UEFA Euro 2020: Włosi pokonują Austrię po męczarniach i meldują się w ćwierćfinale

W meczu 1/8 finału UEFA Euro 2020 Włochy pokonały Austrię 2:1. Podopiecznym Roberto Manciniego potrzebna była jednak dogrywka, bo przez 90 minut Austriacy świetnie się bronili.

W drugim meczu 1/8 finału jeden z faworytów Włosi mierzyli się z Austrią. Zdecydowanym faworytem byli podopieczni Roberto Manciniego, ale Austriacy na pewno nie chcieli łatwo złożyć broni i zamierzali walczyć o ćwierćfinał.

Pierwszą groźną okazję zobaczyliśmy w 10. minucie. Nicolò Barella podał do Leonardo Spinazzolii, ten łatwo ograł obrońcę, ale podczas strzału piłka zeszła mu z nogi i poleciała daleko obok bramki. Zawodnik Interu był jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników i sam mógł wpisać się na listę strzelców. Do Barelli świetnie podał Lorenzo Insigne, a pomocnik Italii bez przyjmowania kopnął zza szesnastki. Czujny jednak był Daniel Bachmann, który instynktownie interweniował nogą. Podopieczni Franco Fody głównie się bronili i ich sposobem na ten mecz były kontry. Po jednej z nich bramkę próbował zdobyć Marko Arnautović jednak uderzył w trybuny. Z każdą minutą to jednak Włosi mieli coraz większą przewagę i wydawało się, że gol to kwestia czasu. Po upływie drugiego kwadransa kapitalnie z dystansu strzelił Ciro Immobile, ale na jego nieszczęście futbolówka trafiła tylko w słupek. Austriacka defensywa przetrwała jednak napór rywala do końca pierwszej połowy i obie drużyny schodziły do szatni z bezbramkowym remisem.

Już na początku drugiej połowy Austriacy mieli świetną okazję do zdobycia bramki. Barella sfaulował przed polem karnym jednego z austriackich pomocników, a sędzia Anthony Taylor wskazał na rzut wolny blisko bramki. Do futbolówki ustawionej przed polem karnym podszedł David Alaba, ale minimalnie chybił. Austriacy z każdym momentem zaczynali grać coraz pewniej i nawet udało im się umieścić piłkę w bramce, ale strzelający Arnautović był na spalonym i po analizie VAR gol został anulowany. Włosi w drugiej połowie wyglądali bardzo słabo i naprawdę nie przypominali drużyny, która zachwycała nas w fazie grupowej. Ostatecznie żadna z reprezentacji już nie zdołała wyprowadzić tej zabójczej, bramkowej akcji i w Londynie mieliśmy dogrywkę.

Pierwsza połowa dogrywki rozpoczęła się kapitalnie dla Włochów, którzy już w 95. minucie wyszli na prowadzenie. Spinazzola dośrodkował w szesnastkę, kapitalnie futbolówkę opanował Federico Chiesa, minął Konrada Laimera i pokonał bezradnego Bachmanna. Austriacy musieli się odkryć, aby wyrównać no i kosztowało ich to utratę drugiego gola. Tuż przed końcem pierwszej części dogrywki prowadzenie Italii podwyższył Matteo Pessina.

Podopieczni Marco Fody nie złożyli broni i w drugiej połowie zdobyli gola kontaktowego. W 114. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego trafił Saša Kalajdžić. Na gola bramkę dającą remis już zabrakło czasu, mecz skończył się zwycięstwem Włochów i to oni awansowali do ćwierćfinału.

Włosi dziś długo się męczyli i ich gra nie porywała. Przełamać obronę Austrii udało się dopiero w dogrywce i po zmianach. Po zmianach, za które trzeba pochwalić Roberto Manciniego. Austriacy z turniejem się już pożegnali, ale pozostawili po sobie dobre wrażenie, dzielnie walczyli z faworyzowanym rywalem i nie na pewno nie mają się czego wstydzić.