W Szkocji bez zmian – Celtic wciąż na tronie!

Daily Record

Po raz 49. w historii a siódmy z rzędu Celtic został mistrzem Szkocji. Podopieczni Brendana Rodgersa tytuł zapewnili sobie dzięki zwycięstwu 5:0 w Old Firm Derby z Rangers.

Nie ma chyba lepszej okazji na świętowanie mistrzowskiego tytułu niż zwycięstwo nad odwiecznym rywalem. Do 413. Old Firm Derby w historii zespół Celticu przystępował więc bardzo zdeterminowany. Rangersi zamierzali jednak popsuć święto swoim rywalom.

W pierwszych minutach meczu podopieczni Graeme’a Murty’ego nie tylko nie psuli jednak święta gospodarzom, ale wręcz przynosili im szampany. Celtic absolutnie dominował. Tylko w pierwszym kwadransie “The Bhoys” oddali aż osiem (!) strzałów na bramkę rywali, którzy jedynie dobrej postawie Jaka Alnwicka zawdzięczali to, że bezbramkowy remis utrzymał się aż do… 14. minuty. Aż, bo patrząc na przebieg gry w początkowych fragmentach spotkania, Celtic mógł trafić znacznie wcześniej. Prowadzenie dał mu Odsonne Édouard, który strzałem z bliska wykończył efektowną akcję Kierana Tierney’a.
Zawiedli się ci, którzy oczekiwali, że otwarcie wyniku zmieni diametralnie obraz gry. Wprawdzie goście zaczęli od czasu do czasu dochodzić do głosu, ale podopieczni Brendana Rodgersa kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Swoją przewagę udokumentowali ponownie pod koniec pierwszej połowy, kiedy to dwukrotnie w ciągu kilku minut pokonali Alnwicka. Najpierw po raz drugi tego popołudnia na listę strzelców wpisał się Édouard, a chwilę później efektowną indywidualną akcją popisał się James Forrest, podwyższając na 3:0.

Kibice nie zdążyli jeszcze wygodnie zająć swoich miejsc po przerwie, a gracze Celticu szybciutko zadali kolejne dwa ciosy. Bramki Toma Rogicia i Calluma McGregora potwierdziły zdecydowaną wyższość gospodarzy. Końcowe fragmenty spotkania nie przyniosły zmiany jego rezultatu. Celtic pewnie zwyciężył 5:0 i przypieczętował swój 49. w historii, a siódmy z rzędu tytuł mistrza Szkocji. Na trzy mecze przed końcem sezonu drużyna z Celtic Park ma dziesięć punktów przewagi nad Aberdeen i trzynaście nad Rangers.