Światowe ligi piłkarskie, które weszły na arenę e-sportową

Coraz więcej klubów decyduje się na dołączenie do nowego trendu jakim są sporty elektroniczne. Zatem e-sport zostanie z nami na dłużej. Co prawda jego popularność wśród zwykłych ludzi nieco wzrosła ze względu na kwarantannę związaną z koronawirusem, ale tak naprawdę wirtualne turnieje rozwijają się już od dłuższego czasu i wszystko wskazuje na to, że ta ekspansja będzie postępować.

Z tego powodu wiele klubów piłkarskich na całym świecie dołączyło do sceny e-sportowej, biorąc udział w symulacjach piłkarskich takich jak FIFA czy PES. Niektóre z nich były bardziej wizjonerskie i rozpoczęły swoje projekty e-sportowe przed innymi. Inne kluby po prostu czekały na odpowiedni moment, by spróbować szczęścia. Przedstawiamy Wam światowe ligi piłkarskie, które obecnie posiadają drużyny e-sportowe i na które możecie stawiać u najlepszych bukmacherów branży e-sportowej.

Premier League (Anglia)

W Anglii inicjatywa rozegrania ePremier League narodziła się w kwietniu ubiegłego roku, z pomysłem rozegrania turnieju bezpośredniej eliminacji, w którym udział weźmie wszystkie 20 drużyn z prawdziwych rozgrywek. Od razu potwierdzony został udział Liverpoolu (Alexander-Arnold), Manchesteru City (Sterling), Crystal Palace (Zaha), Aston Villi (McGinn), Sheffield United (Mousset) oraz Wolves (Diogo Jota). Jak widać, w ePremier League swoje kluby reprezentowali prawdziwi zawodnicy, a nie profesjonalni gracze.

Jednak przed tymi wirtualnymi mistrzostwami, które pojawiły się w trakcie kwarantanny, jedynymi drużynami Premier League, które były obecne w e-sporcie były Manchester City, Liverpool i Manchester United. Ten pierwszy postanowił wkroczyć w świat sportów elektronicznych w lipcu 2016 roku z Kezem Brownem, pierwszym profesjonalnym graczem w historii klubu.

La Liga (Hiszpania)

Valencia była pierwszym klubem w Hiszpanii, który formalnie rozpoczął rywalizację w rozgrywkach e-sportowych. Następnie pojawiła się Barcelona, która ma bardzo konkurencyjną drużynę grającą w FIFA i PES. Później dołączyły również takie kluby jak Sevilla, Espanyol, Betis, Villarreal i Levante.

Ligue A (Francja)

Inwestycja Al-Khelaifiego w PSG ma na celu nie tylko zdominowanie piłki nożnej w prawdziwym życiu, ale także w świecie wirtualnym. ePSG istnieje od ponad dwóch lat, a w jego szeregach znajdują się tacy gracze jak August Rosenmeier czy Lucas Cuillerier, mistrz świata w rozgrywkach e-sportowych FIFA.

Inną drużyną Ligue 1, która postanowiła wejść w świat e-sportu jest Monaco, które miało najlepszego gracza PES, Walida Rachida Tebane, mistrza świata w edycjach 2015, 2016 i 2019, najwięcej niż jakakolwiek inna do dziś.

Bundesliga (Niemcy)

Niemcy również bardzo wcześnie rozpoczęli swoją przygodę z e-sportem. Schalke 04 zdecydowało się na przygodę ze sportami elektronicznymi w 2016 roku jako jeden z pionierów na Starym Kontynencie. Następnie Bayern Monachium dołączył z drużyną z najwyższej półki, by wziąć udział w eFootball.Pro, czyli turnieju PES, w którym rywalizują z innymi potęgami z Europy.

Serie A (Włochy)

Roma jest pionierem wśród włoskich klubów w sportach elektronicznych. Klub ze stolicy kraju ogłosił dwa lata temu, że podpisał plan współpracy z historyczną organizacją e-sportową Fnatic, która będzie odpowiedzialna za reprezentowanie “La Lupy” w każdych rozgrywkach FIFA w zamian za pokaźną sumę pieniędzy.

Süper Lig (Turcja)

Turcja jest jednym z krajów w Europie, które wykazały największe zainteresowanie wirtualnymi rozgrywkami. Fenerbahçe jest jedną z najbardziej wyróżniających się drużyn pod tym względem. Poza nim wyróżniają się Beşiktaş oraz Galatasaray. Ci ostatni jednakże odznaczyli się w negatywnym kontekście, ponosząc sromotną porażkę, spadając do Drugiej Dywizji w turnieju, w którym brali udział.

Primera División (Argentyna)

W Argentynie, mistrzostwa e-sportowe organizowane są przez mistrzostwa w prawdziwym życiu. Praktycznie wszystkie drużyny Primera División rywalizują zarówno na żywo, jak i w grze FIFA, dlatego też kluby, które mają podpisaną umowę z PES nie biorą udziału w wirtualnych mistrzostwach, tak jak Boca i River.

Primera División (Chile)

W Chile, rywalizacja w trybie wirtualnym zyskuje na popularności, co prowadzi do obecności Universidad Católica i Universidad de Chile w e-sporcie.

Liga MX (Meksyk)

Zawieszenie rozgrywek Clausura 2020 (druga część zwykłego sezonu) z powodu pandemii Covid-19 dało początek jednemu z najciekawszych wynalazków ostatnich lat w meksykańskiej piłce nożne, jakim jest eLiga MX. Jednak kluby, które biorą w niej udział, nie grają zawodowymi graczami, ale członkami pierwszej drużyny, co w kolejnych miesiącach ewoluowało, ponieważ spotkało się z ogromną akceptacją społeczeństwa.

MLS (USA)

Była ostatnią, która dołączyła do tego trendu wirtualnych mistrzostw, w zasadzie kierując się parametrami bardzo podobnymi do tych stosowanych w eLiga MX. Zawieszenie ligi amerykańskiej w zeszłym roku i udział prawdziwych graczy, takich jak Chicharito, było bardzo ważnym impulsem do rozwoju tej inicjatywy.

Wnioski

Organizacje ze świata sportów tradycyjnych są coraz bardziej zainteresowane e-sportem ze względu na zwrot z inwestycji, które już miały miejsce na scenie sportów elektronicznych.

Nie wdając się w dyskusję na temat ewentualnego zakwalifikowania e-sportu jako dyscypliny sportowej, zjawisko sportu elektronicznego ma wiele podobieństw do sportu tradycyjnego: jest to rywalizacja dwóch podmiotów, której towarzyszy duża widownia (przed pandemią), nowoczesna oprawa medialna i szczególnie duży potencjał marketingowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x