Niespodziewana decyzja w sprawie Rosjan

rosja

Rosja po raz pierwszy od momentu inwazji na Ukrainę otrzymała zgodę na uczestnictwo w europejskich rozgrywkach U-17. Decyzję tę ogłosiła UEFA, co spotkało się z kontrowersyjnym odbiorem.

Europejska centrala piłkarska wyraziła przekonanie, że “należy unikać karania dzieci za czyny dorosłych”. W oświadczeniu podkreślono, że piłka nożna zawsze powinna promować przesłanie pokoju i nadziei.

UEFA, wraz z wieloma innymi międzynarodowymi federacjami sportowymi, podjęła decyzję o zawieszeniu wszystkich drużyn rosyjskich. Miało to związek z  inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę, która rozpoczęła się pod koniec lutego 2022 roku i nadal pochłnia życie niewinnych ludzi.  W wyniku tej decyzji, UEFA cofnęła także prawa do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2022 roku oraz Superpucharu Europy w 2023 roku. Pierwotnie miały się odbyć odpowiednio w Sankt Petersburgu i Kazaniu. Ponadto, została anulowana umowa sponsorska z państwowym potentatem energetycznym Gazpromem.

– Ciągłe zawieszenie przez UEFA rosyjskich drużyn seniorskich jest elementem zaangażowania w walkę z przemocą i agresją. UEFA jest zdeterminowana, aby to stanowisko trwało do zakończenia wojny i przywrócenia pokoju – to natomiast słowa prezesa organizacji Aleksandra Ceferina.

– Mimo to zakazując dzieciom udziału w naszych rozgrywkach, nie tylko nie uznajemy i nie przestrzegamy podstawowego prawa do ich  rozwoju, ale także bezpośrednio je dyskryminujemy. Zapewniając im możliwość gry i rywalizacji z rówieśnikami z całej Europy, inwestujemy w to, co, mamy nadzieję, będzie jaśniejszym i zdolniejszym przyszłym pokoleniem oraz lepszym jutrem – podkreślił na końcu Słowieniec.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.