Premier League: Przełamanie Arsenalu. Kanonierzy wygrywają w derbach Londynu

W meczu 15. kolejki Premier League Arsenal wygrał z Chelsea 3:1. Dla Kanonierów to pierwsza wygrana od siedmiu spotkań w lidze angielskiej.

Chelsea w tym sezonie ma duże aspiracje. Mówi się nawet o mistrzostwie. Dzisiejsze zwycięstwo pozwoliłoby utrzymać kontakt z czołówką. Arsenal natomiast w tym sezonie gra fatalnie i raczej pozostaje im walka o środek tabeli. Wygrana nad “The Blues” mogłaby znacząco podbudować morale na kolejne mecze i wreszcie uradować kibiców.

Dosyć nieoczekiwanie pierwszą groźną okazję przeprowadzili Kanonierzy i to już w 1. minucie. Héctor Bellerín dośrodkował w szesnastkę do Gabriela Martinelliego. Ten uderzył jednak nieczysto i futbolówka poleciała obok bramki. Podopieczni Franka Lamparda odpowiedzieli strzałem w słupek z rzutu wolnego, wykonawcą był Mason Mount. Młody Anglik był jednym z najbardziej aktywnych graczy. Drugą próbę podjął po upływie drugiego kwadransa, gdy kopnął sprzed pola karnego. Tym razem nie było tak blisko jak, po próbie z wolnego i nie było zagrożenia bramki Bernda Leno. Chwilę później ofensywną akcję przeprowadzili Kanonierzy i opłaciło im się to, bo Reece James sfaulował w szesnastce Kierana Tierneya. Sędzia Michael Oliver musiał wskazać na wapno. Do jedenastki podszedł Alexandre Lacazette i pewnym uderzeniem pokonał Edouarda Mendy’ego.

Wydawało się, że do przerwy utrzyma się wynik jednobramkowy. Lecz nieoczekiwanie w końcówce pierwszej połowy “The Gunners” podwyższyli prowadzenie. Emile Smith Rowe był faulowany przed szesnastką, sędzia wskazał na rzut wolny. Podszedł do niego Granit Xhaka i mocnym kopnięciem nie dał żadnych szans na interwencję bramkarzowi. Do przerwy dosyć niespodziewanie,  alew pełni zasłużenie Arsenal prowadził w derbach Londynu 2:0.

Druga połowa miała się zacząć od odrabiania strat przez Chelsea. A tymczasem Kanonierzy podwyższyli swoje prowadzenie w 56. minucie. Bukayo Saka chciał dośrodkować w pole karne, wyszedł z tego centrostrzał. Futbolówka przy zdziwieniu wszystkich znalazła się w bramce “The Blues”. Podopieczni Mikela Artety niewątpliwie grali jeden z najlepszych meczów w tym sezonie. I mimo wysokiego prowadzenia nadal atakowali. Okazję na zdobycie czwartej bramki miał Martinelli, który dostał świetnie podanie od Tierney i wszystko zrobił dobrze, od przyjęcia po strzał, problemem była jednak świetna obrona Mendy’ego. Straty Chelsea mógł zmniejszyć Tammy Abraham, który dostał dośrodkowanie od Calluma Hudsona Odoia i główkował. Ale futbolówka poleciała znacznie nad poprzeczką.

W końcowych minutach reprezentantowi Anglii już udało się znaleźć sposób na pokonanie Leno, gdy po podaniu z prawej strony dotknął piłki klatką piersiową i zmniejszył prowadzenie Arsenalu. W doliczonym czasie zobaczyliśmy prawdziwy horror. Pablo Marí sfaulował jednego z piłkarzy The Blues w szesnastce, sędzia oczywiście wskazał na wapno. Odpowiedzialność za wykonanie rzutu karnego wziął na siebie Jorginho, nie dał się mu przechytrzyć Leno, Niemiec dobrze interweniował i uniknął nerwówki w końcówce meczu. Ostatecznie Kanonierzy wygrali 3:1 i mogli się cieszyć nie tylko z przełamania, ale także prestiżowej wygranej w derbach Londynu.

Chyba każdy wiedział, że Arsenal kiedyś w końcu przełamie swoją fatalną passę. Mało osób uważało jednak, że stanie się to w meczu z Chelsea. A chyba nikt, że będzie to aż w takim stylu. “The Gunners” zagrali jeden z najlepszych meczów w tym sezonie. Praktycznie przez cały mecz byli lepsi od Chelsea, mimo wysokiego prowadzenia nadal atakowali i chcieli strzelać kolejne gole. Ta wygrana może znacznie im pomóc i pozwolić piąć się w górę tabeli.