Statystyki bramkowe najlepszych strzelców 2017 roku

Daily Star

Piłkarski rok 2017 wyróżnił się czymś szczególnym. Niepokorny snajper Tottenhamu, Harry Kane, przerwał trwającą siedem lat hegemonię Messiego i Ronaldo. Po raz pierwszy od 2010 roku, najlepszym strzelcem roku kalendarzowego jest ktoś inny, niż wspomniana wcześniej dwójka.

Po przedświątecznym El Clasico, wszystkie gwiazdy na niebie wskazywały, że najlepszym strzelcem 2017 roku zostanie Lionel Messi. Argentyńczyk w bezpośrednim pojedynku z Ronaldo, który miał wówczas tyle samo bramek co Messi, z rzutu karnego pokonał Keylora Navasa i swój licznik zatrzymał na 54 trafieniach. Z dorobkiem 53 bramek strzelanie zakończyli Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo i Edinson Cavani.

Niemrawo za wymienioną trójką, z 50 golami na koncie czaił się Harry Kane. Anglik miał co prawda do zagrania jeszcze dwa mecze ligowe, ale przekonani o zwycięstwie Messiego w wyścigu, wkładali już Argentyńczykowi na głowę laury. HurriKane ustrzeliwując dwa hat-trick w dwóch kolejnych meczach ligowych, zszokował niedowiarków i przerwał passę “dwóch wielkich”.

Gdy spojrzymy szerzej na statystyki towarzyszące bramkom pięciu najlepszym strzelcom 2017 roku, dowiemy się między innymi, że najwięcej minut z całej piątki zagrał Lionel Messi (5531) – daje to 61 pełnych meczów w regulaminowym czasie gry. Najmniej zagrał zwycięzca – Harry Kane – potrzebował on także najmniej minut na zdobycie gola, bo tylko 73. Robert Lewandowski na każde trafienie potrzebował już 88 minut, a Messi najwięcej – 102.


Rzuty karne to stały fragment gry, który przynosi wykonywującym wiele korzyści bramkowych. Tu przewodzi Lewandowski, który z 53 bramek, 13 zdobył z wapna. Wykonuje on karne zarówno w Bayernie Monachium jak i w reprezentacji Polski. W swojej karierze 92% strzelanych przez niego karnych, wpadało obok bezradnych golkiperów. Dla porównania Ronaldo może pochwalić się skutecznością na poziomie 84%, a Messi 78%. Mówiąc o tych dwóch geniuszach, często powtarzanym argumentem przez przeciwników Ronaldo, jest jego znaczna część bramek zdobywana właśnie z jedenastego metra. Otóż w tym roku, Cristiano zdobył mniej bramek z rzutu karnego (9), niż Leo (10). Najmniej bramek z wapna zdobył Harry Kane (5), a Edinson Cavani, który od czasu sporu z Neymarem, nie wykonuje tego elementu gry (6).

Harry Kane pobił rekord w ilość bramek w lidze angielskiej w roku kalendarzowym. W 2017 roku strzelił 37 goli w Premier League, detronizując Alana Shearer’a z dorobkiem 36 bramek w 1995 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi