PZPN wydał komunikat w sprawie niższych poziomów rozgrywek, rozgrywek młodzieżowych i piłki kobiecej

Boniek

Zbigniew Boniek / fot. Mikołaj Barbanell

PZPN wydał komunikat w sprawie dokończenia sezonu na niższych poziomach rozgrywkowych. Decyzja dotyczyć będzie również lig młodzieżowych, a także piłki kobiecej. Wszystkie szczegóły zostaną ujawnione najpóźniej w maju.

Dziś o godzinie 11:00 odbyło się posiedzenie prezesów wojewódzkich Związków Piłki Piłki Nożnej ze Zbigniewem Bońkiem i innymi przedstawicielami PZPN. Spotkanie dotyczyło rozwiązania problemów niższych lig seniorskich, rozgrywek młodzieżowych i kobiecych. Do tej pory rozważano różne warianty. Najpopularniejszy zakłada, że obecny kształt tabeli zostanie zachowany i drużyny zajmujące topowe miejsca awansują do wyższych lig. Natomiast drużyny ze strefy spadkowej nie spadną. To miałoby gwarantować, że nikt nie zostanie pokrzywdzony. W następnym sezonie spadłoby jednak więcej drużyn, by liczba członków każdej z lig wróciła do tej sprzed epidemii.

Drugi wariant zakłada wyłonienie ekip awansujących i spadających na podstawie ostatniego stanu tabeli sprzed wstrzymania rozgrywek. Oczywiście drużyny znajdujące się na dnie tabel nie są zachwycone tym rozwiązaniem. Wszak miały jeszcze szanse na utrzymanie się na danym poziomie rozgrywkowym.

Ostatnią z popularnych opcji jest uznanie rozgrywek za niebyłe. Spowoduje to najmniejszy chaos, ale wiele klubów będzie czuło się pokrzywdzonych. W końcu każdy, kto znajduje się na szczycie tabeli, czuł już smak mistrzostwa. W takim wypadku tytuł mistrzostwa przemknąłby mu koło nosa.

Jeśli chodzi o rozgrywki młodzieżowe, juniorskie i dziecięce – najprawdopodobniej przyjęty zostanie wariant drugi. Jest on najpraktyczniejszy i nie spowoduje dużego zamieszania.

Finalnie jednak PZPN wydał komunikat, w którym ogłosił, że decyzje jeszcze nie zapadły. Szczegóły poznamy najpóźniej 11 maja. Treść komunikatu znajduje się poniżej:

W środę, 15 kwietnia 2020 roku, odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej oraz prezes PZPN Zbigniew Boniek. Obrady miały charakter konsultacyjny. Omawiano między innymi aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju i jej wpływ na rozgrywki piłkarskie prowadzone przez wojewódzkie związki, zwłaszcza seniorskie III ligi i klasy niższe, a także rozgrywki kobiece i młodzieżowe oraz mecze Pucharu Polski.

Po konsultacjach z klubami postanowiono, że decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu, zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja 2020. Po tym terminie określone zostaną szczegółowe rozwiązania dotyczące rundy wiosennej sezonu 2019/2020 roku.

Zgodnie zdecydowano, że wypracowane stanowisko będzie wspólne dla wszystkich Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Podjęte ustalenia zostaną rekomendowane do zatwierdzenia Zarządowi PZPN

źródło: Przegląd Sportowy


OGLĄDAJ MECZE ZA DARMO W FORTUNA TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *