Puchar Włoch: Juventus rozbija Milan

Gianluigi Buffon

juventus.com

Juventus pokonał Milan aż 4:0 (0:0) zdobywając cztery gole w zaledwie 20 minut drugiej połowy. Wydatnie przyczyniły się do tego błędy Gianluigiego Donnarummy i samobój Nikoli Kalinicia.

Juventus i Milan spotykały się w finale Coppa Italia po raz czwarty w historii. Trzykrotnie lepsi okazywali się bianconeri.

Pierwszą okazję w meczu stworzyli sobie mediolańczycy. Hakan Calhanoglu w 8. minucie dostrzegł niepilnowanego Patricka Cutrone, ten jednak musiał uznać wyższość Gianlugiego Buffona. Następnie dwie świetne dwie sytuacje zmarnował Paulo Dybala: w 16. minucie nie trafił czysto w piłkę, a kilka minut później przegrał pojedynek z Gianluigim Donnarummą . W 30. minucie strata Kwadwo Asamoahy pozwoliła Suso na oddanie groźnego strzału z 16 metrów, ale ponownie świetnie spisał się bramkarz Juve. Ostatnie szanse bramkowe w pierwszej połowie przytrafiły się kolejno Mario Madzukiciowi oraz Giacomo Bonaventurze. Chorwat oddał słaby strzał głową, po tym jak otrzymał dobre dośrodkowanie z prawego skrzydła, z kolei Włoch groźnie huknął z blisko 25. metrów i piłka przeleciała nad poprzeczką.  Tuż po gwizdku sędziego obwieszczającym koniec pierwszej połowy, Mehdi Benatia ostro sfaulował Hakana Calhanoglu. Zawodnicy Milanu wściekli otoczyli sędziego i Gennaro Gattuso musiał wbiec na boisko, chcąc uspokoić swoich zawodników. Ciekawe, że arbiter Antonio Damato zagwizdał w momencie gdy do zakończenia doliczonej minuty, pozostało jeszcze dziesięć sekund.

Na początku drugiej połowy bardzo aktywny był Paulo Dybala, który wyraźnie chciał się pokazać z jak najlepszej strony, po tym jak zmarnował dwie szanse w pierwszej połowie. W 52. minucie Sami Khedira podał do Argentyńczyka z pierwszej piłki, ten strzelił mocno po ziemi tyle, że czujny Donnarumma wykazał się znakomitym refleksem. Nic nie zapowiadało, że za niespełna dziesięć minut Włoch popełni dwa kosztowne błędy. W 64. minucie Juventus prowadził już 3:0 po dwóch golach Mehdiego Benatii oraz trafieniu Douglasa Costy. Pierwszy gol padł po dobrym rozegraniu rzutu rożnego (został podyktowany po tym jak kolejny groźny strzał na bramkę posłał Dybala).  Benatia zgubił kryjącego go Cutrone i bramkarz Milanu akurat w tym przypadku nie mógł nic zrobić. Ale już przy  strzale przed pola karnego Douglasa Costy w kierunku lewego słupka, Donnarumma nie był najlepiej ustawiony. Piłka po jego interwencji wpadła do siatki. Młodziutki Gigi sprezentował gola rywalom również w 64. minucie. Nie zdołał pewnie złapać piłki po uderzeniu z główki oddanym przez rywala (być może chciał odbić futbolówkę od murawy i dopiero potem ją złapać), a na to tylko czyhał Mehdi Benatia i wpakował piłkę do siatki. Ukoronowaniem festiwalu nieszczęść dla rossonerich okazał się gol samobójczy Nikoli Kalinicia, który wszedł na boisko w 62 minucie. Po dośrodkowaniu Miralema Pjanica z rzutu rożnego (trzeci gol strzelony przez Juve po rozegraniu tego stałego fragmentu), Chorwat zamiast wybić piłkę, pechowo skierował ją do własnej bramki. Przez ostatnie piętnaście minut Milan usiłował zmniejszyć rozmiary dotkliwej porażki, ale nie zdołał już stworzyć sobie klarownej okazji.

Juve po pierwszej, wyrównanej połowie pokazało klasę podczas drugiej odsłony tego spotkania. Stara Dama zwyciężyła w finale Pucharu Włoch po raz czwarty z rzędu.