Premier League: Podział puntów w Londynie

Emerson

W pierwszym starciu sobotniej 23. kolejki Premier League pomiędzy West Hamem a Chelsea padł remis 1:1. Bramki zdobyli Joao Felix i Emerson.

Pomimo wsparci otrzymanego przez Todda Boehly’ego, Graham Potter ma świadomość jak gorącym stołkiem jest posada Chelsea. Na konferencji prasowej powiedział: Moja relacja z właścicielami jest dobra. Wiemy w jakim jesteśmy miejscu. Dużo pracujemy, żeby poprawić swoją pozycję w tabeli. Oczekiwania zawsze były takie same – liczą się zwycięstwa. Nie jestem głupi. Mam świadomość, że mogę stracić posadę jeśli rezultaty drużyny nie spełniają wyznaczonych celów – zakończył. Chelsea przystępowała do starcia z dziewiątego miejsca. Z kolei, żeby znaleźć dzisiejszych gospodarzy spotkania, czyli West Ham w tabeli angielskiej Premier League, musimy spojrzeć do drugiej 10. Lepsza dyspozycja podopiecznych Davida Moysesa sprawiła, że wydostali się oni ze strefy spadkowej i obecnie okupują 17. bezpieczną pozycję. Ostatni remis na St Jame’s Park z Newcastle oznaczał, że “Młoty” przegrały tylko jeden z ostatnich sześciu meczów we wszystkich rozgrywkach.

Goście zadomowili się szybko na obcym terenie. W pierwszych dziesięciu minutach niepokoili defensywę West Hamu serią prostopadłych podań. Jedno z nich zakończyło się bramką Joao Felixa w 9. minucie, która ostatecznie została anulowana przez jego pozycję spaloną. To co zostało mu odebrane, zostało zwrócone sześć minut później. Fantastyczna współpraca pomiędzy Enzo Fernandezem a Joao Felixem została zwieńczona spokojnym wykończeniem Felixa i wyprowadzeniem gości na prowadzenie. A wszystko to działo się na oczach właściciela Todda Boehly’ego. Po 23. minutach mogło już być 2:0 dla przyjezdnych, ale po raz kolejny bramka została nieuznana przez pozycję spaloną Kaia Havertza. W dalszej części gry nic nie wskazywało na to, aby West Ham miał zdobył bramkę wyrównującą. Jednak futbol potrafi być nieobliczalny i za to go kochamy. W 28. minucie Jarrod Bowen przedłużył główką wzdłuż bramki dośrodkowanie, które trafiło do Emersona a ten wpakował ją do siatki, zdobywając swoją pierwszą bramkę w bieżących rozgrywkach Premier League. W dalszej części gry 57-krotny reprezentant Polski, Łukasz Fabiański, dwukrotnie ratował swój zespół skuteczną interwencją przed utratą gola. Najpierw obronił strzał Madueke, a później wykazał się po uderzeniu Felixa.

Po zmianie stron tempo zgasło. Niekwestionowaną przewagę posiadania futbolówki miała Chelsea, jednak pierwszą sytuację bramkową po przerwie stworzyła sobie dopiero po 70. minucie. W 82. minucie Tomas Soucek po dobitce wyprowadził West Ham na prowadzenie, ale po interwencji VAR bramka została anulowana z powodu pozycji spalonej Declana Rice’a. W końcówce starcia mieliśmy kilka groźnych sytuacji pod jedną i drugą bramką. Bardziej zadowoleni z takiego rozstrzygnięcia spotkania mogą być podopieczni Davida Moysesa, którzy zdobywają cenny punkt w walce o byt w angielskiej elicie. Chelsea odnosi drugi bezbramkowy remis z rzędu w Premier League i na ten moment pozostaje na dziewiątej pozycji.

11.02.2023, 23. kolejka Premier League, London Stadium (Londyn)

West Ham United – Chelsea 1:1 (1:1)

Emerson 28′ – Joao Felix 16′

West Ham: Łukasz Fabiański – Thilo Kehrer, Angelo Ogbonna, Nayef Aguerd (80′ Ben Johnson) – Vladimir Coufal, Lucas Paqueta (14′ Tomas Soucek), Declan Rice, Emerson, Jarrod Bowen, Benrahma (67′ Flynn Downes) – Antonio (67′ Danny Ings)

Chelsea: Kepa Arrizabalaga – Reece James, Thiago Silva, Benoit Badiashile, Marc Cucurella (67′ Marc Cucurella) – Ruben Loftus-Cheek (79′ Conor Gallagher), Enzo Fernandez, Michajło Mudryk (67′ Hakim Ziyech), Joao Felix, Noni Madueke (67′ Mason Mount) – Kai Havertz

Żółte kartki: Coufal, Badiashile

Sędzia: Craig Pawson