Premier League: Pewne zwycięstwo Manchesteru City. Erling Haaland z czwartym hat-trickiem w Premier League

Erling Haaland

W 21. kolejce Premier League Manchester City pewnie pokonuje Wolverhampton Wanderers 3:0 na własnym boisku. Erling Haaland skradł “show” zdobywając swojego czwartego hat-tricka w tym sezonie Premier League, przed nim tylko Alan Shearer.

Manchester City i Wolverhampton Wanderers zajmowały przed tym starciem drugie i 17. miejsce w Premier League. “Obywatele” przystępowały do spotkania po dwóch porażkach z rzędu we wszystkich rozgrywkach, z kolei ich rywal mógł pochwalić się trochę lepszym bilansem – jednym zwycięstwem oraz porażką we wszystkich rozgrywkach. Julen Lopetegui zrobił aż pięć po wtorkowym zmaganiu w Pucharze Anglii. Swój debiut od pierwszych minut zaliczył nowy nabytek – Mario Lemina.

W 10. minucie główny arbiter spotkania David Coote słusznie ukarał żółtą kartką Kilmana, który z pełnym impetem wpadł w Gundogana. W pierwszym kwadransie oglądaliśmy dużo agresywności i przewinień ze strony gości, sędzia aż trzy razy musiał wyciągać kartonik koloru żółtego ze swojej kieszeni, a ukarani nim byli: wcześniej już wspomniany Kilman, Lemina oraz Lopetegui. Hiszpański szkoleniowiec nie pierwszy raz pokazuje, że nie potrafi utrzymać nerwów na wodzy, stąd też arbiter był zmuszony do ostudzenia jego gorącej głowy. W 19. minucie Erling Haaland stanął przed świetną szansą na otworzenie wyniku spotkania, jednak piłka po jego strzale trafia w środek bramki, Jose Sa nie miał najmniejszych problemów z wyłapaniem futbolówki.

Gospodarze w pierwszym kwadrancie w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, w drugim kwadrancie były momenty, w których pozwolili gościom przejąć inicjatywę. Gra “Wilków” i ich utrzymywanie się przy piłce w żadnym stopniu nie zagroziły bramce Edersona. Stones, Akanji i Laporte skutecznie zatrzymywały akcje gości, którzy w pierwszej połowie ani razu nie wypracowali sobie sytuacji bramkowej. W 40. minucie stało się to, na co całe Etihad Stadium czekało – Erling Haaland wyprowadził Manchester City na prowadzenie. Duet Mahreza z De Bruynem wypracował sytuację bramkową Norwegowi, najpierw Mahrez podał do De Bruyne, który świetnie dośrodkował na głowę Haalanda, który nie mógł się pomylić i dał prowadzenie City.  Tuż przed przerwą mieliśmy kontrowersję z udziałem Jacka Grealisha, który został faulowany w polu karnym. VAR nie zdecydował się zmienić decyzji sędziego głównego.  W doliczonym czasie gry w pierwszej połowie gospodarze mogli jeszcze podwyższyć prowadzenie, ale strzał Jacka Grealisha został wybity główką przez obrońcę Wolverhampton. Do przerwy 1:0 dla “Obywateli”.

Drugą połowę Manchester City rozpoczął z przytupem. Ruben Neves faulował we własnym polu karnym Gundogana, tym razem David Coote nie miał już wątpliwości co do przewinienia gracza gości. Egzekucji dokonał najlepszy strzelec “Obywateli”, Erling Haaland, który pewnym strzałem pokonał bezradnego Jose Sa. W 54. minucie zrobiło się już 3:0 dla Manchesteru City, a po raz kolejny egzekutorem okazał się Norweg, który wykorzystał z zimną krwią błąd golkipera. Jose Sa podał piłkę wprost pod nogi Mahreza, który znalazł niepilnowanego norweskiego napastnika w polu karnym a ten temu tylko pozostało dołożyć stopę do podania i podwyższyć wynik spotkania na 3:0. Zawstydzającą statystyką może “pochwalić się” Wolves. W obecnym sezonie “Wilki” zdobyły łącznie 12 goli w tabeli Premier League, natomiast sam Haaland strzelił ich aż 25 od początku rozgrywek! W kolejnym fragmencie gry gospodarze mieli jeszcze kilka szans na podwyższenie wyniku spotkania, jednak ostateczny wynik spotkania zakończył się na 3:0. Wolverhampton Wanderers traci ważne punkty w kontekście walki o utrzymanie, Manchester City dopisuje trzy oczka i utrzymuje się na drugiej pozycji.

Ciekawostka opublikowana przez “OptaJoe”: Tylko Alan Shearer (5 w sezonie 1995-96) zdobył więcej hat-tricków w Premier League w jednym sezonie niż Erling Haaland (4 w sezonie 2022-23).

22.01.2023, 21. kolejka Premier League, Etihad Stadium (Manchester)

Manchester City – Wolverhampton Wanderers 3:0 (1:0)

Haaland 40′, Haaland 49′, Haaland 54′

Manchester City: Ederson – Lewis (47′ Ake), Stones, Akanji, Laporte – Rodri (77′ Phillips), Gundogan, Mahrez (81′ Palmer), De Bruyne (77′ Silva), Grealish – Haaland (61′ Alvarez)

Wolverhampton Wanderers: Jose Sa – Bueno (81′ Ait Npuri), Kilman, Collins, Semedo – Lemina (69′ Podence), Neves, Matheus Nunes – Traore (47′ Sarabia), Jimenez (47′ Cunha), Hwang (46′ Moutinho)

Żółte kartki: Kilman, Lemina, Lopetegui, Rodri

Sędzia: David Coote

Inne spotkania 21. kolejki Premier League rozgrywane o godzinie 15:00

Leeds United – Brentford 0:0