UEFA Euro 2020: Anglicy wygrywają grupę, Chorwaci wyprzedzają Czechów i zajmują drugie miejsce

Faza grupowa w grupie D się zakończyła. Pierwsze miejsce zajęli Anglicy, którzy dziś pokonali Czechów 1:0, a drugie Chorwaci, którzy okazali się lepsi od Szkotów. Czesi spadają na trzecią pozycję, ale również mają pewny awans do 1/8 finału.

Anglicy chcieli zakończyć fazę grupową zwycięstwem, taki sam cel mieli również Czechy, bo wygrana dziś dawała również pierwsze miejsce w grupie.

Podopieczni Garetha Soutgate’a już w 2. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Luke Shaw kapitalnie podał do Raheema Sterlinga, ten wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale trafił tylko w słupek. Chwilę później gracz Manchesteru City już znalazł sposób na pokonanie Tomáša Vaclíka. Jack Grealish dośrodkował pod bramkę, tam w piłkę nie trafił Bukayo Saka, błyskawicznie dopadł do niej właśnie Sterling i tym razem się nie pomylił. Czesi mogli wyrównać w 35. minucie. W dużym zamieszaniu do futbolówki dopadł Tomáš Souček i kopnął ją bez przyjmowania jednak minimalnie chybił. Do przerwy już nic się nie zmieniło i Synowie Albionu schodzili do szatni z minimalnym prowadzeniem.

W drugiej połowie obraz gry zbytnio się nie zmienił. Anglicy nadal grali atakiem pozycyjnym, a Czesi liczyli na kontry. Jedyną różnicą było to, że w porównaniu do pierwszej połowy było bardzo mało okazji bramkowych i ten mecz oglądało się znacznie gorzej niż wcześniej. Jedną z nielicznych sytuacji ofensywnych miał Tomáš Pekhart, napastnik Legii obrócił się z futbolówką przy nodze i oddał strzał, ale znacznie chybił. Ostatecznie w tym meczu nic już się nie zmieniło, Anglicy minimalnie wygrali i zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie.

Synowie Albionu nie zagrali jakiegoś świetnego meczu, ale potrafili zadać jeden decydujący cios, który zapewnił trzy punkty. Czesi przegrali i prawdopodobnie trafią na silniejszego przeciwnika, bo w drugim meczu tej grupy Chorwacja pokonała Szkocję 3:1 i to ona awansowała z drugiego miejsca.

22.06.2021, 3. kolejka UEFA Euro 2020, Wembley

Czechy – Anglia 0:1 (0:1)

Raheem Sterling 12′

Czechy: Tomáš Vaclík – Vladimír Coufal, Ondřej Čelůstka, Tomáš Kalas, Jan Bořil – Tomáš Holeš (Matěj Vydra 84′), Tomáš Souček, Lukáš Masopust (Adam Hložek 64′), Vladimír Darida (Alex Král 64′), Jakub Jankto (Petr Ševčík 46′) – Patrick Schick (Tomáš Pekhart 75′)

Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, John Stones (Tyrone Mings 79′), Harry Maguire, Luke Shaw – Kalvin Phillips, Declan Rice (Jordan Henderson 46′), Bukayo Saka (Jadon Sancho 84′), Jack Grealish (Jude Bellingham 67′), Raheem Sterling (Marcus Rashford 67′) – Harry Kane

Żółte kartki: Jan Bořil

Sędzia: Artur Soares Dias

W drugim spotkaniu tej grupy Chorwacja mierzyła się ze Szkocją. Zwycięzca tego meczu byłby pewny awansu do 1/8 finału. Szkoci mieli duże nadzieje na wygraną, bo z Anglikami zagrali całkiem niezły mecz. Dziś zostali jednak poważnie zweryfikowanie. Wicemistrzowie świata wygrali 3:1, zepchnęli Czechów na trzecie miejsce i w kolejnej fazie mogą trafić na Polskę, oczywiście jeśli podopieczni Paulo Sousy jutro wygrają.

Chorwacja – Szkocja 3:1