32-letni Joselu zdobywa dwie bramki w debiucie. Hiszpania pokonuje Norwegię

Joselu

Hiszpanie znakomicie otworzyli eliminacje do Euro 2024. W pierwszej kolejce rywalizacji w grupie A podopieczni nowego szkoleniowca, Luisa de la Fuente pokonali 3:0 reprezentację Norwegii. Bramki zdobywali Dani Olmo i Joselu.

Po rozczarowujących dla siebie Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze, reprezetacja Hiszpanii przystępuje do eliminacji Euro 2024. Nieudany mundial w Katarze był ostatnim tańcem Luisa Enrique w roli selekcjonera Hiszpanów. W jego miejsce został zatrudniony Luis de la Fuente, który z pewnością nie chciał podzielić losów wczorajszych debiutantów – Fernando Santosa oraz Romana Koemana. W pierwszym meczu “La Furia Roja” zmierzyła się na własnym boisku z Norwegią, której w ogóle nie było na mistrzostwach. Pozostałymi grupowymi rywalami obu wspomnianych reprezentacji są Szkocja, Gruzja i Cypr. Największe osłabienie dzisiejszego spotkania? Erling Haaland. Napastink Manchesteru City został wyeliminowany przez uraz. W jego miejsce Stale Solbakken posłał Alexandera Sorlotha. Jego liczby nie wyglądają tak bardzo imponujące jak Haalanda. Zawodnik grający na co dzień w RB Lipsk w barwach narodowych zapisał 15 bramek na swoje konto w 45 meczach. Dla porównania Haaland w 23 występach znalazł siatkę aż 21 razy. Faworytem starcia była reprezentacja Hiszpanii.

Dani Olmo autorem pierwszego gola ery Luisa de la Fuente

Drużyna prowadzona przez Luisa de la Fuente chciała szybko zaznaczyć swoją obecność w meczu. Zresztą umówimy się, jeszcze przed pierwszym gwizdkiem wszyscy zdawali sobie sprawę, że to Hiszpanie będą częściej mieli futbolówkę przy nodze. Statystyki te przewidywania potwierdziły. “La Furia Roja” była 64 % przy piłce, a Norwegia 36%. Jednak, statystyki też potrafią zamazać przebieg gry, dlatego nie możemy się na nich w pełni opierać. I jedni i drudzy mieli swoje okazje na zdobycie bramki w pierwszej połowie. Pierwszy strzał na bramkę oddał Nacho Fernandez, który wypracował sobie dogodną pozycję, ale jego strzał został zablokowany przez obrońcę gości. W 13. minucie zabrakło takiego bloku ze strony przyjezdnych. Alejandro Balde oddał strzał zmierzający w kierunku bramki, ale po drodze jej kierunek lotu zmienił Dani Olmo. 24-latek zdobył swoją szóstą bramkę w hiszpańskiej kadrze od czasu jego debiutu w listopadzie 2019 roku i wyprowadził “La Furię Roję” na prowadzenie. W kolejnych minutach Kepa Arrizabalaga oraz Orjan Nyland musieli wykazać się interwencjami. W okolicach 30. minuty znakomite szanse mieli Fredrik Aursnes (na wyrównanie wyniku) oraz Mikel Merino (na podwyższenie). Do przerwy 1:0 dla Hiszpanii.

Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się za bardzo. W 50. minucie Carvajal precyzyjnie dograł piłkę na głowę Iago Aspasa. Były zawodnik Liverpoolu nie był w stanie posłać piłki do siatki, jego strzał był słaby i nie wymagał spektakularnej interwencji ze strony Orjana Nylanda. Reprezentacja Norwegii odpowiedziała sześć minut później. Marcus Pedersen wdarł się w pole karne z lewej stronym, jednak jego próba została zablokowana przez przeciwnika. W ostatnim kwadransie zastępujący Erlinga Haalanda, Alexander Sorloth miał świetną szansę na odrobienie strat, ale nawet nie trafił w światło bramki.

Wymarzony debiut Joselu

Joselu spełnił swoje marzenie z dzieciństwa i zadebiutował w reprezentacji Hiszpanii z Norwegami. Pojawił się na boisku w 81. minucie, zastępując doświadczonego Alvaro Moratę.  Po czterech minutach od wejścia na murawę miał już na swoim koncie dwa trafienia! Takiego otwarcia konta w kadrze nie powstydziłby się Erling Haaland. Joselu pokazał, że wiek nie gra roli, a jego forma fizyczna jest jak stare, dobre wino. W wieku 32-lat zaliczył swoje pierwsze spotkanie w “La Furia Roja” i ustalił wynik spotkania na 3:0.

W drugim dzisiejszym spotkaniu grupy A Szkocja wygrała 3:0 z Cyprem po bramkach McGinn’a i dwóch trafień McTominay’a. Na ten moment tylko Szkocja i Hiszpania mają na swoim koncie punkty (3 pkt) po pierwszym meczu. W kolejnym meczu Hiszpania rozegra mecz wyjazdowy ze Szkocją. Starcie zaplanowano na 28 marca (wtorek) na godzinę 20:45. Nowergia także rozegra spotkanie w delegacji. Tego samego dnia (28 marca) pojemie reprezentację Gruzji o godzinie 18:00.

25.03.2023 rok, Eliminacje Euro 2024, Estadio La Rosaleda (Malaga)

Hiszpania – Norwegia 3:0 (1:0)

Dani Olmo 13′, Joselu 84′, 85′

Hiszpania: Kepa Arrizabalaga – Daniel Carvajal, Nacho Fernandez, Aymeric Laporte, Alejandro Balde – Rodri, Mikel Merino,  Dani Olmo, Iago Aspas (58′ Daniel Ceballos), Gavi (58′ Mikel Oyarzabal)  – Alvaro Morata (81′ Joselu)

Norwegia: Orjan Nyland, Marcus Pedersen (75′ Julian Ryerson), Stefan Strandberg, Leo Ostigard, Birger Meling (75′ Fredrik Bjorkan) – Martin Odegaard, Patrick Berg, Fredrik Aursnes – Sander Berge (74′ Ola Solbakken), Alexander Sorloth (87′ Ola Brynhildsen), Mohamed Elyounoussi (74′ Jorgen Strand Larsen)

Żółte kartki: Odegaard, Sorloth

Sędzia: Benoit Bastien (Francja)