UEFA Euro 2020: Austria odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w historii mistrzostw Europy

Austria Macedonia Północna

Austria pokonała dziś Macedonię Północną 3:1. Pomimo jednostronnego wyniku, drużyna z Bałkanów pokazała dziś charakter i zaangażowanie. To był ich pierwszy mecz w historii mistrzostw Europy, a w przypadku Austrii pierwsze zwycięstwo na turnieju tej rangi.

Długimi fragmentami pierwszej połowy widzieliśmy nieoczekiwanie równą grę. Wydawało się, że Austria zdecydowanie zdominuje Macedonię Północną, ale tak wcale nie było. Oba zespoły dysponowały podobnym w jakości pomysłem na grę. Jednak pierwsi swoją okazję wykorzystali właśnie Austriacy. Sabitzer posłał fantastyczne długie podanie w głąb pola karnego. Akcję zamykał Stefan Lainer, który idealnym strzałem wewnętrzną częścią stopy zdołał zmieścić futbolówkę w bramce rywala.

Macedończycy nie zrazili się stratą gola i kontynuowali swoją otwartą grę. Prowadziło to do obiecującej okazji Kalajdžicia, w której niewiele brakowało, żeby napastnik Stuttgartu zmienił tor lotu piłki i zmieścił ją w siatce.

Jednak starania zespołu z Bałkanów znalazły swoje wynagrodzenie w 28. minucie. Austriacy pogubili się podczas oddalania zagrożenia spod własnej bramki. Zamiast wybić piłkę, to nabili się tak, że trafiła ona w ich pole karne. Ich bramkarz próbował łapać piłkę, ale nie zdołał tego zrobić. Do futbolówki dopadł Goran Pandev i w najłatwiejszej sytuacji zdobył pierwszego gola na mistrzostwach Europy dla Macedonii Północnej.

Druga połowa była o wiele nudniejsza niż pierwsza. Austria nie potrafiła konstruować obiecujących akcji, a Macedonia mogła pozwolić sobie tylko na kontrataki. Wydawało się, że to właśnie debiutant na EURO jest bliżej strzelenia gola, bo ich przeciwnicy działali bardzo opieszale. Jednak i jednym, i drugim zaczynało brakować sił. Właśnie takie zjawisko zaczęliśmy obserwować od około 70. minuty. Austria zaczęła przejmować inicjatywę gry, widać było, że są lepiej przygotowani kondycyjnie do tej rywalizacji.

W 78. minucie Alaba posłał obiecujące podanie w pole karne. Piłka znalazła Gregoritscha, który idealnie ją trafił. Futbolówka została uderzona w taki sposób, że bramkarz nie mógł jej obronić i Austria objęła prowadzenie.

Macedonia rzuciła się do odrabiania strat, ale pomimo wielkiego zaangażowania i całkiem niezłych pomysłów na grę, ich umiejętności były niewielkie. Ich myśli były skupione na strzeleniu drugiego gola, natomiast Austria spokojnie rozegrała piłkę, wyprowadziła Arnautovicia na sytuację sam na sam. Napastnik minął bramkarza przeciwnika i wbił piłkę do pustej bramki.

Wygrała dzisiaj drużyna lepsza piłkarsko, ale Macedonia Północna pokazała, że jest zespołem mogącym zagrozić każdemu rywalowi!

Austria – Macedonia Północna 3:1 (1:1)

Bramki: 18′ Lainer, 78′ Gregoritsch, 89′ Arnautović – 28′ Pandev

Austria: Bachmann – Lainer, Dragović (46′ Lienhart), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (58′ Gregoritsch), Laimer (90+3′ Baumgartlinger), X. Schlager (90+4′ Ilsanker), Alaba – Sabitzer – Kalajdžić (58′ Arnautović).

Macedonia Północna: Dimitrievski – Nikolov (64′ Bejtulaj), S. Ristovski, D. Velkovski, Musliu (86′ M. Ristovski), Alioski – E. Bardhi (82′ Tričkovski), A. Ademi, Elmas – Pandev, Trajkovski (63′ Kostadinov).

Kartki: 42′ Trajkovski (MKD), 52′ Alioski (MKD)

Sędzia: Ekberg