CAF ponownie poparła Gianniego Infantino. Afryka przeciwna stanowisku UEFA
Komitet Wykonawczy Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF) jednogłośnie potwierdził poparcie dla prezydenta FIFA Gianniego Infantino. Afrykańska organizacja zajęła stanowisko odmienne od europejskich, północnoamerykańskich i azjatyckich struktur piłkarskich.
CAF popiera Infantino przed wyborami
Decyzję podjęto w dniu, w którym UEFA ogłosiła, że jest gotowa bojkotować przyszłe mistrzostwa świata na wszystkich poziomach, dopóki Infantino pozostaje na stanowisku. CAF poparła tymczasem jego starania o reelekcję, do której ma dojść w marcu 2027 roku.
Afrykańska konfederacja zrzesza 54 z 211 federacji członkowskich FIFA i stanowi istotny blok wyborczy. W dużej mierze wspiera Infantino od początku jego kadencji w 2016 roku.
„Komitet Wykonawczy CAF jednogłośnie ponownie potwierdził poparcie dla prezydenta FIFA Gianniego Infantino i podziękował mu za wsparcie afrykańskiego futbolu na przestrzeni lat” – przekazano w komunikacie.
Patrice Motsepe mówi o zarządzaniu i przejrzystości
Prezydent CAF Patrice Motsepe pozytywnie odniósł się do zapowiedzi FIFA dotyczącej ponownego przeanalizowania procesów, które doprowadziły do kontrowersji będących jednym z najpoważniejszych buntów podczas kadencji Infantino.
Federacje narodowe skarżyły się wcześniej, że zostały pominięte w sprawie porzuconej propozycji sprzedaży części przyszłych praw komercyjnych związanych z mistrzostwami świata.
„CAF przyjmuje i popiera wspólną aktualizację przedstawioną przez prezydenta FIFA Gianniego Infantino oraz sekretarza generalnego Matthiasa Grafströma” – powiedział Motsepe, jednocześnie podkreślając znaczenie dobrego zarządzania i przejrzystości w światowym futbolu.
„Jesteśmy zdecydowani kontynuować współpracę z FIFA, jej federacjami członkowskimi, innymi konfederacjami piłkarskimi oraz wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby zagwarantować i przestrzegać najlepszych światowych praktyk w zakresie zarządzania, należytego procesu i przejrzystości, a także przyczyniać się do rozwoju futbolu na całym świecie” – dodał prezydent CAF.
Infantino mierzy się z krytyką
Poparcie CAF może być dla Infantino ważnym wsparciem po powszechnej krytyce związanej z nieudanym planem utworzenia przedsiębiorstwa FIFA Forward oraz sprzedaży praw komercyjnych do mistrzostw świata.
Stanowisko afrykańskiej konfederacji pozostaje w wyraźnej sprzeczności z kolejnymi publicznymi uwagami UEFA i jej groźbą bojkotu turniejów FIFA.
🚨🚨| NEW: Football's governing bodies are in 𝐂𝐈𝐕𝐈𝐋 𝐖𝐀𝐑 over FIFA President Gianni Infantino. ⚔️🌍
CAF unanimously reconfirmed support for Infantino, directly opposing UEFA's repeated public criticism.
[@henrywinter] pic.twitter.com/UUA8VLat8D
– CentreGoals. (@centregoals) August 6, 2026
-

AktualnościOceny po spotkaniu Chicago Fire - Charlotte FC. Sprawdź kto najlepiej zagrał! (02.08.2026)



















Michał Bosak / 2 sierpnia 2026, 5:57
-

AktualnościChicago Fire - Charlotte FC pomeczowa analiza. Statystyki i szczegóły gry (02.08.2026)



















Michał Bosak / 2 sierpnia 2026, 5:20
-

AktualnościOceny zawodników po spotkaniu Inter Miami - Columbus Crew (02.08.2026)



















Michał Bosak / 2 sierpnia 2026, 4:53
-


AktualnościStatystyki ze spotkania Inter Miami - Columbus Crew. Pełna analiza spotkania (02.08.2026)



















Michał Bosak / 2 sierpnia 2026, 4:27
-

AktualnościChicago Fire - Charlotte FC sędzia. Kto sędziuje ten mecz? (02.08.2026)



















Michał Bosak / 2 sierpnia 2026, 1:48
-


AktualnościInter Miami - Columbus Crew sędzia. Kto będzie arbitrem spotkania? (02.08.2026)



















Michał Bosak / 2 sierpnia 2026, 0:53





































