Polska gromi Finlandię! Udany sprawdzian przed EURO

Kamil Chmielewski (Piłkarski Świat)

Na Stadionie Miejski we Wrocławiu reprezentacja Polski rozgromiła Finlandię aż 5:0. Bramki zdobywali: po dwie Kamil Grosicki oraz Paweł Wszołek, a jedną dołożył Filip Starzyński. Było to drugie zwycięstwo, w drugim tegorocznym meczu kadry Adama Nawałki.

Przed spotkaniem z Finlandią wiadomo było, że na pewno szansę występu w bramce dostaną Artur Boruc i Przemysław Tytoń. Adam Nawałka dał również zagrać innym zawodnikom walczącym o możliwość wyjazdu na turniej we Francji. Na boisku od pierwszych minut pojawili się Ekstraklasowicze Bartosz Kapustka, Jakub Wawrzyniak, Filip Starzyński, czy grający w Serie A Paweł Wszołek. Wybory te okazały się słuszne. Reprezentacja Polski od początku dominowała na boisku, a w 18 minucie Kamil Grosicki umieścił piłkę w siatce po dośrodkowaniu Artura Jędrzejczyka. Nie minęły dwie minuty, a Grosicki wystąpił w roli asystenta. Jego podanie pewnie wykorzystał Paweł Wszołek. W 32 minucie błysnął Filip Starzyński, zawodnik Zagłębia Lubin zdecydował się na uderzenie zza pola karnego. Była to dobra decyzja, precyzyjnie posłana piłka wylądowała w siatce i do przerwy było 3:0. Pierwsze fragmenty drugiej połowy były o wiele bardziej spokojniejsze. W 63 minucie na boisku pojawił się Robert Lewandowski. Jego wejście bardzo ożywiło spotkanie, bo już trzy minuty po jego wejściu Paweł Wszołek podwyższył wynik i zdobył swoją drugą bramkę. Starzyński rozegrał piłkę z Grosickim, ten dogrywał na drugi metr do Lewandowskiego. Finowie co prawda powstrzymali naszego napastnika, lecz na miejscu był Wszołek, który wbił piłkę do siatki. W samej końcówce spotkania kapitalnym podaniem przez ponad połowę boiska popisał się Bartosz Salamon, który wypatrzył Kamila Grosickiego. Skrzydłowy Rennes ruszył na bramkę rywali, ograł obrońce i bramkarze umieszczając piłkę w pustej bramce.

Reprezentacja Polski bardzo udanie rozegrała swoje pierwsze sprawdziany przed turniejem we Francji. Kolejne mecze zagramy: 1 czerwca z Holandią oraz 6 czerwca mecz przeciwko Litwie. Najpierw jednak Adam Nawałka ogłosi 23 osobową kadrę na EURO 2016, a stanie się to 30 maja.

Polska – Finlandia 5:0 (3:0), 26.03.2016 godz. 17:30, Stadion Miejski (Wrocław)

1:0 – Grosicki 18′

2:0 -Wszołek 20′

3:0 – Starzyński 32′

4:0 – Wszołek 66′

5:0 – Grosicki 85′

frekwencja: 42 068

sędzia: H. Kimura (Japonia)

Polska: Artur Boruc (46. Przemysław Tytoń) – Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Michał Pazdan, Jakub Wawrzyniak – Paweł Wszołek (85. Jakb Błaszczykowski), Grzegorz Krychowiak (46. Tomasz Jodłowiec), Bartosz Kapustka (79. Bartosz Salamon), Kamil Grosicki – Filip Starzyński (67. Piotr Zieliński) – Arkadiusz Milik (64. Robert Lewandowski)

Finlandia: Lukas Hradecky – Paulus Arajuuri, Joona Toivio, Jere Uronen, Kari Arkivuo, Roman Eremenko (78. Thomas Lam), Tim Sparv, Alekxander Ring (83. Janne Saksela), Perparim Hetemaj (46. Robin Lod), Kasper Hamalainen (46. Rasmus Schuller), Joel Pohjanpalo (63. Teemu Pukki)