikiem. Niestety Isak nie wykorzystał żadnego z nich. Doskonałą okazję na gola miał Inigo Martinez, który oddał strzał zza pola karnego. Jeszcze lepszą interwencją popisał się Alex Remiro, który przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. Do przerwy remis 0:0. Real miał więcej z gry, a Athletic był bardziej przyczajony, czekał na swój moment.

Tuż po wznowieniu gry sędzia stanął przed nie lada wyzwaniem. Jeden z piłkarzy Athleticu zagrał piłkę ręką na linii pola karnego, ale sytuacja nie była czysta i klarowna. Po interwencji VAR podjął decyzję o przyznaniu Realowi Sociedad. Futbolówka zagrywana przez Oyarzabala została wybita przez defensorów rywali. Niedługo później w polu karnym Los Leones kolejny raz się zagotowało. Inigo Martinez faulował Portu. Nie był on zainteresowany piłką, na dodatek był on ostatnim stoperem, który został przez Portu wyprzedzony. Estrada Fernandez początkowo pokazał Martinezowi czerwień, lecz po konsultacji z VAR-em wycofał się z tej decyzji. Rzut karny na gola zamienił Oyarzabal.

Athletic był bardzo nieporadny w kwestii wyprowadzenia piłki z własnej połowy. Ciężko było im to wykonać poprzez stoperów przy wysokim pressingu założonym przez RSSS. Zawodnicy z San Mames grali mocno schematycznie, długie podania do napastnika, albo do boku. W ogóle nie próbowali gry po ziemi, ani środkiem boiska. Tam dużo bardziej aktywny był Real. W ekipie Marcelino brakowało także typowej “dziesiątki”, która odpowiednio pociągnęłaby grę do przodu. Z kolei podopieczni Imanola Alguacila grali to co sobie zaplanowali, nie wdawali się w niepotrzebne wymiany ciosów. Grali także daleko od swojej bramki. Do końcowych minut wynik nie uległ zmianie. Ekipa z San Sebastian kontrolowała przebieg, wypychała rywali z własnego pola karnego.