UEFA EURO 2020: Spokojne zwycięstwo Włochów na zakończenie zmagań grupowych

UEFA EURO 2020

Włochy pokonały Walię 1:0 w starciu rozgrywanym w ramach trzeciej kolejki fazy grupowej EURO 2020. Bramkę dla zwycięskiej drużyny zdobył Matteo Pessina. “Azzurri” zapewnili sobie wyjście z grupy A z pierwszej lokaty.

Trzeba uczciwie przyznać, że okoliczności tego meczu niespecjalnie zwiastowały wielkie widowisko na Stadio Olimpico. Upał, dobra sytuacja w grupie obu drużyn oraz rezerwowy skład Włochów wskazywały na to, że nie będziemy świadkami zapierającej tchu w piersiach batalii. Nic więc dziwnego, że na podkręcenie tempa w tym spotkaniu czekać trzeba było aż do 30. minuty. Wcześniej bowiem piłkarze Roberto Manciniego co prawda kontrolowali grę z dosyć głęboko ustawioną Walią, ale kontrola ta nie przełożyła się na liczbę sytuacji bramkowych.

Dopiero po upływie dwóch kwadransów drugi garnitur „Squadra Azzurra” wrzucił wyższy bieg, dzięki czemu w końcu udało się zagrozić bramce Warda. Po ładnej akcji Federico Chiesy prawą stroną boiska padł dosyć groźny strzał, a na 6. minut przed końcem pierwszej połowy wynik spotkania otworzył Matteo Pessina. Zawodnik Atalanty urwał się spod krycia podczas rzutu wolnego i strącił piłkę prosto do bramki ekipy z Wysp Brytyjskich. Walijczycy natomiast wyczekiwali na błąd rywala, jednak ich najlepszą okazją bramkową była główka Chrisa Guntera po rzucie rożnym, która minęła cel o dobre pół metra.

Po przerwie Włosi starali się utrzymać narzucone tempo. Ustawili się wysoko, zakładali agresywny pressing, co przełożyło się na całkowitą kontrolę sytuacji na murawie. W 53. minucie bliski szczęścia bezpośrednio z rzutu wolnego był Bernardeschi, ale futbolówka odbiła się od zewnętrznej strony słupka i opuściła pole gry. Podopieczni Roba Page’a mogli odpowiedzieć po błędzie Acerbiego, jednak Jorginho i Verratti zażegnali zagrożenie, a ponadto Ethan Ampadu brutalnie sfaulował Bernardeschiego, za co otrzymał bezpośrednią czerwoną kartkę. Od 56. minuty Walijczycy musieli więc radzić sobie w dziesiątkę.

W tych okolicznościach gospodarze z jeszcze większą łatwością kontynuowali realizowanie założeń selekcjonera. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Federico Chiesa. Skrzydłowy Juventusu był najaktywniejszym piłkarzem w ofensywie swojej reprezentacji, sprawiając duże problemy lewemu obrońcy Walii – Neco Williamsowi.

Na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry, doskonałą sytuację do wyrównania zmarnował Gareth Bale. Będąc niepilnowanym, atakujący Realu Madryt z kilku metrów uderzył piłkę z woleja, ale włożył w tę próbę zbyt dużo siły i futbolówka powędrowała wysoko nad poprzeczką.

Po akcji z udziałem Bale’a, Włosi nie dopuścili już swoich oponentów do żadnych groźnych akcji. Mecz ostatecznie zakończył się skromnym zwycięstwem “Squadra Azzurra”, dającym pierwsze miejsce w grupie, z dorobkiem 9. oczek. Walia kończy rywalizację na drugim miejscu, mając na koncie, podobnie jak trzecia Szwajcaria, 4. punkty, jednak to Wyspiarze są wyżej w tabeli z racji lepszego bilansu bramkowego. Grupę zamyka Turcja, której przegrała wszystkie trzy spotkania i żegna się z czempionatem.