Cenny remis Arki z Lechem

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W sobotnie popołudnie w ramach 5 kolejki PKO Ekstraklasy Arka Gdynia podejmowała Lecha Poznań. Spotkanie ostatniej drużyny w ligowej tabeli, z dobrze grającym od początku rozgrywek Kolejorzem miało tylko jednego faworyta. Zawodnicy Dariusza Żurawia ostatecznie zremisowali z Arką 0-0.

Od początku meczu dłużej przy piłce utrzymywali się goście z Poznania. Już w 2. minucie z prawej strony boiska piłkę dośrodkował Maciej Makuszewski. Po zagraniu skrzydłowego Lecha lekki strzał oddał grający na drugim skrzydle Kamil Jóźwiak. Po chwili kapitalnym zagraniem popisał się kapitan Kolejorza Darko Jevtic. Zagrał on w uliczkę do wybiegającego na czystą pozycję Jóźwiaka, ale ten po raz kolejny nie potrafił wykorzystać kapitalnej sytuacji. Powinno być 1-0 dla Lecha.

W 9. minucie meczu na uderzenie z dystansu zdecydował się Pedro Tiba. Piłka po strzale Portugalczyka odbiła się jednak od słupka i wyszła w boisko. W 13. minucie spotkania pierwsze uderzenie w stronę bramki van der Harta oddali zawodnicy Arki. Strzał Adama Deji z małymi kłopotami wybronił jednak bramkarz Lecha. Po upływie 20. minut meczu zawodnicy trenera Zielińskiego wywalczyli rzut rożny,po którym pod bramką Kolejorza się zakotłowało.

Piłkarze trenera Żurawia zaraz po tym ruszyli ze swoją akcją. Kolejne dobre uderzenie Tiby wybronił Pavels Steinbors, a dobitka Darko Jevticia poszybowała wysoko nad poprzeczką. W 28. minucie przed kapitalną szansą stanął Maciej Makuszewski. Po zagraniu Roberta Gumnego skrzydłowy poznaniaków główkował tuż obok prawego słupka bramki Steinborsa.

Po pół godzinie gry, drugie celne uderzenie zapisali na swoim koncie gospodarze. Tym razem ze stoickim spokojem van der Hart wybronił próbę Michała Nalepy. W 37. minucie po rzucie wolnym wykonywanym przez Jevticia piłkę pewnie wyłapał bramkarz Arki. Do końca pierwszej połowy, która stała pod oznaką przewagi Lecha utrzymał się bezbramkowy remis.

W drugą część meczu bardzo nerwowo weszli zawodnicy Lecha. Po kilku niepewnych interwencjach i złych decyzjach, to gospodarze przejęli inicjatywę. Czego efektem było celne uderzenie Macieja Jankowskiego. Po początkowym letargu zawodnicy Kolejorza otrząsnęli się i w 55. minucie blisko przypadkowej bramki był Darko Jevtic. Po kilkunastu sekundach dobre dośrodkowanie Makuszewskiego próbował wykorzystać kompletnie niewidoczny w tym meczu napastnik Lecha Christian Gytkjaer. Po minucie z kolejną kontrą wyszli piłkarze trenera Żurawia. Jednak po raz kolejny w końcowej fazie akcji zabrakło dobrego wykończenia.

W 61. minucie dobrą i składną akcję przeprowadzili gospodarze. Z dobrego zagrania Jankowskiego użytku nie zrobił snajper Arki Fabian Serrarens. Po chwili z kolejną próbą ruszyli zawodnicy Lecha. Tym razem dobre zagranie Gytkjaera, zmarnował wprowadzony na boisko Tymoteusz Puchacz. Oddał on słaby strzał, z którym poradził sobie Steinbors.

W 71. minucie spotkania bardzo dobrą akcję przeprowadziła Arka Gdynia. Ze strzałem Serrarensa poradził sobie van der Hart. Próbę dobitki zablokował Robert Gumny. Jednak według arbitra zrobił to nieprzepisowo. Sędzia Raczkowski podyktował rzut karny dla gospodarzy, ale po analizie VAR zmienił swoją decyzję. W odpowiedzi groźnie zrobiło się pod bramką Steinborsa. Strzał Jevticia na rzut rożny wybił bramkarz Arki.

Po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry, celny strzał oddał Kamil Jóźwiak. Był on jednak zbyt słaby by zaskoczyć dobrze broniącego goalkeapera gdynian.

W 80. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Karlo Muhar. Jego uderzenie ręką zablokował Adam Danch. Z rzutu wolnego kapitalnie uderzył kapitan Kolejorza, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Pavels Steibors. Po kilku sekundach przed kolejną szansą stanął Kamil Jóźwiak, ale i tym razem nie potrafił on zdobyć gola.

W 92. minucie kolejną świetną interwencją popisał się Steibors.

Ostatecznie mecz w Gdyni zakończył się bezbramkowym remisem.