Paolo Bruno/Getty Images

Nie jest to na pewno opowieść o Tedzie Kaczyńskim z serialu Manhunt: Unabomber, bo też jaki związek ma amerykański terrorysta podkładający bomby z piłkarzem, dla którego Luty jest miesiącem przełomowym w Serie A. Może inaczej; 20-latek Cengiz Ünder z bombowym uderzeniem pisze własną historię.

AS Roma złapało zadyszkę przez blisko miesiąc czasu. Styczeń całkowicie przespany przez ekipę Eusebio Di Francesco i dopiero wyjazdowa wygrana nad Hellasem Verona odczarowała złą passę. Jedyną, a zarazem zwycięską bramkę zdobył utalentowany Cengiz Ünder. Nie byłoby nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie seria trzech kolejnych trafień z rzędu Benevento (2) i Udinese (1). Ostatni gol nie przypadkowo odnosi się do samego tytułu. Nie jeden kibic mógłby rzec: Terroryzuje tych bramkarzy niemiłosiernie.

Skrzydłowy pochodzący z Sındırgı na ustach włoskiej gazety Corriere dello Sport. Śmiem twierdzić, że statuetka za najlepszego zawodnika lutego powędruje właśnie do niego.

Cengiz Ünder wychodzi trochę z kanonu gorąco perspektywicznych talentów współczesnego futbolu. Mając zaledwie 19 lat otrzymał pierwsze powołanie do seniorskiej reprezentacji Turcji na eliminacyjny mecz Mistrzostw Świata 2018 przeciwko Kosowo, gdzie w listopadzie 2016 roku zaliczył swój debiut. Świetny dorobek szybkiego pomocnika pod względem liczby występów (7) do liczby goli (3) w barwach narodowych.

Pierwsze kroki piłkarskie stawiał w Bucaspor, ale przenosząc się do Altınordu S.K. pokazał nutkę swoich umiejętności co zaowocowało transferem gotówkowym do klubu Süper Lig – Medipol Başakşehir. Charakterologia Cengiza Ündera obejmuje wszechstronność. Dotychczas grał na obu skrzydłach, gdy podczas występów w İstanbul Başakşehir równie dobrze spisywał się na pozycji numer ‘10’. Lewonożny skrzydłowy naturalnie rozwija się i zwiększa ofensywne zagrożenie na prawym skrzydle ze stwarzaniem dużej ilości szans bramkowych dla siebie i kolegów, czego dowodem jest Roma.

Sezon 2016/17 przybrał nieoczekiwanie dla Başakşehiru pozytywne zdarzenia, walcząc do ostatnich chwil o tytuł mistrza Turcji z rywalem zza miedzy, czyli Beşiktaşem. Nie łatwym zadaniem jest konstruować jakąkolwiek grę na terenie lwa, szczególnie gdy obiekt przeciwnika jest prawdziwą twierdzą niepokonaną od blisko roku czasu. Tak więc remis pozostawał w realiach sukcesu. Ünder odegrał wówczas niebagatelną rolę otwierając wynik na Vodafone Arena. Gwoli ścisłości, młodzieniec potwierdził wysoką formę w rewanżowym meczu na własnych śmieciach zdobywając 2 bramki, które przyczyniły się do triumfu nad Czarnymi Orłami. Występy te nie mogły przejść obojętnie między siecią skautów największych europejskich klubów, jak Manchester City czy Tottenham. Ostatecznie najbardziej konkretni okazali się Rzymianie oferując Turkowi 5-letni kontrakt.

„ Moim celem jest jak najszybsze wywalczenie miejsca w pierwszej jedenastce. Nie boję się konkurencji. Chcę pokazać ludziom w nowym klubie, co tak naprawdę potrafię. ” Cengiz Ünder w pierwszym wywiadzie tuż po przeprowadzce do Rzymu.

Cengiz Ünder jest częścią szerszego projektu Romy, który wydaje się realizować podobny plan co Borussia Dortmund, AS Monaco i Benfica. Gracze pozyskiwani są za niewielką opłatę, później poprzez odpowiednie szkolenie w klubie sprzedawani z odpowiednim zyskiem.

Turecka odmiana Dybali

Niejednokrotnie możemy usłyszeć o porównaniach Ündera do Paulo Dybali. Lewa noga w obu przypadkach ułożona bardzo podobnie. Sam zainteresowany odcina się jednak od porównań z zawodnikiem Juventusu. Cechuje go szybkość nie tylko biegowa, lecz także pod względem podejmowanych decyzji na boisku. Reprezentant Turcji pokazuje niezwykłą dojrzałość i spokój mimo tak szybkiego wejścia w trudy sezonu. Po odejściu Mohameda Salaha do Liverpoolu, który doskonale wpisywał się w koncepcję wizji Romy – to właśnie Cengiz Ünder został zakontraktowany z myślą, aby wypełnić lukę na prawej flance. Tempo, umiejętności dryblingu i strzał z dystansu predysponują go do gry z kontrataku. Występując na prawym skrzydle często lubi ścinać do środka pola. Szeroki wachlarz zagrań powoduje, że centralni napastnicy – choćby Edin Džeko – powinni czuć się komfortowo, kiedy obok biega Turek. Dodatkowo wykazuje wielką determinację i siłę psychiczną w sytuacji 1 na 1. Niekiedy bywa to zgubne w defensywie, ale nie on pierwszy i nie ostatni. Oglądając Ündera można wywnioskować, że mocno stąpa po ziemi, mimo względnie szybkiego osiągania wyznaczonych celów.

„ Cengiz jest o krok przed innymi graczami w jego wieku. Jest to jeden z najlepszych talentów tureckiego futbolu. Musi jeszcze poprawić aspekt fizyczny i wówczas bez przeszkód gotów jest na duży turecki lub europejski klub. ”

Jeśli Emre Belözoğlu, który bardzo dobrze zna posmak włoskiego Calcio (Inter 2001-2005) wypowiada takie słowa to należy wierzyć na słowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi