UEFA Euro 2020: Hiszpania po karnych pokonuje Szwajcarię i melduje się w półfinale

W meczu ćwierćfinałowym Hiszpania po rzutach karnych pokonali Szwajcarię. W regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 1:1, w serii rzutów karnych wygrali podopieczni Luisa Enrique 3:1.

Szwajcarzy w 1/8 finału sprawili ogromną sensację i wyrzucili z turnieju Francję. Hiszpanie pokonali Chorwację po dogrywce. Dziś faworytem byli podopieczni Luisa Enrique.

Hiszpanie pierwszą groźną okazję mieli w 8. minucie i od razu zakończyła się ona golem. Jeden z pomocników hiszpańskich źle dośrodkował z rzutu rożnego. Szczęśliwie do futbolówki dopadł Jordi Alba i z pomocą Denisa Zakarii pokonał Yanna Sommera. Sprawy Helwetów skomplikowały się jeszcze bardziej, gdy kontuzji nabawił się Breel Embolo. Zawodnik Monchengladbach nie dał rady już kontynuować gry i musiał go zmienić Ruben Vargas. Podopieczni Vladimira Petkovicia mieli problem ze skonstruowaniem akcji atakiem pozycyjnym i chcieli skupić się na stałych fragmentach gry. Po jednym z nich tuż nad bramką główkował Manuel Akanji. Do przerwy nic już się nie zmieniło i La Furia Roja schodziła do szatni z minimalnym prowadzeniem.

Od początku drugiej połowy Szwajcaria rzuciła się do ataku, aby odrobić straty. Na pierwszą sytuację musieliśmy jednak poczekać aż do 64. minuty. Wtedy to Vargas podał do Stevena Zubera, ten kopnął na bramkę Unaia Simóna, ale bramkarz Hiszpanii wykazał się świetnym instynktem i dobrze interweniował. Chwilę później już nic nie uchroniło podopiecznych Luisa Enrique przed stratą gola, choć można powiedzieć, że mogli oni sami siebie uratować, gdyby nie popełnili kardynalnego błędu w obronie. Pau Torres nabił Aymerica Laporte, futbolówkę przejął Remo Freuler, wyłożył ją do Xherdana Shaqiriego, a jemu nie pozostało nic jak trafić do praktycznie pustej bramki. Sytuacja Helwetów mocno się skomplikowała, gdy czerwoną kartkę po brutalnym faulu na Geradzie Moreno otrzymał Freuler. Podopieczni Luisa Enrique nie wykorzystali jednak gry w przewadze i spotkanie musiała rozstrzygnąć dogrywka, kolejna już na Euro 2020.

W pierwszej połowie było już widać, kto gra w dziesięciu, a kto w jedenastu. Hiszpanie tuż po rozpoczęciu stworzyli sobie dwie groźne okazje. Pierwszą miał Moreno, który z kilku metrów fatalnie spudłował, a po uderzeniu Alby kapitalnie interweniował Sommer. Bramkarz Szwajcarów trzymał swoją drużynę przy życiu, gdy kapitalnie interweniował po kolejnym strzale Moreno, a także próbie z dystansu Daniego Olmo.

W drugiej części dogrywki ofensywa Hiszpanii także nie potrafiła znaleźć sposobu, by umieścić piłkę w bramce  i zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne.

Jedenastki lepiej wykonywali Hiszpanie, którzy mimo, że dwa razy spudłowali, to serię karnych wygrali 3:1 i zameldowali się w półfinale Euro 2020.