PKO Ekstraklasa: Raków pokonuje Piasta i zapewnia sobie wicemistrzostwo

Raków Częstochowa

źródło: twitter.com/Rakow1921

W meczu 29. kolejki PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa pokonał Piasta Gliwice 1:0. Dzięki tej wygranej podopieczni Marka Papszuna zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski.

Raków mógł dziś zapewnić sobie wicemistrzostwo Polski i ostatnią kolejkę zagać na spokojnie. Piast jednak chciał popsuć plany gospodarzom, bo nadal walczy o 4 miejsce i ewentualna wygrana znacznie do tego celu by go przybliżyła.

W pierwszych minutach spotkania to gospodarze byli zdecydowanie częściej przy piłce i starali się przedostać w szesnastkę rywala. Okazji bramkowych jednak nie było, Raków walił głową w mur. Aż do 15. minuty. Wtedy to Vladislavs Gutkovskis wyszedł sam na sam z golkipeerem Piasta, minął go, lecz uderzył tylko w boczną siatkę. Moment później odpowiedzieli podopieczni Waldemara Fornalika. Michał Chrapek świetnie podał do Dominika Steczyka, ten przyjął futbolówkę, strzelił jednak Andrzej Niewulis świetną interwencją uratował bramkarza i swoją drużyną. Blisko strzelenia gola był także Ivi López. Hiszpan dostał kapitalne podanie od jednego z partnerów. Kopnął bez przyjmowania, ale František Plach świetnie interweniował. W 32. minucie nic już jednak nie uchroniło gliwiczan przed stratą gola. Gutkovskis ponownie wyszedł sam na sam z bramkarzem, teraz na szczęście nie spudłował, tylko trafił prosto w okienko. Do przerwy gospodarze zasłużenie prowadzili 1:0.

Gliwiczanie od początku drugiej połowy rzucili się do ataku. Groźne okazje były, zabrakło tylko skuteczności. Chrapek uderzył prosto w bramkarza, a Jakub Świerczok w boczną siatkę. Znacznie bliżej celu był Tomasz Jodłowiec, który główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale tylko obił poprzeczkę. W doliczonym czasie gry jeszcze świetną okazję miał Świerczok, który jednak minimalnie chybił. Ostatecznie Raków wygrał 1:0 i jest już pewny wicemistrzostwa Polski. Piast o europejskie puchary będzie musiał walczyć do ostatniej kolejki.

Mecz był bardzo wyrównany. W pierwszej połowie lepsi byli gospodarze, w drugiej goście. Różnica była taka, że Raków wykorzystał przynajmniej jedną sytuację, a Piast nie. Gospodarze do Pucharu Polski dokładają wicemistrzostwo Polski, a goście nadal nie są pewni europejskich pucharów.