https://www.scanbox.se/

Do rozpoczęcia piłkarskich Mistrzostw Europy pozostało już coraz mniej czasu, a to oznacza, że coraz mniej stadionów pozostało nam do zaprezentowania w ramach naszego cyklu. Pomimo tego, wciąż czeka na nas kilka ciekawych obiektów. Dziś dokładnie przyjrzymy się Parken Stadium, czyli duńskiej arenie położonej w stolicy tego kraju – Kopenhadze.

telia-parken-copenhagen-stadium-aerial - Volley.com.pl

Parken Stadium leży w Østerbro, czyli północnej dzielnicy największego duńskiego miasta. Obiekt ten jest największym stadionem w tym skandynawskim kraju, albowiem może pomieścić on 38 065 osób. Stadion powstał w miejscu, w którym niegdyś stał inny narodowy stadion Danii, a mianowicie Idrætsparken. Stara konstrukcja została wyburzona w roku 1990, a dwa lata później powstał Parken Stadium.

1992 rok, w którym nastąpiło otwarcie stadionu, jest dla duńskiego futbolu z pewnością najważniejszą datą. To właśnie latem tamtego roku Duńczycy odnieśli swój największy sukces w historii w postaci zwycięstwa w rozgrywanych w Szwecji Mistrzostwach Europy. Oficjalne otwarcie Parken Stadium odbyło się raptem parę miesięcy po tamtych wydarzeniach, albowiem we wrześniu. Wówczas Duńczycy podejmowali na własnym terenie reprezentację Niemiec, która wcześniej ograli w finale wspomnianego Euro.

Już rok po oficjalnym otwarciu UEFA przyznała obiektowi prawo do organizowania spotkań europejskich rozgrywek klubowych. Dzięki temu manewrowi Duńczycy już pod koniec sezonu 1993/1994 mieli przyjemność zorganizować na Parken Stadium finał Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym zaprezentowały się takie drużyny jak Arsenal i Parma. Góra byli wówczas Anglicy po bramce zdobytej przez Alana Smitha.

Prócz wydarzeń piłkarskich na Parken Stadium możemy oglądać chociażby imprezy żużlowe. Chociaż musimy o tym powiedzieć już w czasie przeszłym, ponieważ ostatni turniej prestiżowego żużlowego cyklu Speedway Grand Prix miał tu miejsce 7 lat temu. W ramach ciekawostki należy wspomnieć, że trzykrotnie w historii turniejów Grand Prix na Parken triumfowali Polacy. Dwukrotnie czynił to Tomasz Gollob, a raz sztuka ta udała się Jarosławowi Hampelowi. Prócz czarnego sportu na Parken możemy podziwiać też koncerty wielu czołowych artystów muzycznych. Grali tutaj m.in. Michael Jackson, Pet Shop Boys czy Britney Spears.

Na EURO 2020 Parken Stadium będzie odpowiedzialny za organizację czterech pojedynków. Aż trzy z nich to grupowe potyczki reprezentacji Danii, która zagra tutaj kolejno z Finlandią, Belgią oraz Rosją. Oprócz tych spotkań kibice zobaczą tu również jedną z konfrontacji 1/8 finału.

Parken Stadium travel guidebook –must visit attractions in Copenhagen – Parken Stadium nearby recommendation – Trip.com

 


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *