PKO Ekstraklasa: Zadecydował jeden gol, Lechia wygrywa z Piastem

W meczu 8. kolejki PKO Ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała Piasta Gliwice 1:0. Zwycięskiego gola strzelił Łukasz Zwolińskiego.

Mecz z Piastem był debiutem dla trenera Tomasza Kaczmarka przed własną publicznością, dlatego Lechia chciała za wszelką cenę wygrać. Szanse na to były dosyć duże, bo klub z Gliwic gra strasznie nierówno i nie może złapać odpowiedniej formy.

Pierwsi w tym spotkaniu zaatakowali jednak goście. Do wybitej z pola karnego piłki dopadł Dominik Steczyk, momentalnie huknął z pierwszej piłki, lecz znacznie chybił. Chwilę później kontratak wyprowadzili podopieczni Tomasza Kaczmarka i od razu objęli prowadzenie. Joseph Ceesay łatwo ograł jednego z defensorów, podał w szesnastkę, a tam bramki trafił Łukasz Zwoliński. Tuż przed przerwą gospodarze musieli dokonać wymuszonej zmiany. Conrado zmienił kontuzjowanego Ceesaya. Do przerwy wynik się nie zmienił, więc Lechia schodziła do szatni z minimalną przewagą.

Podopieczni Waldemara Fornalika od początku zaciekle atakowali, bo chcieli szybko doprowadzić do remisu. Po jednej z akcji Patryk Sokołowski został sfaulowany blisko pola karnego i sędzia odgwizdał rzut wolny. Odpowiedzialność za jego wykonanie wziął Michał Chrapek i jego uderzenie było całkiem niezłe, ale minimalnie niecelne. Później goście nie mieli już jakichś dogodnych okazji, ale to zasługa świetnej defensywy Lechii, która była dziś bardzo szczelna. Z przodu Lechia zbyt dużo w drugiej połowie nie pokazała. Dwie sytuacje bramkowe miał Maciej Gajos. Za pierwszym razem zatrzymał go František Plach, a za drugim minimalnie chybił. Te sytuacje nie wpłynęły jednak na końcowy wynik. Lechia wygrała, a Tomasz Kaczmarek mógł świętować pierwszy komplet punktów w Ekstraklasie.

Biało-zieloni wygrali ten mecz głównie dzięki defensywie, która była dziś kompletnie bezbłędna. W ofensywie zbyt dużo się nie działo, ale trzeba pochwalić Zwolińskiego, bo to była kluczowa sytuacja w tym meczu i dzięki niemu została ona wykorzystana. Piast ma poważny problem, bo dla niego to druga porażka z rzędu i jeśli nic się w Gliwicach nie zmieni, to marzenia o podium będzie trzeba odłożyć.

18.09.2021, 8. kolejka PKO Ekstraklasy

Lechia Gdańsk – Piast Gliwice 1:0 (1:0)

Łukasz Zwoliński 12′

Lechia: Zlatan Alomerović – Mateusz Żukowski (Bartosz Kopacz 89′), Michał Nalepa, Mario Maloča, Rafał Pietrzak – Maciej Gajos (Jan Biegański 77′), Jarosław Kubicki, Joseph Ceesay (Conardo 41′), İlkay Durmuş, Flávio Paixão (Kacper Sezonienko 78′)  – Łukasz Zwoliński (Tomasz Makowski 89′)

Piast: František Plach – Martin Konczkowski, Ariel Mosór, Tomáš Huk, Tomasz Mokwa – Patryk Sokołowski, Damian Kądzior (Tomasz Jodłowiec 90+1′), Patryk Lipski, Michał Chrapek (Arkadiusz Pyrka 72′), Dominik Steczyk (Michael Ameyaw 77′) – Alberto Toril (Nikola Stojiljković 77′)

Żółte kartki: Mateusz Żukowski

Sędzia: Tomasz Musiał