PZPN robi zmiany w kwestii sędziów. Będą limity wiekowe

Mariusz Złotek (sędzia), PKO Ekstraklasa: Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 22.02.2020r. / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Polski Związek Piłki Nożnej w czwartek przyjął ustawę wprowadzającą spore zmiany w kwestii sędziów na szczeblu centralnym.

Chodzi o cztery najwyższe ligi. Zmiany przybliża Łukasz Rogowski na portalu „Interia”. Najważniejszą kwestią jest, że na ekstraklasowych boiskach nie zobaczymy sędziów, którzy skończyli 50 lat:

– Limit wiekowy sędziów głównych grupy TopAmator A, czyli tych których widzimy na boiskach I ligi i Ekstraklasy ustalono na 50 lat, natomiast grupy B (II liga) i C (III liga) na zaledwie 45 lat. W przypadku asystentów limit wiekowy wynosi  48 lat w grupie TopAmator A oraz 45 w grupie TopAmator B. Dodatkowo zatwierdzono, że sędziowie VAR i AVAR mogą mieć do 52 lat. Wygląda to dość skomplikowanie i takie to faktycznie jest, zwłaszcza że nie sposób znaleźć jest aktualnej listy sędziów z przypisami do danej grupy TopAmator. Analizując powyższe zapisy możemy wywnioskować, że teoretycznie w wozie VAR może zasiąść osoba, która nie jest już sędzią szczebla centralnego, natomiast w Ekstraklasie nie zobaczymy sędziów powyżej 50 roku życia. Na mecze III ligi nie będą jeździć arbitrzy, którzy mają powyżej 45 lat, chyba że będą to sędziowie z wyższej klasy rozgrywkowej.

Rogowski zwraca także uwagę, że takich limitów nie ma chociażby w regulaminie… FIFA. To jednak oznacza, iż część arbitrów będzie musiała skończyć kariery lub pracować na niższych szczeblach.


Sprawdź również inne informacje o Mistrzostwach Świata 2022, wśród których dostępne są m.in. aktualności MŚ 2022, informacje o tym gdzie oglądać poszczególne mecze, które prezentujemy w dziale transmisje MŚ 2022, a także typy na MŚ 2022 i szczegóły o obstawianiu MŚ 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.