Rasistowskie komentarze wymierzone w Rashforda

https://www.theguardian.com/

Ostatnie godziny nie są łatwe dla Marcusa Rashforda. Najpierw wraz ze swoją drużyna – Manchesterem United przegrał on finał Ligi Europy z Villarealem, a w skutek tej porażki otrzymał wiele gróźb na tle rasistowskim.

Manchester United przegrał odbywający się wczoraj w Gdańsku finał Ligi Europy z Villarealem. Cała batalia rozstrzygnęła się jednak dopiero po rzutach karnych, albowiem zarówno po 90 minutach jak i po dogrywce mieliśmy wynik 1:1. Ostatecznie w serii “jedenastek” lepsi okazali się gracze hiszpańskiej drużyny, którzy triumfowali w niej nietypowym wynikiem 11:10.

Piłkarze Manchesteru United po zakończeniu finału – jak to często bywa – stali się głównym obiektem śmiechów i kpin fanów piłki na całym świecie. W pewnej chwili jednak granica “szyderki” jaka miała miejsce m.in. na twitterze przesunęła się zbyt daleko. Dotknęło to Marcusa Rashforda, który na twitterze poinformował, iż otrzymał już co najmniej 70 rasistowskich obelg w wiadomościach wysłanych na jego profile w social mediach.

Problem rasizmu jest w angielskim futbolu wszechobecny od wielu miesięcy. Z podobnymi nieprzyjemnościami spotykali się chociażby Raheem Sterling, Sadio Mane czy Reece James. W tym sezonie w ramach solidarności z osobami czarnoskórymi piłkarze z wysp wykonywali przed meczami gest klękania. Wzbudzał on jednak wiele kontrowersji, przez co wielu zawodników z czasem z niego rezygnowało. Zaliczali się do nich między innymi reprezentanci Polski, którzy przed meczem z Anglikami na Wembley zamiast klękania wskazali palcem na logotypy UEFA promujące walkę z rasizmem. Podobnie postąpili Czesi, kiedy to grali z Walią w eliminacjach do Mundialu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *