PNA 2013 dla Nigerii

Reprezentacja Nigerii zdobyła Puchar Narodów Afryki pokonując w finale Burkina Faso 1-0 (1-0). Decydującą bramkę zdobył w 40′ minucie spotkania Sunday Mba.

W rozegranym w Johannesburgu wielkim finale Nigeryjczycy trzeci raz w historii sięgnęli po Puchar Narodów Afryki. Dla piłkarzy Burkina Faso sam awans do finału rozgrywek był już historycznym wynikiem. Mimo to zespół Burkina Faso nie był na straconej pozycji, ponieważ pojedynek obu drużyn jeszcze w fazie grupowej rozgrywek zakończył się remisem 1-1.

Początek spotkania był bardzo nudny, żadna z drużyn nie chciała popełnić błędu dlatego do 40′ minuty nie działo się zbyt wiele.
Występujący w nigeryjskim Enugu Rangers Sunday Mba wyprowadził zespół Nigerii na prowadzanie precyzyjnym strzałem pokonując bramkarza Burkina Faso.

Chwilę później piłkarz Górnika Zabrze Nakoulma miał niezłą okazję do wyrównania, ale “Prezes” był na ewidentnej pozycji spalonej.

W drugiej połowie Nigeryjczycy grali konsekwentnie i starali się utrzymać jednobramkowe prowadzenie. Burkina Faso zaś za wszelką cenę próbowała doprowadzić do wyrównania, ale dobra gra obronna Nigerii nie pozwoliła im na wiele.

Do ostatniego gwizdka sędziego wynik spotkania nie uległ zmianie, a reprezentacja Nigerii została mistrzem Afryki!

“Gdy półtora roku temu objąłem reprezentację, byliśmy na dnie. Za cel postawiłem sobie uszczęśliwienie Nigeryjczyków, którzy kochają piłkę nożną. Dziś wiem, że to mi się udało. To sukces całego kraju i narodu” – powiedział po meczu trener Nigerii Stephen Keshi.

“Chyba zbyt dużo respektu mieliśmy wobec rywala. Mam nadzieję, że nasze osiągniecie zostanie docenione, choć zdaję sobie sprawę, że w futbolu zwycięzca jest tylko jeden i bierze wszystko, a przegrany musi się liczyć z krytyką” – powiedział Belg Paul Put.

Zespół Nigerii jako mistrz kontynentu zagra w czerwcu w Pucharze Konfederacji w Brazylii, gdzie w jednej grupie zmierzy się z Hiszpanią, Urugwajem i Tahiti.
Przypomnijmy, że trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja Mali.
Królem strzelców Turnieju został Nigeryjczyk Emmanuel Emenike.