WADA zdyskwalifikowała Rosję! – ominą ją Igrzyska Olimpijskie i Mundial

Rosja

Zdjęcie: https://www.newsclick.in/

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nałożyła na Rosję czteroletni zakaz na największe sportowe imprezy. Rosjanie nie będą też mogli ich organizować lub składać o to wniosków.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020, Zimowe IO w Pekinie w 2022 oraz Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 roku. O tych imprezach Rosja może zapomnieć. W związku z aferami dopingowymi u naszych sąsiadów Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zawiesiła Rosjan w prawach członka do 2023 roku. Wciągu tych czterech lat nie będą oni mogli ani wziąć udział w największych imprezach sportowych, ani je organizować lub też składać o to wnioski. WADA stwierdziła, że Rosyjska Agencja Antydopingowa (Rusada) manipulowała próbkami rosyjskich sportowców, które miała przekazać Światowej Agencji w styczniu 2019 w celach śledztwa.

Rosjanie wciąż mają 21 dni na odwołanie się od decyzji WADA. Jeśli się na to zdecydują, sprawę przejmie Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu. Mimo wszystko dla rosyjskich sportowców drzwi na sportowe imprezy nie są zamknięte. Mogą oni wystąpić zarówno na przyszłorocznych IO, jak i ZIO 2020 i Mundialu 2022 w Katarze, tylko, że pod neutralną flagą. Jeśli złożą oni wniosek o neutralny status, w którym bierze się m.in historię dopingową, to będą oni mogli wziąć udział w owych wydarzeniach. Taki “manewr” widzieliśmy w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku. Rosyjscy hokeiści w Pjongczangu zdobyli złote medale jako “Olimpijscy Sportowcy z Rosji”, a na podium odegrano hymn olimpijski, a nie Rosji. Sborna nie musi się też martwić o przyszłoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Rozgrywane są pod egidą UEFA, która nie współpracuje z WADA.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *