Serie A - logo 3
fot. Shutterstock/Raffaele Conti 88
Udostępnij:
WhatsApp
Kopiuj link
Adres URL został pomyślnie skopiowany!

Serie A zapowiada spotkanie 23 marca: kluby, trenerzy i sędziowie omówią VAR, godziny meczów i inwestycje w USA

Prezes Serie A Ezio Simonelli ogłosił, że 23 marca odbędzie się spotkanie klubów, trenerów i władz sędziowskich w celu zwiększenia spójności w stosowaniu przepisów; dyskusje obejmą też sprawy związane z VAR, inwestycje w biznes Fantacalcio oraz kwestie godzin rozpoczynania meczów.

Szczegóły dotyczące terminu i uczestników

Simonelli poinformował media po walnym zgromadzeniu ligi, w którym uczestniczyły wszystkie 20 drużyn. Spotkanie odbędzie się w centrali ligi i zaplanowano je na pierwszy dzień przerwy reprezentacyjnej, 23 marca.

Pierwotnie rozważano termin 12 lutego, jednak utrudnione byłoby wówczas zapewnienie obecności trenerów w trakcie sezonu. W spotkaniu wezmą udział kluby, szkoleniowcy oraz kierownictwo sędziów.

Sprawy sędziowskie i kontrowersje wokół VAR

Jednym z poruszonych tematów była kwestia zastosowania VAR, szczególnie po wysunięciu z boiska Pierre'a Kalulu w derbach Interu z Juventusem oraz zdarzeniu z udziałem Alessandro Bastoniego. Simonelli stwierdził, że VAR powinien interweniować przy wszystkich żółtych kartkach, a nie tylko przy drugich kartkach.

Simonelli podkreślił, że VAR ma pomagać we wszystkich sytuacjach, a nie być ograniczany przez - jak to określił - absurdalny protokół napisany przez osoby słabo znające grę.

Inwestycje i godziny rozpoczęć meczów

W trakcie obrad gościł także Gerry Cardinale, właściciel Milanu, po raz pierwszy odwiedzając ligę; omawiano potencjalne działania i rozwój ligi w Stanach Zjednoczonych. Simonelli przypomniał o udziale RedBird w CBS i rozpatrywanych możliwościach ekspansji.

Szef ligi zwrócił uwagę na problem godzin rozpoczęć meczów — godzina 20:45 nie jest wygodna dla wielu państw zagranicznych, na wschodzie jest zbyt późno, a w USA Serie A konkuruje z największymi ligami i dyscyplinami sportowymi.

Oczekiwania klubów i trenerów

Simonelli wskazał, że trenerzy oczekują wyjaśnień, jakie sytuacje powinny być odgwizdywane, a jakie nie, a kluby dążą do ustalenia jasnych zasad. Wśród tematów są zarówno obiektywne kwestie, takie jak ofsajd, jak i subiektywne interpretacje związane z VAR.

Niektóre kluby i trenerzy opowiadają się za używaniem VAR przez cały mecz, inni wolą model angielski — interwencje jedynie w przypadku ewidentnych błędów. Szef sędziów we Włoszech przeprosił Juventus i powołał się na okoliczności związane z Bastonim.


Data publikacji: 16 lutego 2026, 19:51
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.