PKO Ekstraklasa: Wisła Płock nowym liderem

Stadion Wisła Płock / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W pierwszym niedzielnym starciu 13. kolejki PKO Ekstraklasy, Wisła Płock odniosła zwycięstwo przed własną publicznością z Jagiellonią Białystok (3:1).

Radosław Sobolewski po raz trzech z rzędu nie zmienił zwycięskiego składu. Płocka Wisła w ostatnich tygodniach jest najlepiej punktującym zespołem w całej ekstraklasie. Pięć z rzędu zwycięstw sprawiły, że drużyna, o której pisaliśmy w kontekście spadku ma teraz szansę awansować na fotel lidera ligi. – Wydaje mi się, że zyskaliśmy pewność siebie po tym feralnym meczu z Zagłębiem Lubin. Powiedzieliśmy sobie kilka mocniejszych słów w szatni, co jak widzimy pozytywnie na nas wpłynęło i wyciągnęliśmy z tej bolesnej porażki wnioski. Nie ma co ukrywać, że był to bardzo duży blamaż i nie chcieliśmy, żeby to się powtórzyło – mówił Damian Rasak. O aspiracjach Jagiellonii Białystok wszyscy pamiętają i po czterech meczach bez kompletu punktów, przed tygodniem ekipa Ireneusza Mamrota przełamała się z Cracovią (3:2) na terenie rywala. Różnice punktowe w czołówce są niewielkie, dlatego ciężko wysnuwać daleko idące wnioski.

Już w siódmej minucie Patryk Klimala stanął przed szansą, ale jego groźne uderzenie zatrzymał dobrze ustawiony Thomas Dahne. W 21. minucie gospodarze zbył łatwo oddali futbolówkę rywalowi, tę przejął Jesus Imaz i obsłużył Patryka Klimalę, który wymanewrował linię obrony i wpakował piłkę do siatki. Paweł Raczkowski po wideoweryfikacji VAR cofnął decyzję o zdobyciu, ponieważ napastnik gości znajdował się na spalonym. W 25. minucie Dominik Furman z rzutu wolnego zacentrował do Alana Urygi, który strzałem głową pokonał Damiana Węglarza. Trzy minuty później rezultat mógł podwyższyć Suad Sahiti, który wykorzystał bezsensowne wyjście golkipera “Jagi”, ale arbiter raz jeszcze nie uznał bramki dopatrując się faulu.

W 55. minucie Patryk Klimala otrzymał podanie w polu karnym i spokojnie umieścił piłkę w siatce. W 69. minucie Mateusz Szwoch fantastycznym uderzeniem wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Wynik spotkania ustalił Jakub Rzeźniczak po świetnej asyście Dominika Furmana. Wisła Płock po raz pierwszy w historii klubu została liderem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

27.10.2019, 13. kolejka PKO Ekstraklasy, Stadion im. Kazimierza Górskiego, Widzów: 7 098

Wisła Płock – Jagiellonia Białystok 3:1 (1:0)

Alan Uryga 25′, Mateusz Szwoch 69′, Jakub Rzeźniczak 81′ – Patryk Klimala 55′

Wisła: Thomas Dahne – Cezary Stefańczyk, Jakub Rzeźniczak, Alan Uryga, Damian Michalski – Damian Rasak – Suad Sahiti (Mikołaj Kwietniewski 83′), Dominik Furman, Mateusz Szwoch, Piotr Tomasik (Angel Garcia Cabezali 90+1′) – Ricardinho (Grzegorz Kuświk 76′)

Jagiellonia: Damian Węglarz – Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Zoran Arsenić, Guilherme – Marko Poletanović (Bartosz Kwiecień 46′), Taras Romanczuk – Tomas Prikryl, Jesus Imaz (Mikołaj Wasilewski 89′), Bartosz Bida (Juan Camara 75′) – Patryk Klimala

Żółte kartki: Grzegorz Kuświk – Marko Poletanović, Bartos Kwiecień, Bartosz Bida, Patryk Klimala

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)