Premier League: Brighton demoluje Wolves na własnym stadionie

Brighton

Szalona sobota z Premier League zakończyła się wysokim lotem “Mew”. Brighton pokonał 6:0 Wolves w ramach 34. kolejki po dubletach Deniza Undava, Pascala Grossa i Danny’ego Welbecka. Podopieczni Roberto De Zerbiego zbliżają się na punkt do strefy pucharowej.

Pokaz siły Brighton

Pomimo wystawienia drugiego garnituru na dzisiejsze starcie z Wolverhampton, plan Roberto de Zerbiego zadziałał. W pierwszej połowie Brighton zdominował rywali i nie musiał się za bardzo wysilać, żeby umieścić piłkę w siatce. Drużyna Julena Lopeteguiego popełniała proste błędy w defensywie. Dostało się nawet Matheusowi Nunesowi w pierwszej połowie. Portugalczyk dostosował się do poziomu prezentowanego przez całą drużynę w tym meczu. Strzelanie rozpoczęliśmy już w 6. minucie Deniz Undav zdobył swoją pierwszą bramkę w Premier League. 26-letniego niemieckiego napastnika wypatrzył Danny Welbeck. Podanie Anglika było tak świetne, że przeszło całą linię defensywy Brighton i trafiło do Undava, który dostawił stopę i wpakował piłkę do siatki. W 13. minucie piłkę w środkowej części pola stracił Matheus Nunes. Brighton wyprowadziło zabójczą kontrę, a jej egzekutorem był Pascal Gross. W 26. minucie Gross zdobył swoją drugą bramkę w tym meczu po pięknym strzale z dystansu. Niemiecki pomocnik znowu trafił do siatki po wymianie podań z Julio Enciso. Gospodarze jeszcze bardziej dobili gości w 39. minucie. Estupinan wrzucił piłkę w pole karne z lewej strony boiska, a Welbeck wygrał pojedynek powietrzny i podwyższył wynik spotkania na 4:0.

Wolverhampton na kolanach

Zmiany jakich dokonał Julen Lopetegui w drugiej połowie nie odmieniły losów spotkania. Toti, Hwang Hee-Chan oraz Collins pojawili się w miejsce Gomesa, Dawsona i Costy, ale nie pomogli swojemu zespołowi zatrzymać dalszych ataków Brighton. W 58. minucie spotkania szkoleniowiec Wolverhampton złapał się za głowę po piątek bramce dla Brighton. Jej autorem był Danny Welbeck, który drugi raz trafił do siatki w tym spotkaniu. Niesamowite jest to, że pomimo braku Caicedo, Mac Allistera oraz Mitomy w wyjściowym składzie, goście mieli tak dużą przewagę nad zawodnikami Wolverhampton. Tragiczne popołudnie dla “Wilków” trwało dalej. Wojciech Piela, komentator “Viaplay”, nazwał widowisko na Amex Stadium “cyrkiem”. W 66. minucie po kolejnym błędzie Matheusa Nunesa piłkę do siatki z łatwością skierował po raz drugi Deniz Undav. Niemiecki napastnik dołączył do klubu “2” w tym meczu, czyli do Pascala Grossa i Danny’ego Welbecka, którzy również ustrzelili dublet. Portal “Opta Joe” przekazała informacje, że w przeszłości tylko pięć razy zdarzyła się sytuacja, w której trzech zawodników z tej samej drużyny zdobyło co najmniej dwie bramki w meczu Premier League. W dalszej części gry Brighton miał jeszcze szanse na podwyższenie wyniku, ale zakończyło się na 6:0. Jest to najwyższe zwycięstwo Brighton w erze Premier League.

29.04.2023 rok, 34. kolejka Premier League, Amex Stadium (Brighton)

Brighton – Wolves 6:0 (4:0)

Deniz Undav 6′, 66′, Pascal Gross 13′, 26′, Danny Welbeck 39′ 58′

Brighton: Steele – Veltman (Caicedo 65′), Dunk, Webster, Estupinan – Gilmour, Gross, March (Buonanotte 56′), Undav (Ayari 80′), Enciso (Mac Allister 65′)  – Welbeck (Mitoma 56′)

Wolverhampton Wanderers: Jose Sa – Semedo (Podence 45+1′), Dawson (Hwang Hee-Chan 46′), Kilman, Bueno, Joao Gomes (Toti 46′), Neves, Lemina, Matheus Nunes – Neto (Traore 83′), Costa (Collins 46′)

Żółte kartki: Veltman

Sędzia: David Coote