Superpuchar Europy: Rzuty karne zadecydowały! Chelsea wygrywa trofeum

Chelsea

Źródło: twitter.com/ChelseaFC

W meczu o Superpuchar Europy zmierzyły się ze sobą Chelsea oraz Villarreal. Triumfatorzy poprzednich edycji Ligi Mistrzów i Ligi Europy stworzyły niesamowite widowisko, szczególnie w drugiej połowie. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka i rzuty karne. W wojnie nerwów lepsi okazali się być piłkarze Chelsea!

Pierwsza połowa w całości była pod kontrolą zawodników w niebieskich koszulkach. Przeprowadzali oni akcje, do których nas dawno przyzwyczaili. Szybka gra, koronkowe podania, długie zagrania – to plan jaki zastosował dziś Tomas Tuchel. Villarreal nie miał zbyt wiele do powiedzenia, Żółta Łódź Podwodna skupiła się wyłącznie na destrukcji ataków rywala. Jeżeli już wychodzili do jakiś kontr to szli oni środkiem boiska. Pierwszą okazję na gola miał Timo Werner, jednak jego strzał głową wybił na out Sergio Asenjo. Niedługo później N’golo Kante oddał mocny strzał zza 16. metra, ale piłka przeleciała obok słupka.

Wyróżniającą się postacią wśród zawodników z Hiszpanii był Boulaye Dia. Piłkarz ten wykazywał potencjał, pracował dla drużyny, chociaż okazji pod bramką Chelsea nie miał zbyt wiele. Swoje umiejętności mógł pokazać, gdy Chelsea byłaby w fazie rozgrywania, a trójka stoperów była szeroko rozstawiona. Sporo błędów indywidualnych popełniał Villarreal, często niewymuszonych, takich jak Alfonso Pedrazy. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem mógł doprowadzić do utraty kolejnego gola.

W 27. minucie The Blues dopięli swego. Marcos Alosno wypuścił w bój Timo Wernera, a następnie napastnik dograł piłkę na 7. metr do wbiegającego Hakima Ziyech’a. Marokańczyk bez przyjęcia posłał futbolówkę nad interweniującym Asenjo i dał prowadzenie swojej drużynie. Villarreal nie był w stanie się zorganizować, przeciwnik grał zbyt szybko, by ci mogli w odpowiedni sposób zabezpieczyć sektory boiska. W ostatnim kwadransie szanse pod bramką Mendy’ego zaczęli tworzyć Hiszpanie. Najpierw golkipera sprawdził Fer Nino, a następnie wybronił strzał Boulaye Dii. Chelsea przed przerwą także mogła podwyższyć prowadzenie, jednak Asenjo wybił piłkę uderzaną przez Alosno poza plac gry. Do przerwy 1:0.

W drugiej połowie gra wyrównała się! Villarreal nie miał nic do stracenia, piłkarze Unai’a Emerego poszli na calość w wywalczeniu korzystnego rezultatu. Znakomitą okazję na wyrównanie miał Gerard Moreno, ale piłka trafiła w słupek. Chelsea przez dłuższy okres miała problem z organizacją gry, szczególnie widoczne to było w kontrach, gdzie nikt poza Wernerem nie kwapił się do ataku. Ekipa z Estadio de la Ceramica w 73. minucie wyrównała za sprawą Gerarda Moreno. Piłka dość przypadkowo trafiła pod jego nogi, a następnie posłał precyzyjny strzał w światło bramki. Obie ekipy miały jeszcze swoje szanse, by wyjść na prowadzenie, ale do 90. minuty na tablicy wyników widniało 1:1.

W dogrywce najlepszą okazję na gola wypracowali sobie zawodnicy Tomasa Tuchela. Christian Pulisic wbiegł w pole karne po wybiciu piłki przez jednego stoperów. Pomocnik Chelsea uderzył bez przyjęcia, jednak futbolówka przeleciała obok słupka. Kolejną szansę miał Mount, który wykorzystał błąd Pau Torresa. Asenjo jednak wykazał się nie lada spokojem i wybronił ten strzał. Po dodatkowych 30. minutach wynik nie uległ zmianie. Piłkarze przygotowywali się do serii rzutów karnych, a trener The Blues dokonał roszady w bramce. W miejsce Mendy’ego wpuścił Kepę Arrizabalagę.

W rzutach karnych na początku myli się Havertz i Mandi. Następnie kolejni piłkarze pewnie wykonywali swoje jedenastki. Decydujący rzut karny Raula Albiola obronił Kepa. Tym samym to Chelsea zgarnia pierwsze trofeum w tym sezonie.