Premier League: Podział punktów w Bournemouth, trenerski debiut Artety w Arsenalu

Arsenal Aubameyang

W trenerskim debiucie Mikela Artety Arsenal zremisował z AFC Bournemouth 1:1. Tym samym “Kanonierzy” utrzymali 11. lokatę w ligowej tabeli.

Pojedynek Bournemouth z Arsenalem stał pod znakiem debiutu Mikela Artety w roli szkoleniowca “Kanonierów”. Hiszpan stanął przed trudnym wyzwaniem wyciągnięcia zespołu z dołka. Po 18. kolejkach “The Gunners” zgromadzili bowiem zaledwie 23 oczka.

Ekipa przyjezdnych od początku starcia była stroną dominującą. Oprócz kilku ciekawie zapowiadających się akcji gospodarzy, w tym strzału Ryana Frasera z 5′ minuty, to Arsenal stale atakował. W 11′ minucie przed szansą stanął Alexandre Lacazette, który otrzymał piłkę w polu karnym po świetnym rozegraniu aktywnego Mesuta Ozila, lecz posłał piłkę wysoko ponad bramką.

Po chwili Francuz raz jeszcze uderzył w kierunku Ramsdale’a, lecz jego strzał został zablokowany. W kolejnych fragmentach defensorzy Bournemouth ponownie powstrzymywali uderzenia m.in. Davida Luiza czy Reissa Nelsona. Wraz z upływem czasu coraz bardziej zarysowywała się przewaga gości, lecz pierwszy cios wystosowali gospodarze. W 35′ minucie “The Cherries” przejęli futbolówkę na połowie Arsenalu, po czym zaatakowali prawą flanką. Jack Stacey dostrzegł wbiegającego na piąty metr Dana Goslinga, który przeciął dogranie i mocnym strzałem wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Gospodarze nie zwolnili tempa i regularnie gościli w okolicach bramki “Kanonierów”. Groźnie zapowiadające się dośrodkowania nie przyniosły jednak oczekiwanych efektów. Z drugiej strony podopieczni Mikela Artety nie byli w stanie oddać w pierwszej odsłonie celnego strzału.

Drugą połowę Arsenal rozpoczął z wysokiego “C”. Goście od początku narzucili swoje tempo i usilnie starali się doprowadzić do remisu. Ataki Lacazette’a czy Aubameyanga przez dłuższy czas nie przynosiły jednak efektów. Niemoc strzelecką w 63′ minucie przełamał wspomniany Pierre-Emerick Aubemayang. Gabończyk rozegrał akcję lewą strony boiska, odegrał piłkę do swoich partnerów, lecz po chwili futbolówka wróciła pod jego nogi. 30-latek konsekwentnie wykorzystał swoją szansę i doprowadził do wyrównania.

“The Gunners” nie spoczęli na laurach i kontynuowali swoje ataki. W 79′ minucie przyjezdni nie wykorzystali dobrze zapowiadającej się kontry. Niedokładnym podaniem popisał się wówczas Lacazette. W końcówce do głosu doszli również gospodarze, którzy niesieni wsparciem zgromadzonych na Vitality Stadium kibiców dążyli do ponownego objęcia prowadzenia.

W 81′ minucie Callum Willson wpakował piłkę do siatki Bernarda Leno. Po uderzeniu zza pola karnego Harry’ego Willsona goalkeeper Arsenalu odbił piłkę przed siebie, czym umożliwił Callumowi bezproblemowe podwyższenie prowadzenia. Sędzia boczny słusznie dopatrzył się jednak pozycji spalonej i nie uznał trafienia Bournemouth.

W doliczonym czasie gry Arsenal ruszył z atakiem trzech na dwóch. Lacazette obsłużył podaniem nabiegającego z prawej flanki Willsona, lecz ten popisał się katastrofalnym uderzeniem. Z kolei w 94′ minucie Harry Willson spróbował swoich sił bezpośrednim strzałem z rzutu rożnego, lecz na wysokości zadania stanął Leno.