UEFA: Ukraina może zachować mapę z Krymem, musi usunąć kontrowersyjne hasło

Reprezentacja Ukrainy, Malinovskyi, Konoplanka, Zinchenko (Ukraina) / fot, Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

UEFA poinformowała, że federacja Ukrainy może zachować mapę przedstawiającą Krym na nowej koszulce narodowej pomimo sprzeciwów ze strony Rosji, ale musi usunąć frazę “Chwała bohaterom” ze względu na konotacje wojskowe.

Stroje ukraińskiej reprezentacji, jakie zostały zaprezentowane przed EURO 2020 przedstawiają półwysep Krymski, który Rosja zaanektowała w 2014 r., ale który pozostaje uznawany na arenie międzynarodowej jako część Ukrainy. Dlatego też wywołało to burzę ze strony Rosji.

UEFA stwierdziła, że ​​mapa nie jest problemem, ponieważ odzwierciedla granice uznane przez ONZ, podobnie jak zwrot “Chwała Ukrainie”. Nakazał jednak usunięcie drugiej frazy, biorąc pod uwagę, że “specyficzna kombinacja tych dwóch haseł ma wyraźnie polityczny charakter, ma znaczenie historyczne i militarne” – czytamy w oświadczeniu UEFA.

Ukraina powiedziała, że ​​koszulka jest symbolem jedności narodowej. Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował w tym tygodniu na Instagramie selfie z koszulką, a jego biuro broniło tych haseł jako “absolutnie słusznych”. – Te frazy są wpisane w duszę każdego Ukraińca – przekazano.

Szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pavelko powiedział, że poleciał do Rzymu na nadzwyczajne rozmowy z UEFA, dodając, że UEFA wcześniej wydała wstępną zgodę na projekt. – To hasło od dawna jest tradycyjnym pozdrowieniem dla naszych kibiców na wszystkich stadionach i na wszystkich meczach reprezentacji Ukrainy! – napisał na Facebooku.

Stosunki między Moskwą a Kijowem załamały się po aneksji Krymu i rozpoczęciu wspieranego przez Rosję konfliktu separatystycznego we wschodniej Ukrainie w 2014 roku, który według Kijowa zabił 14 tysięcy obywateli.

Ukraińskie hasła wywołały również awanturę podczas mistrzostw Świata w Rosji w 2018 roku, kiedy to chorwacki obrońca Domagoj Vida przeprosił za użycie słów “Chwała Ukrainie” w filmie opublikowanym w internecie.


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *