Bundesliga: Liga Mistrzów dla BVB, wicemistrzostwo dla RB Lipsk

źródło: Twitter (@ThomMills)

Przed ostatnią kolejką niemieckiej Bundesligi poznaliśmy kolejne rozstrzygnięcia – Borussia Dortmund wywalczyła sobie prawo gry w Lidze Mistrzów, zaś RB Lipsk zostało wicemistrzem Niemiec.

Borussia Dortmund dostała od Schalke swego rodzaju prezent. Żegnający się z Bundesligą piłkarze z Gelsenkirchen wygrali w ostatniej kolejce z Eintrachtem Frankfurt i otworzyli swoim rywalom zza miedzy autostradę do Ligi Mistrzów. Oczywiście, podopieczni Edina Terzica nie mogą liczyć tylko na przeciwników, ale także sami muszą wygrywać mecze. 1. FSV Mainz 05 jednak z pewnością nie popuści swoim przeciwnikom.

Jednakże to Dortmundczycy nadawali tempo temu spotkaniu. W 17′ minucie Jude Bellingham mógł otworzyć wynik spotkania, ale piłka poszybowała obok lewego słupka. Raphael Guerreiro nie chciał brać przykładu ze swojego młodszego kolegi i 5′ minut później wykorzystał sprytne podanie Jadona Sancho. Portugalczyk huknął przy prawym słupku i mógł cieszyć się z gola. Tuż przed przerwą wynik na 2:0 podwyższył kapitan Marco Reus.

W przerwie Bo Svensson zdecydował się przeprowadzić korekty w składzie i to nieco zaskoczyło BVB. W 53′ szczęścia spróbował Jean-Paul Boetius, który oddał strzał z półdystansu, lecz futbolówka ominęła bramkę. 10′ minut później Roman Burki uratował swój zespół przed stratą gola, fenomenalnie broniąc strzał Danny’ego Latzy. Wydawało się, że goście złapią kontakt z rywalem, ale wtedy Julian Brandt wyszedł sam na sam z Finnem Dahmenem i pewnym uderzeniem go pokonał. W 90′ minucie ręką w polu karnym zagrał Thorgan Hazard, ale rzut karny wykonany prawidłowo przez Robina Quaisona to było za mało na “Borussen”. Zdobywcy Pucharu Niemiec zapewniają sobie grę w Lidze Mistrzów!

16.05.2021, 33. kolejka Bundesligi, Opel Arena (Moguncja)

1. FSV Mainz 05 – Borussia Dortmund 1:3

Quaison 90+1′ – Guerreiro 23′, Reus 42′, Brandt 80′

1.FSV Mainz 05: Dahmen – St. Juste, Hack, Niakhate – da Costa (46′ Fernandes), Latza (84′ Kohr), Barreiro Martins, Boetius (72′ Stoger), Brosinski – Glatzel (46′ Quaison), Onisiwo (72′ Szalai)

Borussia Dortmund: Burki – Guerreiro (84′ Schulz), Hummels, Akanji, Meunier – Bellingham (87′ Delaney), Dahoud – Sancho (84′ Reinier), Reus (84′ Hazard), Reyna (76′ Brandt) – Haaland

Sędzia: Harm Osmers

Drugi mecz tego dnia zapowiadał się równie ciekawie. RB Lipsk, które przegrało finał Pucharu Niemiec zmierzy się z rewelacją tego sezonu, czyli VfL Wolfsburg. “Wilki” to nie byle jaka drużyna, ale przed sezonem mało kto pokusiłby się o stwierdzenie, że to właśnie oni będą walczyć o wicemistrzostwo Niemiec. A przecież w wypadku wygranej z “Die Bullen” przed ostatnią kolejka będą tracić do 2. miejsca tylko 1 punkt.

Już w 6′ minucie Bote Baku oddał groźny strzał obok lewego słupka. W 12′ minucie Maximilian Philipp popisał się wyjątkowej urody trafieniem, pokonując bramkarza rywali. Gospodarze dosyć szybko mogli odpowiedzieć na trafienie Niemca, ale Konrad Laimer spudłował, uderzając głową po dośrodkowaniu. Po 10′ minutach atomowe uderzenie z woleja w stronę bramki posłał Wout Weghorst, ostatecznie futbolówka otarła się o słupek. RB Lipsk znowu mogło odpowiedzieć, ale jakimś cudem goście zablokowali strzał Willi’ego Orbana. Wydawać się by mogło, że w pierwszej połowie zobaczymy tylko 1. bramkę, jednakże wtedy sprytnym podaniem popisał się Baku, a na bramkę nie zawahał się uderzyć Max Philipp, tym samym kąsając swoich przeciwników po raz 2. Bramka do szatni.

Wejście w 2. połowę również było z kategorii tych mocnych. W 51′ minucie po znakomitej akcji zespołowej RB Lipsk złapało kontakt z gośćmi. Justin Kluivert popisał się sprytnym strzałem. Wyrównanie mogło nadejść już po 5′ minutach, ale obrońca w ostatnim momencie wygarnął piłkę wślizgiem spod nóg Angelino. “Byki” nie zamierzały poprzestać i konsekwentnie budowały kolejne akcje, ale nic nie chciało wpadać. Na straży stał Koen Casteels, który jednakże znowu skapitulował. Sędzia po konsultacji z wozem VAR przyznał rzut karny dla gospodarzy. Kapitan Marcel Sabitzer nie mógł zmarnować takiej szansy. 2:2! Rezultat nie uległ zmianie, wicemistrzem Niemiec w sezonie 2020/21 zostaje RB Lipsk!

16.05.2021, 33. kolejka Bundesligi, Red Bull Arena (Lipsk)

RB Lipsk – VfL Wolfsburg 2:2

Kluivert 51′, Sabitzer 78′ (K) – Philipp 12′, 45+1′

RB Lipsk: Gulacsi – Henrichs (46′ Angelino), Orban, Konate (63′ Upamecano), Klostermann – Laimer (46′ Haidara), Sabitzer – Forsberg (87′ Kampl) – Nkunku, Poulsen, Kluivert (70′ Hwang Hee-Chan)

VfL Wolfsburg: Casteels – Otavio, Brooks, Lacroix, Mbabu – Arnold, Schlager – Gerhardt, Philipp (79′ Guilavogui), Baku (89′ Roussillon) – Weghorst

Żółte kartki: Henrichs 20′, Konate 36′, Sabitzer 45′ – Mbabu 52′, Arnold 60′, Baku 86′

Sędzia: Felix Zwayer