Rewolucja w polskiej piłce? Nadchodzą zmiany w Ekstraklasie i PP

Łukasz Przybył (Piłkarski Świat)

Nadchodzi wielka rewolucja w polskim futbolu. Ekstraklasa i Puchar Polski mogą przejść diametralne zmiany od sezonu 2019/20.

Władze LOTTO Ekstraklasy i PZPN spotkają się 15 i 16 lutego, aby rozważyć zmiany w polskich rozgrywkach piłkarskich na najwyższym szczeblu. Mają one dotyczyć m.in. poszerzenia Ekstraklasy i zmiany formatu Pucharu Polski. Zmiany mogą zajść już w sezonie 2019/20.

Pierwszy aspekt to rozgrywki Ekstraklasy. Istnieją 2 opcje ich rozgrywania:
a) 37 kolejek, 16 drużyn runda zasadnicza – 30 kolejek, po 30 meczach podział na grupę spadkową i mistrzowską (obecny system),
b) 34 kolejki, 18 drużyn, bez podziału na grupy, spadek 3 drużyn do I ligi.
Pewne jest, że liga nie wróci do systemu z podziałem punktów.

Jeśli doszłoby do zmiany obecnych rozgrywek, sezon 2018/19 byłby przejściowym przygotowującym Ekstraklasę do zmian. Spadłby tylko 1 zespół z Ekstraklasy, a z I ligi awansowałyby automatycznie 3 pierwsze ekipy. 4. drużyna zaplecza Ekstraklasy grałaby baraż o awans z przedostatnią drużyną tej ligi.

Po zmianach z Ekstraklasy spadałyby 3 zespoły, z I ligi awansowałyby 2 ekipy, a o trzecie miejsce premiowane awansem zostałby rozegrany turniej barażowy między drużynami z miejsc 3-6.

Co do Pucharu Polski, ma zostać zdynamizowany – zlikwidowanie rewanżów na etapie ćwierćfinałów i półfinałów, co pozwoli na większą ilość wolnych terminów, aby rozegrać mecze Ekstraklasy, bowiem kluby chcą skończyć sezon jak najszybciej, aby móc odpowiednio przygotować się do eliminacji europejskich pucharów, które zaczynają się już na początku lipca.

Podsumowanie zmian:
1. Wprowadzenie systemu ESA34 – 34 kolejki, 18 drużyn, 3 spadkowiczów, 2 beniaminków awansujących bezpośrednio, trzeci beniaminek wyłoniony w turnieju między drużynami z miejsc 3-6 I ligi.

2. Format kolejki: likwidacja meczów piątkowych i poniedziałkowych – rozegranie meczów tylko w sobotę i niedzielę, kilka meczów o tej samej porze (np. w sobotę o 15.30).

3. Nowy format Pucharu Polski – rezygnacja z meczów rewanżowych na etapie ćwierćfinałów i półfinałów, zdynamizowanie rozgrywek.

4. Szybszy koniec sezonu – poprzedni sezon zakończył się 4 czerwca, zaś obecny skończy się 20 maja ze względu na MŚ w Rosji. Wcześniejsze zakończenie rozgrywek ma być spowodowane zdynamizowaniem PP, co jest korzystne dla klubów.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.