facebook.com/S04

Z pozoru może się wydawać, że w niemieckiej ekstraklasie po zdobyciu mistrzostwa przez Bayern wieje nudą.

Nic podobnego. Dzisiaj wszystkie drużyny zmierzyły się o godzinie 15.30. Przed tą kolejką odwieczni rywale – Borussia Dortmund oraz Schalke byli zaangażowani w walkę o wicemistrzostwo Niemiec, kolejna dwójka (Hoffenheim oraz Leverkusen) o prawo do gry w Champions League, a cztery ekipy o byt w mniej prestiżowej Lidze Europy. W dolnych rejonach tabeli Wolfsburg z Kubą Błaszczykowskim czekał arcytrudny pojedynek z RB Lipsk na wyjeździe. Wilki miały zaledwie dwa punkty przewagi nad goniącym ich HSV, które podejmowało będący w kryzysie Eintracht Frankfurt. Czego dowiedzieliśmy się po dzisiejszych starciach?

Do przerwy

Walka o drugie miejsce:
BVB 1:2 Mainz

Augsburg 1:2 Schalke

Borussia Dortmund na Signal Iduna Park mierzyła się z ekipą FSV Mainz, która nie mogła być pewna ligowego bytu. Zespół Petera Stögera rozczarował nie mógł zaliczyć pierwszej połowy do udanych. Drużyna gości świetnie weszła w to spotkanie strzelając bramkę na samym początku spotkania. Autem trafienia był środkowy pomocnik Baku, który wykorzystał podanie piętką swojego partnera z środka pola – Gbamina. Kiedy wydawało się, że Borussia zaczyna kontrolować przebieg wydarzeń, przyjęła drugi cios. Tym razem mocniejszy, bo przy bramce nie pomógł ani Łukasz Piszczek, który pozwolił dośrodkować piłkę wprost na głowę Japończyka Muto. Roman Burki źle obliczył tor lotu piłki i nie zdążył ubiec zawodnika przyjezdnych. Gracze z Moguncji z wielką łatwością zdobyli obie bramki. Po raz kolejny w tym sezonie BVB miało ogromne problemy w defensywie. Chwilę później błyskotliwą akcję przeprowadził 18-letni Jadon Sancho. Mistrz Świata do lat 17 zabawił się z obrońcą rywala i zagrał piłkę wprost na nogę Philippa, który zwiódł przeciwnika i spokojnie umieścił futbolówkę w siatce. Po stracie bramki Mainz przesunął się w obręb pola karnego i liczył na długie podania. Borussia starała się wyrównać, jednak żadna z prób gospodarzy nie znalazła drogi do siatki.

Schalke rywalizowało na wyjeździe z drużyną Augsburga. Faworytem tego spotkania był zespół gości, który ostatni raz na WWK Arenie przegrał w 2015 roku. Gospodarze częściej byli w posiadaniu piłki, jednak nie przekładało się to na dogodne sytuacje. Worek z bramkami otworzył zespół z Gelsenkirchen. W 23 minucie środkowy obrońca Kehrer wykorzystał dogranie Burgstallera, który zanotował swoją czwartą asystę w tym sezonie Bundesligi. Na odpowiedź zawodników Manuela Bauma nie musieliśmy długo czekać. Trzy minuty później Max zachował zimną krew w sytuacji sam na sam z Fahrmannem i wyrównał stan meczu. Dla 24-letniego zawodnika był to drugi gol w tym sezonie. Na dziesięć minut przed końcem pierwszej części gry do własnej siatki skierował piłkę Finnbogason. Goście, biorąc pod uwagę rezultat w meczu Borussii Dortmund, byli w tamtym momencie pewni wicemistrzostwa Niemiec.

Walka o Ligę Mistrzów

Stuttgart 1:0 Hoffenheim

Werder Brema 0:0 Bayer 04

Ciekawa sytuacja. ‘Wieśniaki’ przegrywając w Stuttgarcie stworzą sobie niemałe kłopoty. Ewentualne zwycięstwo Bayeru zepchnie ich na piątą pozycję. W ostatniej kolejce musieliby ograć Borussię Dortmund oraz liczyć na korzystny rezultat w meczu Leverkusen z Hannoverem.

Walka o Ligę Europy

RB Lipsk 2:0 VFL Wolfsburg

Eintracht Frankfurt 1:0 HSV

Borussia M’Gladbach 1:0 Freiburg

Wszystkie rezultaty powyższych spotkań pomagają RB Lipsk, które(w założeniu że wyniki nie ulegną zmianie) wróci do walki o Ligę Mistrzów. W ostatniej kolejce klub koncernu Red Bulla musiałby liczyć na porażki Hoffeheim i Leverkusen.

Walka o utrzymanie

Tutaj sytuacja wyglądała ciekawie w momencie, kiedy HSV strzeliło bramkę na 0:1, która ostatecznie nie została zaliczona. Później drużyna Niko Kovaca odpowiedziała trafiając do siatki. Na ten cios goście już nie odpowiedzieli. Lipsk pewnie wygrywał z Wolfsburgiem(Błaszczykowski na ławce), a Freiburg nie radził sobie z Borussią M’Gladbach.

Pozostałe spotkania: FC Koeln 1:0 Bayern, Hannover 3:0 Hertha,

Końcowe rezultaty

Walka o wicemistrzostwo Niemiec

Borussia Dortmund 1:2 FSV Mainz

W kolejnej odsłonie tego spotkania goście zaprezentowali się wzorowo w defensywie. Nie pozwolili Borussii stworzyć dogodnych sytuacji, które mogłyby odwrócić losy spotkania. Zespół z Dortmundu bił głową w mur, wprowadzenie na plac gry Yarmolenko i Schurrle nie pomogło drużynie, która została została pożegnana wyraźnymi gwizdami.

W drugiej połowie prym wiódł zespół Augsburga. Gospodarze stworzyli sobie więcej sytuacji, jednak żadna nie przyniosła wyrównującego trafienia. Zwycięstwo drużyny z Veltins-Areny zapewniło jej wicemistrzostwo Niemiec. To najlepszy rezultat od sezonu 09/10, kiedy klub zdobył 65 punktów.

Stuttgart 2:0 Hoffenheim

Ekipa Nagelsmanna nie zdołała odwrócić losów spotkania i ostatecznie uległa gospodarzom dwoma bramkami. Obie bramki strzelił Mario Gomez. Po przerwie na boisku pojawił się Marcin Kamiński. Od 65. minuty zespół Polaka musiał radzić sobie w dziesięciu. Czerwonym kartonikiem został ukarany Ascacibar.
‘Aptekarze’ stali przed dogodną szansą przeskoczenia w tabeli Hoffenheim, jednak pełna dominacja w drugiej połowie nie przyniosła oczekiwanych skutków. Piąty zespół Bundesligi ostatecznie zremisował i nie wyprzedził ‘wieśniaków’. Najlepszą sytuację zmarnował reprezentant Niemiec, Kevin Volland. Napastnik Bayeru na kilka minut przed końcem obił poprzeczkę.

RB Lipsk 4:1 VFL Wolfsburg

Eintracht Frankfurt 3:0 HSV

Borussia M’Gladbach 3:1 Freiburg

Każdy zespół wykonał swoją robotę. Lipsk spokojnie rozprawił się z Wolfsburgiem(Błaszczykowski cały mecz na ławce), Eintracht i Gladbach pewnie pokonali odpowiednio HSV i Freiburg, a Stuttgart sensacyjnie pokonał Hoffenheim, dzięki czemu matematycznie nadal ma szanse na grę w Lidze Europy. Ostatnia kolejka będzie bez wątpienia emocjonująca.

Porażki wszystkich zespołów walczących o utrzymanie w Bundeslidze najbardziej służą Freiburgowi, który w najgorszym wypadku zagra w barażach. Wolfsburg ma dwa punkty przewagi i znacznie lepszy bilans bramkowy od HSV, na dodatek w ostatnim spotkaniu podejmuje czerwoną latarnię ligi – FC Koeln. Drużyna z Hamburga jest w fatalnym położeniu.

Pozostałe spotkania: FC Koeln 1:3 Bayern (bramka Lewandowskiego), Hannover 3:1 Hertha

Ostatnia kolejka Bundesligi odbędzie się 12.05.