UEFA Euro 2020: Mecz w cieniu tragedii, Dania przegrywa z Finlandią

W meczu 1. kolejki UEFA Euro 2020 Dania przegrała z Finlandią 0:1. Mecz odbył się jednak w cieniu tragedii, która spotkała Christiana Eriksena. Piłkarz gospodarzy w pewnym momencie zemdlał i potrzebna była reanimacja, na szczęścia ona się udała i stan piłkarza jest stabilny.

Dania przez wielu ekspertów piłkarskich była wymieniana jako czarny koń turnieju. Dziś jej obowiązkiem było pokonać Finlandię. Finlandię, która na Euro gra po raz pierwszy w historii, nikt więc od tej drużyny nie oczekiwał cudów.

Finowie w pierwszych minutach postanowili grać ostro i już w 4. minucie żółtą kartką został ukarany Robin Lod. Poszkodowanym po przewinieniu pomocnika był Martin Braithwaite. Chwilę później mieliśmy już świetną okazję bramkową dla Duńczyków. Sprzed pola karnego postanowił uderzyć Jonas Wind, czujny jednak był Lukas Hradecky i skutecznie interweniował. Bramkarz Bayeru po raz kolejny musiał się wykazać po upływie kwadransa. Kapitalną piłkę w szesnastkę zagrał Thomas Delaney, tam główką strzelił Pierre Højbjerg, a Hradecky świetnie sparował futbolówkę na rzut rożny. W późniejszych chwilach spotkania podopieczni Markku Kenervy wyłączyli trochę strefę ofensywną gospodarzy i Danii już było ciężej o okazje. Choć w końcówce pierwszej połowy mieliśmy jeszcze jedną. Braithwaite łatwo ograł Joonę Toivio, chciał ładnie przymierzyć, więc kopnął finezyjnie jednak minmalnie przestrzelił. Chwilę później na boisku mieliśmy tragedię. Christian Eriksen upadł na murawę bez kontaktu z innym zawodnikiem, sytuacja była na tyle tragiczna, że potrzebna była reanimacja piłkarza Interu. Nie mieliśmy żadnych informacji co jaki był stan zdrowia zawodnika. Obie drużyny były zdruzgotane, a UEFA nie miała innego wyboru, mecz został zawieszony. Po kilkudziesięciu minutach na szczęście dostaliśmy informację, że stan piłkarza jest stabilny i porozumiewa się on z lekarzami, a także rodziną. Po godzinie 20 kolejną wiadomością było to, że spotkanie zostanie wznowione o 20.30 na prośbę zawodników.

Mecz został wznowiony od 43. minuty, następnie mieliśmy krótką przerwę i rozpoczęto drugą połowę spotkania. Na pierwszą sytuację po wznowieniu musieliśmy trochę poczekać, ale jak już ona była, to od razu po niej padł gol, był to gol dla Finów. Jere Uronen dośrodkował w szesnastkę, tam świetnie do piłki wyskoczył Joel Pohjanpalo i po rękach Kaspra Schmeichela dał upragnione prowadzenie swojej drużynie. Duńczycy po stracie gola rzucili się do ataku, aby wyrównać. Wydawało się, że uda się to zrobić w 74. minucie, gdy Paulus Arajuuri sfaulował w szesnastce Yusuffa Poulsena. Do jedenastki podszedł Højbjerg, lecz strzelił i Hradecky spokojnie chwycił piłkę. Usprawiedliwieniem dla strzelca może być oczywiście dzisiejsza sytuacja z Eriksenem. W doliczonym czasie gry jeszcze głową uderzył Jannik Vestergaard, piłka leciała jednak w środek bramki i nie mogła ona zagrozić bramce fińskiego bramkarza. Ostatecznie już nic w tym spotkaniu nic się nie zmieniło i Finowie zgarnęli niespodziewane trzy punkty.

Finowie wygrali swój pierwszy historyczny mecz na Euro. Nie oni są jednak największymi wygranymi dziś, największymi wygranymi są ratownicy medyczni, którzy uratowali życie Christiana Eriksena. To oni są dziś zwycięzcami. Zwycięstwo Finlandii schodzi trochę na drugi plan, lecz dla samej fińskiej drużyny jest to niesamowita historia.