Pomocnik Jagiellonii Białystok Piłkarzem Września w PKO BP Ekstraklasie

Jesus Imaz, Błażej Augustyn / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Nagrodę Piłkarza Września zdobył Jesus Imaz. Ofensywny pomocnik Jagiellonii Białystok trzeci raz został wybrany najlepszym piłkarzem miesiąca w najwyższej polskiej lidze.

Jagiellonia Białystok strzeliła we wrześniu siedem goli, z tego przy czterech udział miał właśnie Jesus Imaz. Hiszpan popisał się dubletem przeciwko PGE FKS Stali Mielec, dorzucił trafienie z Lechią Gdańsk, a ponadto dopisał do swojego konta jeszcze jedną asystę. W trakcie tego miesiąca awansował na 1. miejsce pod względem goli oczekiwanych indywidualnie, a także w liczbie oddanych strzałów. Łącznie dziesięć razy usiłował zaskoczyć bramkarzy przeciwników w tym miesiącu (w każdym spotkaniu minimum po 2 razy), z czego połowa prób powędrowała w światło bramki.

Dla Hiszpana to już trzecia nagroda Piłkarza Miesiąca w najwyższej polskiej lidze w karierze. Wywalczył ją już jako gracz Wisły Kraków w październiku 2018 roku, a następnie w barwach Jagiellonii Białystok w sierpniu 2019 roku. Stał się więc dzięki temu piątym zawodnikiem z przynajmniej tak dużą liczbą zwycięstw. Przed nim dokonali już tego Jakub Świerczok, Igor Angulo, Nemanja Nikolić i Ivan Lopez. Dla graczy Dumy Podlasia to z kolei jedenasty taki laur w historii, co stawia Jagę na 2. miejscu w klasyfikacji klubowej wszech czasów.

Wyboru Piłkarza Miesiąca PKO Bank Polski Ekstraklasy dokonują kapitanowie osiemnastu drużyn ligi, jeden głos należy zaś do fanów w mediach społecznościowych. Jesus Imaz zdobył w ten sposób we wrześniu cztery punkty. Taką samą liczbę głosów otrzymał jednak też Michał Skóraś. W związku z tym ostateczny wybór przypadł w udziale organizatorowi plebiscyty. Z uwagi na większą liczbę punktów w klasyfikacji kanadyjskiej (4-2) oraz większy udział w bramkach swego klubu (57,1% vs 40%) w tym okresie laur powędrował w ręce Imaza. Poza nimi wskazano minimum raz jeszcze sześciu innych graczy (Filip Mladenović, Dominik Kun, Mikael Ishak, Damian Kądzior, Fabian Piasecki, Bartosz Nowak).

PIŁKARZ MIESIĄCA 2022/2023

  • WRZESIEŃ 2022: JESUS IMAZ (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK)
  • SIERPIEŃ 2022: BARTOSZ NOWAK (RAKÓW CZĘSTOCHOWA)
  • LIPIEC 2022: RAFAŁ WOLSKI (WISŁA PŁOCK)

źródło: info.pras. ekstraklasa.org / 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.